Ah Şu Biz Göçebeler - Demirtaş Ceyhun - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-25-2011 (02:30)   Son Mesaj: 04-25-2011 (02:30)    Cevap: 0    Gösterim: 981  

04-25-2011

Ah Şu Biz Göçebeler - Demirtaş Ceyhun - Ana Fikri

Yayınevi: Sis Çanı Yayınları
    Basım Tarihi: Kasım 1997
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

1993 yılında Avrupa Şampiyon Kulüpler Ligi ne katılan ünlü takımımız Galatasaray, İstanbul daki ilk maçında Bacelona ile beraber kaldıktan sonra, bir gazetecimiz, Barcelona teknik direktörü Johan Cruyff a, galiba biraz da övünmeyle imalı imalı:"Ne dersiniz Mr. Cruyff? demiş. "Galatasaraylı Suat sizce de Avrupa da top koşturabilir mi?" Gazetesinde gene kendisinin yazdığına göre; " Anlayamadım?" demiş Cruyff şakın şaşkın. "Burası Avrupa değil mi? Galatasaray Avrupa liglerinde oynamıyor mu zaten?"[/B]Gerçekten ağzımızı açtık mı Avrupalılığımız konusunda mangalda kül bırakmayız ama, ilginçtir, Avrupalı olduğumuza yürekten inandığımızı söyleyebilmemiz de olanaksızdır galiba. Altı yedi yüzyıldır üzerinde yaşadığımız bu topraklarda, Avrupa nın da neredeyse yarısını içine alan dünyanın en uzun ömürlü imparatorluklarından birini kurmuş olduğumuz, üstelik son iki yüz yıldır Avrupalılaşabilmek için Avrupalılaşmamıştık bir dediğini iki etmediğimiz halde, gerçekten hala niçin Avrupalılaşmamıştık acaba? Demirtaş Ceyhun, "Ah Şu Biz Kara Bıyıklı Türkler" adlı çalışmasının bir anlamda devamı olan bu kitabında, işte bu sorunun yanıtını arıyor şimdi de. Ne Avrupalıların bizi Avrupalı sayıyor, ne de kendi gözümüzde Avrupalı olabilmişiz hala, acaba niçin? Avruaplılık şöyle dursun, köylü bile olamamış mıyız yoksa bu süreçte? n da, verilmiş birçok kararınızı temleden sarsan çağından hiç kuşkumuz yok.

Diğer "Demirtaş Ceyhun" Kitapları:

1. Haçlı Emperyalizm
    2. Cadı Fırtınası
    3. Anayasa Yasa Mıdır
    4. Edebiyatımı Geri İstiyorum
    5. Modernizm Postmodernizm ve Türban
    6. Ah Şu Osmanlılar
    7. Çünkü Ben Edebiyatçıyım Eksilmedi Bendeki Umutsuz
    8. Kod Adı Ulu Hakan 1
    9. Soğuk Savaş Yazıları

Ah Şu Biz Göçebeler - Demirtaş Ceyhun - Ana Fikri Yorumları