Dışa Açık Büyüme ve Türkiye - Işın Çelebi - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 05-06-2011 (15:10)   Son Mesaj: 05-06-2011 (15:10)    Cevap: 0    Gösterim: 579  

05-06-2011

Dışa Açık Büyüme ve Türkiye - Işın Çelebi - Ana Fikri

Yayınevi: E Yayınları
    Basım Tarihi: Aralık 1993
    Kitap Türü:

"1975 yılından bu yana Türk Ekonomisi nin yönetiminde çeşitli kademelerde görevde bulundum. Uygulamayı ve sonuçları çok yakından yaşadım. Doğruları ve yanlışları yaşayarak önemli bir tecrübe ve bilgi birikimi edindiğim inancındayım. Tecrübe ve bilgi birikimimi toplumun görüşlerine sunarken, sorunlara çözüm bulmuş, uygulamış bir yönetici ve teknokrat olarak, bilimsel tarafsızlığımı koruyarak, gelişmeleri teorik baza dayandırarak analiz etmeye çalışacağım. ... Bu çalışmada temel amaç, Türkiye nin uyguladığı kalkınma stratejisi ve uluslararası entegrasyona uyum çalışmaları başarılı olmakta mıdır? Başarılı ve başarısız olduğumuz alanlar nelerdir? Bütün bunların olumlu ve olumsuz yanlarıyla değerlendirmeye çalıştım. Yapılan analizlerde; (1975-1980), (1980-1983), (1984-1990) dönemleri dikkate alınmıştır. ... Ancak serbest piyasa ekonomisi ve dışa açık büyüme, ekonomik yönetime egemen hale geldikçe, kapalı ekonomi dönemine ait "Komuta Ekonomisi" mantığı ile çelişmektedir. Bürokratların, tepeden yönetme anlayışı olan "Komuta Ekonomisi" mantığı alışkanlıklarla sürdürülmeye çalışılmaktadır. Oysa, açık toplum ve açık ekonomi anlayışı önemli hale gelmektedir. Örgütlü ve sivil toplum ile birlikte katılım mantığı gelişmektedir."

Diğer "Işın Çelebi" Kitapları:

1. Ne Olacak Ne Yapmalıyız?

Dışa Açık Büyüme ve Türkiye - Işın Çelebi - Ana Fikri Yorumları