Dünyanın Öte Ucu - Fakir Baykurt - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-08-2011 (06:13)   Son Mesaj: 04-08-2011 (06:13)    Cevap: 0    Gösterim: 1123  

04-08-2011

Dünyanın Öte Ucu - Fakir Baykurt - Ana Fikri

Yayınevi: Papirüs Yayınları
    Basım Tarihi: Mayıs 1999
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"Dünyanın öte ucu...Öyle uzak, çok uzak Avustralya ya varıp geldim. Kendileri de "down under" diyor. Dünyanın altı. Uzak diyorum, ama uzak ne? Yakın ne?Sayılar çoğu zaman hiçbir şey anlatmaz. Sayılarda özlemlerden doğan acılar, hastalıklar, yıkımlar görünmez. Hızlı dev uçaklarla, diyelim yirmi saatten fazla uçuyorsun. O bıktıran derecedeki uzun yolculuk sayılarda görünür mü? Git git bitmez bu yollar; ama sonunda bitiyor. Uçsuz başsız bir ülke. Türkiye den büyüklüğü ise on kat. Oradaki toplam on yedi milyon nüfus içinde her ulustan insan bulunuyor. Sadece Melbourne da 150 ulustan yurttaşın kaydı var; bizim de insanımız var. O yerler, o yerlerdeki insanlar, benim o yerlerde gördüklerim, o insanlardan dinlediklerim içimde yatanı uyandırdı. O duyuş ve düşünüşler, o acılar yalnızca benim değildir. Onlar toplumun da içinde çöreklenmiş yatar, sanırım dile getirilmesi biz yazarların, şairlerin işi olur. Bu yazıları ben daha çok, tıpkı öykülerim, romanlarım gibi, bir tür görev duygusuyla yazdım. Doğrusu biraz da bu türe merak duymasını istediğim, özlediğim gençler için yazdım."

Diğer "Fakir Baykurt" Kitapları:

1. Koca Ren
    2. Yüksek Fırınlar
    3. Yayla
    4. Tırpan
    5. Keklik
    6. Köygöçüren
    7. Yılanların Öcü
    8. Onuncu Köy
    9. Yarım Ekmek

Dünyanın Öte Ucu - Fakir Baykurt - Ana Fikri Yorumları