Devrimci Eğitim Köy Enstitüleri (Tonguç Yolu) - Mehmet Başaran - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 03-01-2011 (19:10)   Son Mesaj: 03-01-2011 (19:10)    Cevap: 0    Gösterim: 682  

03-01-2011

Devrimci Eğitim Köy Enstitüleri (Tonguç Yolu) - Mehmet Başaran - Ana Fikri

Yayınevi: Papirüs Yayınları
    Basım Tarihi: Mayıs 1999
    Kitap Türü: Anı / Edebiyat

Köy Enstitüleri üstüne şimdiye değin 130 kitap yayınlandı. Doktora tezleri hazırlandı. Hala da hazırlanıyor. Kapatılışından yarım yüzyıl sonra bile, kuruluş günleri bir halk bayramı gibi kutlanıyor. Giderek, yaşamın gerisinde kalan eğitim dizgelerine yeni bir seçenek olarak gösteriliyor Enstitüler. Bizim kendisine acılar çektirdiğimiz, ciğerini kartallara yedirmeye çalıştığımız Tonguç un büyük bir eğitim devrimcisi olduğu daha iyi anlaşılıyor. Ne ki, Tonguç u ve Köy Enstitülerini yeterince bildiğimizi, anladığımızı söylemek zor. Oysa bugünümüze de, yarınımıza da ışık tutan bir aydınlanmacı İsmail Hakkı Tonguç.Devrimci Eğitim-Köy Enstitüleri, Tonguç un ve Köy Enstitüleri nin serüvenine tanıklığı gözler önüne sermektedir.

Diğer "Mehmet Başaran" Kitapları:

1. Yuh Olsun Topunuza
    2. Öğretmenim Hasan Ali Yücel - Büyük Aydınlanmacı
    3. Pir Sultan Ölür Ölür Dirilir
    4. Eylül ün Kızgın Soluğu
    5. Akçakız
    6. Boyalı Irmak
    7. Aç Harmanı
    8. Sabahattin Eyuboğlu ve Köy Enstitüleri Tonguç a ve
    9. Sabahattin Eyuboğlu ve Köy Enstitüleri Tonguç a ve

Devrimci Eğitim Köy Enstitüleri (Tonguç Yolu) - Mehmet Başaran - Ana Fikri Yorumları