Çerkez Şahanı Ethem - Nurer Uğurlu - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 04-01-2011 (09:10)   Son Mesaj: 04-01-2011 (09:10)    Cevap: 0    Gösterim: 720  

04-01-2011

Çerkez Şahanı Ethem - Nurer Uğurlu - Ana Fikri

Yayınevi: Örgün Yayınevi
    Basım Tarihi: Eylül 2006
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Çerkez Ethem ve kuvvetlerinin, Kurtuluş Savaşı nın başlarında, düzenli ordu birlikleri kurulmadan önce, yurt savunmasına önemli katkıları olduğu tartışmasız bir gerçektir. Onun, Yunan orduları karşısındaki başarıları geçici olmuşsa da, Ahmet Anzavur kuvvetlerini yenmek ve dağıtmak; İstanbul dan gelen Halife Ordusu birliklerini vurmak ve geri çevirmek; Düzce, Bolu ve Adapazarı, daha sonra Yozgat Çapanoğulları isyanlarını bastırarak Ankara yı ve Büyük Millet Meclisini büyük tehlikelerden korumak gibi çaba ve başarıları vurgulanması gereken önemli tarihsel olgulardır. Çerkez Ethem in nasıl çıkmaz bir yola sürüklendiğini anlamak için dönemin tarihsel belgelerini nesnel bir anlayışla değerlendirmek gerekmektedir. Özellikle bu tarihsel belgelerde, düzenli askerî birliklerin kurulması sırasında, Batı Cephesi Komutanı İsmet (İnönü) Bey in katı ve sert, tutum ve davranışlarının Çerkez Ethem i nasıl bir sona doğru itmekte olduğu görülmektedir. Mustafa Kemal Paşa nın daha geniş hoşgörüsü, İsmet Bey in uzlaşıcı tutum ve davranışı, Çerkez Ethem i Kurtuluş Savaşımızın "seçkin kahramanlarından" biri yapabilirdi. Böyle bir durum ve konum, ki açıkça görülmektedir, Çerkez Ethem için istenmemiş, kaçınılmaz sona adım adım itilmiştir. Tarihsel belgelerde bu ikinci olasılık daha ağır basmaktadır.

Diğer "Nurer Uğurlu" Kitapları:

1. Halk Türkülerimiz
    2. Yemen Savaşanlar Anlatıyor
    3. Mustafa Kemal Anafartalar Savaşı
    4. Gizli Belgelerle Rauf Orbay İsmet İnönü Kavgası /
    5. Rauf Orbay İsmet İnönü Kavgası / 1. Perde 1922-192
    6. Kürtler Ve Şeyh Sait İsyanı
    7. Kürtler ve Şeyh Sait İsyanı / Kürt Milliyetçiliği
    8. Gizli Belgelerle Rauf Orbay İsmet İnönü Kavgası /

Çerkez Şahanı Ethem - Nurer Uğurlu - Ana Fikri Yorumları