Edebiyatımı Geri İstiyorum - Demirtaş Ceyhun - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 01-19-2011 (06:51)   Son Mesaj: 01-19-2011 (06:51)    Cevap: 0    Gösterim: 565  

01-19-2011

Edebiyatımı Geri İstiyorum - Demirtaş Ceyhun - Ana Fikri

Yayınevi: Sis Çanı Yayınları
    Basım Tarihi: Ocak 2005
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Eski Yunan kültür ve uygarlığının temelinde Homeros un, çağdaş Fransız kültürünün temelinde Montaigne nin, Molière in İngiliz kültürünün temelinde Shakespeare in yattığını yadsıyabilmek elbette olanaksızdır. Osmanlı İmparatorluğu nun kültürel temelini de, Divan edebiyatının oluşturduğundan kuşku duyulmasa gerektir galiba. Cumhuriyet de, çağdaş edebiyatımızın eseridir1950 de DP milletvekili seçilen Halide Edip Adıvar, 14 Mayıs 1950 seçimleriyle ezan Arapçalaştırılır, eğitim dinselleştirilirken, kültürümüzün de Avrupa dan koparılarak Amerikalılaştırılmasını sağlayan 1886 Bern Telif Hakları Sözleşmesi nin imzalanmasını, gerçekten salt yazarlarımızın haklarının korunması amacıyla mı sağlamıştır?Sokağa çıkma yasaklarıyla aydınlarımızın topluca tutuklanıp kışlalara doldurulduğu, kitap okudukları için insanların cezalandırıldığı, toplanan onbinlerce kitabın kağıt hamuru yapıldığı 12 Mart ve 12 Eylül de özellikle edebiyatın hedef seçilerek holdinglere, bankalara, basın kuruluşlarına dergi çıkarttırılması, yayınevi kurdurtulması, ödül verdirtilmesi gerçekten bir rastlantı mıdır acaba?rulara yanıtlar aradığı bu kitabının da düşünce dünyamızda yankılar uyandıracağından eminiz.

Diğer "Demirtaş Ceyhun" Kitapları:

1. Haçlı Emperyalizm
    2. Cadı Fırtınası
    3. Anayasa Yasa Mıdır
    4. Modernizm Postmodernizm ve Türban
    5. Ah Şu Osmanlılar
    6. Çünkü Ben Edebiyatçıyım Eksilmedi Bendeki Umutsuz
    7. Kod Adı Ulu Hakan 1
    8. Soğuk Savaş Yazıları

Edebiyatımı Geri İstiyorum - Demirtaş Ceyhun - Ana Fikri Yorumları