Charles Bukowski - Factotum   Konuyu açan: pınaran   Ä°lk Mesaj: 09-26-2009 (02:12)   Son Mesaj: 03-15-2012 (01:01)    Cevap: 6    Gösterim: 2219  

Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
  • 3 gönderen pınaran
  • 1 gönderen pınaran
  • 1 gönderen alptraum
  • 1 gönderen Reyyan Yolalan

09-26-2009

Charles Bukowski - Factotum

Latincede
    facere: yapmak
    totum: her şey, bütün
    factotum; her ÅŸeyi yapan

Bütün niteliksiz işleri yapan kişi, ayakçı..

Sevgi yoksunluğu içinde büyüyen Henry Chinaski bir dahidir ama bunu kendisinden başka fark eden olmamıştır. Yeteneğine gazetecilik ve güzel sanatlar eğitimini de ekler.

Mukavva bavuluyla ucuz pansiyonlarda sefalet içinde yaşarken bir yandan da yazmaya çalışır.

Pansiyon kirası ve alkol ihtiyacını karşılayabilmek için sayısız üçüncü sınıf işlere girip çıkan Charles Bukowski'nin hayatını okuyoruz.

Kitabın 2005 yapımı filminde Jan rolünde sincap surat Lili Taylor oynuyor. Arizona Dream' de akordiyon çalan tatlı kadın.

Ä°yi okumalar ve seyirler diliyorum..

alptraum, ozg82 ve mus'ab bunu beÄŸendiler.

Charles Bukowski - Factotum Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  09-26-2009, 02:15

--->: Charles Bukowski - Factotum

Alkolün DISINDA kendimi koymak isterdim belki yerine :D
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 2  09-26-2009, 03:08

" Beni tanıyan herkesin size söyleyeceği gibi, makbul biri değilim. Kötü adamı sevdim hep, kanunsuzu, hergeleyi. İyi işleri olan sinek kaydı traşlı, kravatlı tiplerden hoşlanmam. Ümitsiz adamları severim, dişleri kırık, usları kırık, yolları kırık adamları. İlgimi çekerler. Küçük sürpriz ve patlamalarla doludurlar. Adi kadınlardan da hoşlanırım; çorapları sarkmış, makyajları akmış, sarhoş ve küfürbaz kadınlardan. Azizlerden çok sapkınlar ilgilendiriyor beni. Serserilerin yanında rahatımdır, çünkü ben de serseriyim. Kanun sevmem, ahlak sevmem, din sevmem, kural sevmem. Toplumun beni şekillendirmesinden hoşlanmam." C.Bukowski

Hala kendinizi ALKOLÃœN DIÅžINDA onun yerine koymak istiyor musunuz?

Ah gerçi belki demişsiniz
    mus'ab bunu beÄŸendi.
    pınaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) pınaran

Permalink - Mesaj no 3  09-26-2009, 03:13

Iyiki "belki" demisim Belkide farkinda olmadigim bir alt egomdur (Salladim tabiki)
    mus'ab bunu beÄŸendi.
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 4  05-28-2010, 00:07

Bukowski'yi müthiÅŸ bir istekle okudum ancak beÄŸenmedim.Edebidir,aykırıdır,uçtadır,farklÄ ±dır diyerek zorladım ama gördüğüm ÅŸey libidosu tepeye vurmuÅŸ bir ihtiyar oldu.Kahramanları da kendine benziyor.Nevrotik,berduÅŸ,yalnız,avare,seksapel,d uyguları çekilmiÅŸ,hislerden müstesna...Özetle sevmedim.Åžiddetle tavsiye olunmaz.
    el_feta bunu beÄŸendi.

Permalink - Mesaj no 5  07-01-2011, 12:58

Reyyan Yolalan´isimli üyeden Alıntı
    Bukowski'yi müthiÅŸ bir istekle okudum ancak beÄŸenmedim.Edebidir,aykırıdır,uçtadır,farklÄ ±dır diyerek zorladım ama gördüğüm ÅŸey libidosu tepeye vurmuÅŸ bir ihtiyar oldu.Kahramanları da kendine benziyor.Nevrotik,berduÅŸ,yalnız,avare,seksapel,d uyguları çekilmiÅŸ,hislerden müstesna...Özetle sevmedim.Åžiddetle tavsiye olunmaz.

aman efendim hangi kitaplarını okudunuz, tabii tercih meselesi de, Bukowski'nin kitaplarını okumak başıma gelen en güzel şeylerden biriydi.
    pınaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) pınaran

Permalink - Mesaj no 6  03-15-2012, 01:01

→ Charles Bukowski - Factotum

Reyyan arkadaşım sıradan romanları çok fazla okuyorsun sanırım.Farkı görmüşsün enazından bu sevindirici.
    ozg82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) ozg82