Balkanlara Dönüş - Nedim Gürsel - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 01-23-2011 (05:15)   Son Mesaj: 01-23-2011 (05:15)    Cevap: 0    Gösterim: 1677  

01-23-2011

Balkanlara Dönüş - Nedim Gürsel - Özeti

Balkanlara Dönüş - Nedim Gürsel - Özeti, Balkanlara Dönüş Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Can Yayınları
    Basım Tarihi: Ocak 1995
    Kitap Türü:

Hiçbir şey görmedim Saraybosna da. Ekmek kuyruğunda beklerken başlarına bomba yağan insanları görmedim örneğin. evlerine su taşırken vurulanları da. Akan kanı görmedim, kanı yalayan köpekleri de. Çevre köylerde ırzına geçildikten sonra boğazlayıp ırmağa atılan genç kızların, tanık paletleriyle çiğnenen çocukları, Kazıklı Voyvoda döneminden kalma işkencelerle öldürülenleri görmedim. Hiçbir şey görmedim Saraybosna da. Annesinin cenaze töreninden dönüşte bir tetikçi kurşunuyla yaralanan küçük kızı bile. Ne açlığı gördüm, ne korkuyu yaşadım. Çıldıranları, bu karabasandan ömür boyu kurtulamayacak olanlarla ölüleri de görmedim. Mezarları gördüm yalnızca. Hangi tarihte doğdukları önemli değildi, ama son iki yılda ölmüştü tümü. Yıkılmış evleri gördüm bir de, potsne binasının o korkunç halini. Ve sokakları bir anda dolduran, nereden çıktığı belirsiz o sakat kalabalığını. Savaşı görmedim; doğru. Savaşın yüzünü gördüm ama. Sevgilim Saraybosna da. Unutmayacağım! Nedim Gürsel, Saraybosna dramının yanısıra, Makedonya da geçirdiği günleri anlatırken Balkanlardaki Türk mirasının önemine dikkati çekiyor bu kitabında. Ve kendine özgü şiirsel üslubuyla yanlızca bir gezi kitabı değil, anılarını da okura içtenlikle sunuyor. Severek okuyacağınız bu kitabın bir başka özelliği de Türk-Yunan ilişkilerini kültürel bağlamda gündeme getirmesi.

Diğer "Nedim Gürsel" Kitapları:

1. Allah'ın Kızları
    2. Yedi Dervişler
    3. Çıplak Berlin
    4. Yeryüzünde Bir Yolcu
    5. Dünya Şairi Nazım Hikmet
    6. Paris Yazıları Görünümler ve Görüşler / Durumlar v
    7. Paris Yazıları Görünümler ve Görüşler / Durumlar v
    8. Sağ Salim Kavuşsak
    9. Bir Avuç Dünya

Balkanlara Dönüş - Nedim Gürsel - Özeti Yorumları