Devrimci Eğitim Devrimci Ahlak - M. İ. Kalinin - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-08-2011 (05:41)   Son Mesaj: 04-08-2011 (05:41)    Cevap: 0    Gösterim: 552  

04-08-2011

Devrimci Eğitim Devrimci Ahlak - M. İ. Kalinin - Ana Fikri

Yayınevi: Sorun Yayınları
    Basım Tarihi: Şubat 1998
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Mihail İvannoviç Kalinin, yoksul bir köylü çocuğu olarak gözünü açtığı yaşamını, işçi olarak sürdürdü. Bu türden bir yaşam, O nun ilerde öncü bri devrimci, Parti İşçisi, önemli bir lider ve devlet adamı olarak yüreyeceği yolu çiziyordu. M.İ. Kalinin direnç ve güvenle girdiği bu yolda sonuna dek yürüyecekti. Hapislik, sürgün, işkence ve yokluk çeken her devrimci gibi Kalinin de bu ollardan geçmiş, Parti siyle buluşmuş, Büyük Ekim Sosyalist Devrimi ne katılmıştı. M.İ. Kalinin Genç Sovyet devleti nin Tüm Rusya Merkez Yürütme Kurulu Başkanlığı, SSCB MYK Başkanı, SSCB Üst Sovyet Delegesi ve Prezidyum Başkanlığı yapmıştır. M. İ. Kalinin, gençliğin siyasal eğitimi sorununa özel önem vermiş, eğitim ve öğretim amaç, araç, yöntem ve örgütlenme sorunlarına katkı getirmiştir. Konuşmalarında ve yazılarında büyük bir içtenlik, yalınlık ve özveri vardır. Büyük hayat deneyi ve devrimci zakasının izlerini yansıtan kitapta, O nun Devrimci Eğitim ve Ahlak üzerine hemen hemen yirmi yıllık bir dönemi içine alan seçilmiş söylev ve yazıları toplanmıştır. Sosyalizm ve onun SSCB deki uygulama süreci üzerine gündemleştirilmek istenen bilimdışı sapkınlıkların tahrip ettiği bir ortamda o dönemin Devrimci Eğitim ve Ahlak sorunlarını hatırlatmanın önemine duyulan ihtiyaç nedeniyle bu kitabın yeni baskısı uygun görülmüştür.

Devrimci Eğitim Devrimci Ahlak - M. İ. Kalinin - Ana Fikri Yorumları