Ahilik - Muhittin Şimşek - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 12-20-2010 (07:11)   Son Mesaj: 12-20-2010 (07:11)    Cevap: 0    Gösterim: 775  

12-20-2010

Ahilik - Muhittin Şimşek - Ana Fikri

Yayınevi: Hayat Yayıncılık
    Basım Tarihi: Mart 2002
    Kitap Türü:

Günümüzdeki yönetim anlayışları dikkatle incelendiğinde modelin adı ne olursa olsun müşteri memnuniyetini en üst düzeye ulaştıracak yeni kriterler ve tanımlarla her model kendi yapısını zenginleştirilmektedir. Modeller, para egemenliğinden bilgi egemenliğine ve buradan da bilgeliğe doru gelişme gösterirken, anlayışlar da kapitalizmden hümanizme doğru bir yöneliş içerisine girmiştir.İş mükemmelliği içinde adım adım ilerleyen yeni yönetim anlayışları, geçmişin zengin kaynakları ile de beslenmektedir. Bu anlamda: bir yönetim felsefesi olarak TKY ile TKY nin tarihteki bir uygulaması diye değerlendirebileceğimiz Ahilik kültürünün benzeşen pek çok yönü bulunmaktadır.Ahilik, hem insan yetiştirmeden hem de piyasaya sunuları mal ve hizmette bir seviye yakalamış ve birkaç asır devam etmiştir. Uygulanan sistemin adı TKY değildi ama felsefe aynı felsefe idi: "İnsan odaklı" ve "İşin ehline teslim edildiği" bir iş felsefesi... Yine Ahilik müessesesinde tüketicinin korunması en üst makamlardan en alt makamlara kadar üzerinde hassasiyetle durulan bir konudur. Gerek Ahilik teşkilatı gerekse bir yönetim felsefesi olarak TKY objektif olarak değerlendirildiğinde her ikisinde de işgörenler, işverenler ve müşterilerin tatmini; dahası, toplumun huzuru ön plana çıkacaktır.

Diğer "Muhittin Şimşek" Kitapları:

1. Yarım Kalan Devrim Rüyası
    2. Önce İnsan
    3. Kobi lerin Olmazsa OImazları
    4. Sorularla Toplam Kalite Yönetimi

Ahilik - Muhittin Şimşek - Ana Fikri Yorumları