Factotum - Charles Bukowski - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 01-20-2011 (06:31)   Son Mesaj: 01-20-2011 (06:31)    Cevap: 0    Gösterim: 836  

01-20-2011

Factotum - Charles Bukowski - Özeti

Factotum - Charles Bukowski - Özeti, Factotum Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Metis Yayınları
    Basım Tarihi:
    Kitap Türü:

Zengin olmayı düşleyen yoksul ve despot bir babanın cehenneme çevirdiği ergenlik döneminden sonra iki yıl Los Angeles Üniversitesi'nde gazetecilik bölümüne devam eden Charles Bukowski (Henry Chinaski) kararını verir. Babası gibi biri zengin olmayı isterse o tersini isteyecektir. Aylaklığı. Ancak erken yaşta saptadığı bir hedefi vardır. Yazar olmak.Mukavva bavulunu alıp yola düştüğünde yirmi iki yaşındadır. Ucuz pansiyon odalarında sefaletle boğuşup yazmaya çalışırken kendine gerçek bir dost edinmiştir. Alkol.Bar Sineği filminde beş günlük bir kesitini senaryolaştırdığı bu dönem yaklaşık on yıl sürer. Eyalet eyalet dolaşıp, pansiyon kirası ve içki giderlerini karşılamak için sayısız ikinci, hatta üçüncü sınıf işlere girip çıkar. Bukowski roman, öykü ve şiirlerinde sık sık özlemle söz ettiği bu dönemi anlatırken mizahının ve onu çağdaş Amerikan edebiyatının önde gelen yazarlarından biri yapan eşsiz yalınlığının doruğundadır.

Diğer "Charles Bukowski" Kitapları:

1. Pis Moruk İtiraf Ediyor
    2. İlham Perisine Oynamak
    3. En İyi Adamlar Yalnızken Güçlüdür
    4. Kaybedenin Önde Gideni
    5. Gece Çılgın Ayak Sesleriyle Yırtıldı
    6. Güneşe Uzan
    7. Güneş, işte burdayım
    8. Sıcak Su Müziği
    9. Bir Tek Ben Miyim Böyle Yaşayan?

Factotum - Charles Bukowski - Özeti Yorumları