Bilimsel Aşçılık - Cemal Türkan - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 02-18-2011 (21:20)   Son Mesaj: 02-19-2011 (13:31)    Cevap: 1    Gösterim: 757  

02-18-2011

Bilimsel Aşçılık - Cemal Türkan - Ana Fikri

Yayınevi: Değişim
    Basım Tarihi: Mart 2004
    Kitap Türü: Beslenme - Diyet / Alternatif Tıp

Bilimsel Aşçılık kitabı,piyasada bulunan diğer yemek kitaplarından farklı olarak,bilimsel formatta hazırlanmış ve eğitici bir kitap olması hedeflenmiştir.Yazar,bilimsel ve eğitici bir kitabın oluşumunu sağlamak için 5 yıl akademik çalışmalarda bulunuştur.Kitabın yazarı Cemal Türkan,Fransa da aşçılık üzerine 9 yıl eğitim görmüştür.Halen Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Aşçılık Meslek Yüksek Okulu nda akademik çalışmalarına devam etmekte ve aşçılık üzerine eğitim vermektedir.İcerik Kitapta,yemek hazırlama aşamalarına çok özen gösterilerek her bilginin doğru ve açık verilmesine çalışılmıştır.Ayrıca,her tarif tek tek,hatta bazı tarifler defalarca denenerek en doğru yöntem seçilmiş ve uygulanmıştır.İlk yemek tarifi denemesinde,kitaptaki tariflerin ne kadar ciddiyetle denenmiş olduğu görülecektir. Yemeklerin hem teknik,hem pratik ve hem de yenebilir net kısım ölçülerine göre tarifleri verilmiştir.Her tarifin iki fotoğrafı çekilerek uygulamanın daha kolay hazırlanmasına yardımcı olunmuştur. Tariflerde,günümüzün,Sağlıklı Yaşamak için dengeli beslenme ilkesine uyulmuş,gıdaların besin analizi yapılmış,daha az yağ kullanılmış ve porsiyon standartlarına özen gösterilmiştir.Bir porsiyonda bulunan besin değerleri her yemek için ayrı ayrı belirtilmiştir.Yemek isimlerinde ve yemek hazırlama ile ilgili terimlerde,Türkçe açıklamaları verilerek,uluslar arası mutfak terminolojisi kullanılmıştır.Kitap,Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri müfredat programına,aşçılık eğitimine,öğretim teknik ve yöntemlerine uygun olarak hazırlanmıştır.Bu kitabın yazılış amacı,Türk Mutfağını bilimselleştirmek ve aşçılık eğitimini daha ileri götürmektedir. Sağlıklı ve lezzetli beslenmeniz dileğiyle,afiyet olsun..

Diğer "Cemal Türkan" Kitapları:

1. Yemek Repertuarı
    2. Mutfak Teknolojisi
    3. Turizmde Beslenme İlkeleri Ve Mönü Planlama
    4. Aşçılık

Bilimsel Aşçılık - Cemal Türkan - Ana Fikri Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  02-19-2011, 13:31

--->: Bilimsel Aşçılık - Cemal Türkan - Özeti

cemal türkan kitaplarını indirmek istiyorum
    Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci