Barış Çöreği - Fakir Baykurt - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 04-25-2011 (11:20)   Son Mesaj: 04-25-2011 (11:20)    Cevap: 0    Gösterim: 1208  

04-25-2011

Barış Çöreği - Fakir Baykurt - Ana Fikri

Yayınevi: Remzi Kitabevi
    Basım Tarihi: Ocak 1993
    Kitap Türü: Roman / Edebiyat

Bu öyküler, yurt dışındaki çocukların gözüyle oralardaki yaşamı yansıtıyor. Bu öykülerle ben, zaman zaman bakılmak ve albümlere konulmak üzere fotoğraflar çekiyorum. Ama sadece fotoraf makinesinin gördüklerini değil, kendi gördüklerimi, çocuklar ve gençlerle birlikte gördüklerimizi çekiyorum. Makinenin ardında gözlerimiz, beyinlerimiz, yüreklerimiz var... Daha bu öykülerin tümü yazılmadan ve kitap Türkiye de basılmadan, Berlin de Ararat Yayınevi, Rotterdam da Sanat Vakfı, altışar öyküyü Almanca Hollandaca çevirterek Türkçeleriyle birlikte karşılıklı sayfalar halinde yayınladı. Kimi öyküler radyolarda, antolojilerde ve ders kitaplarında yer aldı. Belirtmem gerek, kitabın bütünü ve özgün biçimi budur. Okuyunca göreceksiniz, azımsanyacak sayıda çocuk, genç, yetişkin, pek çok insan, özellikle Almanya da, insanca demeğe dilin varmadığı koşullar içinde yuvarlanıp gidiyor. Orada ve burada büyükler çok konuşuyor. Ama sorunlar çözülmüyor, tersine müzminleşerek çoğalıyor. Onların bir yazarı olarak dileğim, bu insanlar temelli harcanmış ve atılmış olmasınlar. Diyeceklerimi öykülerde dedim. Bakalım sizler ne diyeceksiniz?

Diğer "Fakir Baykurt" Kitapları:

1. Koca Ren
    2. Yüksek Fırınlar
    3. Yayla
    4. Tırpan
    5. Keklik
    6. Köygöçüren
    7. Yılanların Öcü
    8. Onuncu Köy
    9. Yarım Ekmek

Barış Çöreği - Fakir Baykurt - Ana Fikri Yorumları