Endüstrileşme Sürecinde Bilgi Birikiminin Öyküsü - Mustafa Özilgen - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-24-2011 (22:50)   Son Mesaj: 04-24-2011 (22:50)    Cevap: 0    Gösterim: 697  

04-24-2011

Endüstrileşme Sürecinde Bilgi Birikiminin Öyküsü - Mustafa Özilgen - Ana Fikri

Endüstrileşme Sürecinde Bilgi Birikiminin Öyküsü - Mustafa Özilgen - Özeti, Endüstrileşme Sürecinde Bilgi Birikiminin Öyküsü Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Arkadaş Yayınevi
    Basım Tarihi: Ocak 2009
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Bilgi ne işe yarar? sorusunun cevabı, milyarlarca insan arasındaki yarışta önde olmak veya geride kalmakla özdeştir. Bilgiden yararlanabilmek kültürel bir olgu olarak süregelmiş; bilgiyi bilinçli kazanıp bilinçle kullananlar kaynakları ele geçirip ondan yararlanmış, bilgiye ulaşamayan veya bilginin ne işe yaradığını anlayamayanlar ise kaybeden taraf olmuşlardır.Endüstrileşme Sürecinde Bilgi Birikiminin Öyküsü nde, teknoloji, endüstri ve eğitim alanında sağlanan gelişmede Kim, neden gereksinim duymuş? Başarı için gerekli bilgiyi nereden bulmuş, bilgiye nasıl ulaşmış? Altyapıyı kim, neden, nasıl, hangi amaçla sağlamış? sorularının yanıtları akıcı bir dille aktarılıyor.Teknoloji yaratabilen ülkelerin hangi nedenlerle ve nasıl organizasyon kurdukları; araştırma üniversiteleri, teknoparklar ve araştırmaya parasal destek sağlayan kurumların öyküleri, endüstrinin gelişmesiyle ortaya çıkan standartlaşma, kalite kontrolü, patent ve seri üretim gibi kavramlar ile çevre kirliliği gibi problemler; Türkiye nin süreçten nasıl etkilendiği ve gelişim sürecinin önemli aşamaları da kitabın kapsadığı konular arasında yer alıyor. Yayımlanmış çok sayıda uluslararası bilimsel eseri bulunan Prof. Dr. Mustafa Özilgen, ODTÜ ve Kaliforniya üniversitelerinde eğitim gördü. ODTÜ, University of California (Davis, ABD), Massey University (Yeni Zelanda) ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinde çeşitli görevlerde bulundu. Prof. Özilgen, akademik kariyerine Yeditepe Üniversitesinde devam ediyor. Endüstrileşme Sürecinde Bilgi Birikiminin Öyküsü, teknoloji, endüstri, eğitim ve araştırmanın günümüze ulaşıncaya kadar izlediği yolu merak edenler için kaleme alınmış, bir solukta okunan bir kitap.

Endüstrileşme Sürecinde Bilgi Birikiminin Öyküsü - Mustafa Özilgen - Ana Fikri Yorumları