Ben Cyrus, Zerdüşt ün Torunu - Gorevidal - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 05-08-2011 (00:10)   Son Mesaj: 05-08-2011 (00:10)    Cevap: 0    Gösterim: 697  

05-08-2011

Ben Cyrus, Zerdüşt ün Torunu - Gorevidal - Ana Fikri

Yayınevi: Kaknüs Yayınları
    Basım Tarihi: Eylül 1999
    Kitap Türü: Roman / Edebiyat

Cyrus Spitama; Persli bir prensin ve Yunanlı bir büyücünün oğlu, Peygamber Zerdüşt ün torunu, Büyük Kral Kserkses in yakın dostudur. Bu yapıtta; Hindistan, Çin ve Yunan saraylarına büyükelçi olarak gönderilen Cyrus un en büyük özelliği Perikles, Sofokles, Pisagor, Konfüçyüs ve Buda gibi şöhretli simaların anlatıcısı olmasıdır. Kadim İmparatorlukların en görkemi dönemini yaşadığı M.Ö. V. yüzyılda o, bilgiye ve saray dedikodularına kulak kabartır; onların tüm gizlerini ve inançlarını öğrenir. Haremlerde fal bakar, Babil in hafifmeşrep kadınlarıyla düşüp kalkar. Mısırlıların uyguladığı tedavi yöntemlerinin sırrına erer, zamanın büyük tefecilerinden bilgi sızdırır fakat daha da önemlisi evrenin tanrısal hakikatlerinden haberdar olur. Savaşların aralıksız sürdüğü, filozofların birbirini yediği, herşeyi bildiğinin ve hiçbir şeyi bilmediğinin ayrımına varır. Tarihi kişi ve olayların kurgusal bir örgüyle anlatıldığı bu eser, Noam Chomsky nin en çok beğendiği kitaplardandır.

Ben Cyrus, Zerdüşt ün Torunu - Gorevidal - Ana Fikri Yorumları