Bana Gönülden Çalıp Söyle - Hüzeyme Yeşim Koçak - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 12-30-2010 (17:20)   Son Mesaj: 12-30-2010 (17:20)    Cevap: 0    Gösterim: 832  

12-30-2010

Bana Gönülden Çalıp Söyle - Hüzeyme Yeşim Koçak - Ana Fikri

Yayınevi: Romantik Kitap
    Basım Tarihi: Ocak 2006
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Uzun yıllar devam eden yanlış dil politikaları, yasaklama ve baskılarla bugün gençliği, iki-üç yüz kelimelik bir lügatçe ile konuşmaya, yazmaya ve meramı anlatmaya mahkum ettik. Bu sebeple günümüzde böyle zengin dille yazılan eserlere gençliğin büyük ihtiyacı var. Sözüm ona büyük gazetelerde yazan anlı-şanlı, aynı zamanda muhafazakar geçinen yazarlara. "Niye böyle berbat bir dille yazıyorsunuz?" dediğinizde, aldığınız cevap genellikle "Ne yapalım gençlik böyle bir dilden anlıyor." oluyor. Maalesef bazı hocalarda aynı şeyi yapıyor. Onlar bu tutum ve ileri sürdükleri mazeretleriyle, cehalete prim verdiklerinin ve gençliğe büyük kötülük ettiklerinin bir tüelü farkına varamıyorlar. Bugün gençliğin geldiği seviyenin, daha doğrusu seviyesizliğin ve kültürsüzlüğün en başta gelen sebeplerinden birisi onlardaki bu dil ziyafetidir. Genç denecek yaşta kaybettiğimiz, büyük fikir ve ilim adamı Erol güngör, bir yazısında, dilde öğrencinin seviyesine inmeye çalışan hocaları ağır bir dille tenkit eder. Ona göre yapılacak şey, öğrencinin seviyesine inmek değil, dil konusunda onların seviyesini yükseltmektir.

Diğer "Hüzeyme Yeşim Koçak" Kitapları:

1. Şapkamın Altı
    2. Ötede
    3. Havva Hanım ın Gamzesi
    4. Ey Ruhum Geldinse Masaya Vur

Bana Gönülden Çalıp Söyle - Hüzeyme Yeşim Koçak - Ana Fikri Yorumları