Felsefe Açısından 12 Eylül, Din Boşluğun Egemenliğ - İsmet Zeki Eyuboğlu - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 02-25-2011 (23:20)   Son Mesaj: 02-25-2011 (23:20)    Cevap: 0    Gösterim: 476  

02-25-2011

Felsefe Açısından 12 Eylül, Din Boşluğun Egemenliğ - İsmet Zeki Eyuboğlu - Ana Fikri

Yayınevi: Pencere Yayınları
    Basım Tarihi: Haziran 1997
    Kitap Türü:

12 Eylül öncüleri gövdesel olarak çağdaş bir ortamda yaşayan kimselerdir, ancak gündeme getirip uygulamaya geçirdikleri bilgi içeriği gözönünde tutulursa düşünsel bakımdan ortaçağın başlagıcında oldukları görülür. .... 12 Eylül yönetimi, öğretim kurumlarında dini yasal bir öğrence olarak gündeme getirirken birey dinsiz olmaz sözlerini söylemekten kendini alamamıştır. .... 12 Eylül den sonra hızla yayılan tarikatçılık, gericilik çağdaş başlığı giymekten, şapkayı gavur işi diye suçlamaktan kendini alamazken, yine bir gavur başlığı olan bereyi yeğlemektedir. 1950 den sonra radyoda Kur an okunmasının, minarelere ses yayıcı aygıtın takılmasını ağır bir dille suçlayan gericiler, dün söylediklerini, yaptıklarını unutur görünerek bugün onları azgın savunucusu kesilmişlerdir. 12 Eylül yönetimi de bunları unutarak suçlananı övülene dönüştürme çelişkisinden kurtulamamıştır. Tarikat, yapı olarak, İslam dinine aykırıdır, Kur anda, hadislerde tarikatlara yer verilmemiştir, dahası bu tür kuruluşlar islamın özüne aykırı görülmüş, bölücülük sayılmıştır. Oya günümüzde, bu tür kuruluşlar ulus yönetiminde, toplum kurumlarında, özellikle de eğitim-öğretim ocaklarında yönlendirici odak niteliği kazanmıştır.

Diğer "İsmet Zeki Eyuboğlu" Kitapları:

1. Maçka
    2. Bilgelerin Dilinden
    3. Öğrenciler
    4. Anadolu Gerçeği
    5. Toplum Sarsıntıları
    6. Dilin Kapısı
    7. Tanrı Yaratan Toprak Anadolu
    8. Yoksul Özdeyişleri Eğlence Sözlüğü
    9. Uygarlığın Işıldakları

Felsefe Açısından 12 Eylül, Din Boşluğun Egemenliğ - İsmet Zeki Eyuboğlu - Ana Fikri Yorumları