Budalalar Takvimi - Ermanno Cavazzoni - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 05-06-2011 (19:00)   Son Mesaj: 05-06-2011 (19:00)    Cevap: 0    Gösterim: 542  

05-06-2011

Budalalar Takvimi - Ermanno Cavazzoni - Ana Fikri

Yayınevi: Bilgi Yayınevi
    Basım Tarihi: Şubat 1999
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Elimdeki kitabın İtalyanca özgün ismi "VITE BREVI DI IDIOTI" yani "Budalaların Kısa Yaşamı", ancak lafın dibinde "Budalanın Ömrü Kısa Olur" anlamı var, bu yüzden 31 günlük bir takvim biçiminde yazılmış kitap. Öykülere önsöz oluşturan "Okuyucuya" isimli bölümde; "Bir aylık bir takvimdir bu; oradaki her gün bize eziyet çeken ve haz duyan, geleneksel azizler gibi bir azizin yaşantısını anlatır," diyor yazar. Kitap İtalya da 1994 te basılmış, 1996 da Fransızcaya çevrilmiş.Dalıp gidiyorum bu uçuk öykülere, ineceğim metro istasyonunu kaçırıyorum, farkına varıyorum, boş veriyorum, son durakta inip ters yönde bir metroya biniyoruz adamım Cavazzoni ile, ikimiz tek metro biletiyle...Paris te kaldığım diğer günler, değişik kitapçılarda başka kitaplarını, özellikle "Ayetkisindekilerin Şiiri" romanını arıyor, bulamıyorum. Parisli kitapçılar da pek tanımıyorlar onu.1997 TÜYAP Kitap Fuarı nda sevgili Eren Cendey ile tanışıyoruz. İtalyancadan dilimize çevirdiği kitaplarını sunuyor bana. Ona Cavazzoni den söz ediyorum, tanımıyor. Onları tanıştırıyorum ve Eren Cendey bu çok çarpıcı çağdaş yazarı okurumuzla tanıştırıyor.-Ferhan Şensoy-

Budalalar Takvimi - Ermanno Cavazzoni - Ana Fikri Yorumları