Güz Düşü - Nalan Gür - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-06-2011 (16:50)   Son Mesaj: 04-06-2011 (16:50)    Cevap: 0    Gösterim: 683  

04-06-2011

Güz Düşü - Nalan Gür - Ana Fikri

Güz Düşü - Nalan Gür - Özeti, Güz Düşü Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Mühür Kitaplığı
    Basım Tarihi: Ocak 2009
    Kitap Türü: Şiir / Edebiyat

Güz Düşü, Nalan Gür ün ilk kitabı. Şairin bu kitap için onca yıl beklemesi onun şiire olan saygısının bir göstergesidir. Günlük konuşma dilinde yalın imgeler serpiştirerek naif bir dil yakalaması rastlantıdan çok aldığı akademik eğitimin bir sonucu. Üç Mavi Güzellemesi yle başlayan ve benin ötekiyle diyaloglarıyla son bulan Güz Düşü nü Nazım Hikmet, Behçet Necatigil, Can Yücel göndermelerini Sezen in müziği eşliğinde okudum. Sezen in müziği diyorum, dizelerdeki müzikalite, ses uyumu ve geçişlerde bunu bana yoğun olarak hissettirdi. Şiirde kadın kokusundan çok insanın varoluşuna eğilen Gür, bin bir renkte oyuncak olan insanın oyunu asla oynamakta olduğunu söylüyor. Bunu söylerken ev ve sokak arasına sıkışmış olan bireyin imkansız aşkını, yanlızlığını dizelerine bilinçli bir şekilde başarıyla yediriyor: "Ölüm bugün hüznüme daha yakınKelebekler ise uzak"

Güz Düşü - Nalan Gür - Ana Fikri Yorumları