Gölge Kokusu - Habib Bektaş - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 03-15-2011 (21:20)   Son Mesaj: 03-15-2011 (21:20)    Cevap: 0    Gösterim: 612  

03-15-2011

Gölge Kokusu - Habib Bektaş - Ana Fikri

Yayınevi: Can Yayınları
    Basım Tarihi: Ocak 2000
    Kitap Türü: Roman / Edebiyat

O odanın kokusu çok seviyorum. O oda gölge kokuyor. Bir kez sormuştu Şerife Teyze, Neden seviyorsun bu odayı? demişti. Ben de, Gölge kokuyor, güzel kokuyor, demiştim. Ama başka şeyler de hoşuma gidiyordu o odada. Yatağın karşısında koltuklar vardı. O büyük, üç kişinin bile oturabileceği koltuğun köşesine ilişir, o kokuyu içime çekerdim. Evet, gölge kokusuydu bu. Gölge Kokusu, 1980 askeri darbesinin hem ardından, yaşamları kökünden değişen, sağa sola savrulan bir avuç insanın romanı. 1980 askeri darbesi öncesi, Türkiye de büyük bir toplumsal ve siyasal kargaşanın yaşandığı, bombaların patladığı, ölümlerin olduğu, sokağa çıkmaktan bile korkulduğu günler. Darbe olunca komünist diye kovuşturulduğu için yurtdışına kaçan bir baba, tutuklanan, işkence gören, sonra kocasının yanına, Almanya ya kaçan bir anne ve dedeyle ninenin yanına bırakılan küçük Metin. Salihli yakınlarında bir kasabada insanların dışladığı bir ailenin üyeleri olarak anne ve babadan uzakta geçirilen günler, büyüklerin acılarına tanık olan Metin in son derece duyarlı küçük çocuk dünyasına kattığı dedesiyle arasındaki müthiş bağ. Habib Bektaş ın bu ödüllü romanı, Atıf Yılmaz tarafından Eylül Fırtınası adıyla filme çekildi.

Diğer "Habib Bektaş" Kitapları:

1. Ay Terazin Olsun
    2. Ben Öykülere İnanırım
    3. Meyhane Dedikleri
    4. Cennetin Arka Bahçesi
    5. Bana Bir Şiir Oku

Gölge Kokusu - Habib Bektaş - Ana Fikri Yorumları