Güneşte Ölüm - Nedim Gürsel - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 04-17-2011 (04:00)   Son Mesaj: 04-17-2011 (04:00)    Cevap: 0    Gösterim: 674  

04-17-2011

Güneşte Ölüm - Nedim Gürsel - Ana Fikri

Yayınevi: Doğan Kitap
    Basım Tarihi: Mart 2003
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Nedim Gürsel edebiyat, tarih, mimarî ve resmin kesişme alanlarını göz ardı etmeden İspanya da bir yolculuğa çıkarıyor okuru; Madrid den Toledo ya, Barcelona dan Santiago de Compostela ya ve elbette Endülüs kentlerine götürüyor. Bu kitabın bir başka özelliği de boğa güreşi ile El Greco ve Goya nın yapıtlarına bir yazar gözüyle bakması. "Sierra Nevada nın karlı yamaçlarına sırtını dayamış kırmızı surları, kuleleri, su sesine aşina iç avluları ve kûfî yazılarıyla günbatımında yeşilin içinden fışkıran Elhamra Sarayı nın fotoğraflardaki gizemli çekiciliği miydi bende bu yolculuk isteğini uyandıran, yoksa Lorca nın şiirleri mi? Şair bu dünyadan erken ayrılacağını sezmiş gibi en doğal Endülüs manzarasını betimlerken bile, aynı toprağın ressamları Murillo ve Zurbaran ın da tablolarından hiç eksik etmedikleri ölümü düşünmekten kendini alamıyordu. Onun dizilerinde gizemli bir görünüşü vardı Kurtuba nın, ay kırmızı, at karaydı. Ve Kurtuba surlarında ölüm gözlüyordu yolunu. Belki de Münir Nurettin Selçuk un bestesi sayesinde çoğumuzun en azından bir beytini ezberlediği Yahya Kemal in Endülüs te Raks ıydı beni oraya çeken."

Diğer "Nedim Gürsel" Kitapları:

1. Allah'ın Kızları
    2. Yedi Dervişler
    3. Çıplak Berlin
    4. Yeryüzünde Bir Yolcu
    5. Dünya Şairi Nazım Hikmet
    6. Paris Yazıları Görünümler ve Görüşler / Durumlar v
    7. Paris Yazıları Görünümler ve Görüşler / Durumlar v
    8. Sağ Salim Kavuşsak
    9. Bir Avuç Dünya

Güneşte Ölüm - Nedim Gürsel - Ana Fikri Yorumları