Çerkez Ethem in Anıları - Çerkez Ethem - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-23-2011 (21:50)   Son Mesaj: 04-23-2011 (21:50)    Cevap: 0    Gösterim: 901  

04-23-2011

Çerkez Ethem in Anıları - Çerkez Ethem - Ana Fikri

Yayınevi: Nokta Yayınları
    Basım Tarihi: Haziran 2008
    Kitap Türü: Anı / Edebiyat

TÜRKİYE NİN EN ÇOK TARTIŞILAN İSMİ ÇERKEZ ETHEM, HAKKINDAKİ İDDİALARA KENDİ ANILARIYLA CEVAP VERİYOR SIR GİBİ SAKLANAN KİTABI 50 YIL SONRA GÜN IŞIĞINA ÇIKARDIK MİLLİ MÜCADELE TARİHİNE İLGİ DUYANLAR MUHAKKAK ÇERKEZ ETHEM İN ANILARINI OKUMALI "Suçlular affedilmeyi kabul eder, ben suçlu değilim. Aziz vatan için herkesten önce yola çıktım, mevki ve şeref düşünmedim. Bu durumda dönmektense iftiraya uğramış bir mağdur olarak ölmeyi tercih ederim. Bugün dahi sebeplerini bilmediğim için izahtan mahrum olduğum sebeplerle memleketim, vatandaşlarım ve tarih huzurunda ihanetle tescil edilmiş durumdayım. Kesinlikle ithamların ağır mesuliyetine layık bir günahkar değilim; fakat gerçekleri tarafsız bir mahkeme huzurunda izah edebilecek miyim? Hayır. O halde gurbette devam edecek ve gurbette öleceğim. Ta ki akıbetim günün birinde o ilk günlerin tarihini yazmak isteyen kimselerin dikkatini çeksin ve meseleyi baştan sona ele alsınlar. Belki çok hatalarım olduğunu, fakat asla vatan haini olmadığımı tespit etsinler." Çerkez Ethem "Ethem Bey yalnız olsaydı bana olan bağlılığını muhafaza ederdi. Onun için üzgünüm, yoğun işler arasında onunla yeterince ilgilenemedik." Mustafa Kemal Atatürk "Ethem Bey ihanete zorlanmıştır; fakat hain olmamıştır. Türk Milli Mücadelesi nde ayrı bir emeğin sahibidir." Ali Fuat Cebesoy "Ethem, kardeşleri gibi de değildir, ithamları Mustafa Kemal Paşa nın şahsı ve makamıyla kesinlikle alakalı değildir. Ethem kurban gitmiştir ve hizmeti de çok büyüktür." Celal Bayar Milli Mücadele döneminin hakkında en çok tartışılan kişiliklerinden biridir Pşevu Ethem Bey... Kimilerine göre hırsının, kimilerine göre de kardeşlerinin ve çevresinin etkisiyle isyan etmiş, Türk ordusuna karşı savaşmış ve yenilerek Yunanlılara sığınmıştır. Affedilmesine rağmen Türkiye ye dönmemiş ve Ürdün de hayata gözlerini yummuştur. Elinizdeki bu kitap Çerkez Ethem in anılarından ve onun anlattıklarına karşı verilen cevaplardan oluşmaktadır. Bu kitabın amacı ne Çerkez Ethem i yermek ne de övmektir. Amaç; dönemin olaylarını, yine o dönemin aktörlerinin ağzından siz okurlarımıza ulaştırmaktır. Keyifli okumalar...

Diğer "Çerkez Ethem" Kitapları:

1. Anılarım-Çerkez Ethem

Çerkez Ethem in Anıları - Çerkez Ethem - Ana Fikri Yorumları