Kendi Kaleminden Aliya İzzetbegoviç   Konuyu açan: İNTİFADA   İlk Mesaj: 08-06-2009 (15:50)   Son Mesaj: 08-06-2009 (15:50)    Cevap: 0    Gösterim: 1069  

08-06-2009

Kendi Kaleminden Aliya İzzetbegoviç

HAYATIMIN BİR KISMI

Alternatif Bir Önsöz

Bundan sonra okuyacaklarınız benim hayatımdan kesitler sunmaktadır çünkü diğer kısımlar ya unutulmuşlarıdır ya da sadece bana aittirler.Geriye kalan bir otobiyografiden çok bir vakayinamedir;benim yaşam sürem boyunca cereyan etmiş olan olaylarla,kişisel bir değerlendirmenin elverdiği ölçüde doğru ve dürüst bir biçimde yeniden gözden geçirilmiş bir hesaplaşmadır.

Anıların nasıl yazıldığına aşina değilim.Churhill'in ünlü çalışmasını okurken,edebiyatın bu türünde Churhill'in kendisinin de belirttiği gibi,yazarın askeri ve siyasal olaylara ilişkin kendi vakayinamesini ''kendi kişisel deneyiminin iplikleriyle'' bağladığını farkettim.Bu itibarla hatıratlar,daima öznelnbir algılayıştırlar.Tarih değildirler ve zaten tarih,onu yapanlar ya da parçası olanlar tarafından yazılmamalıdır.Bu kitabın görece büyük bir parçası mektuplardan ya da benim mektuplarımın parçalarından,konuşmalardan ve o dönemde yapılmış olan mülakatlardan oluşmuştur.

Bunlardan bazılarını olduğu gibi ya da mufassal olarak alıntılamanın önemli olduğunu düşündüm çünkü onlar benim anlık tepkilerimdiler;olaylar hakkında onlar gözönüne çıkar çıkmaz yaptığım hızlı hatta bazen anlık yorumlarımdırlar ve sonuç olarak da olaylar hakkında en otantik şehadetleri oluşturmaktadırlar.Bu aynı zamanda bu tür yazılarda ortaya çıkan bir tür ''şeylerin mahiyet ve önemini sonradan anlama'' durumunu önlemenin de bir yoluydu.

Kısacası bundan sonra okuyacaklarınız,benim,tarihimizin zor bir dönemine ilişkin gerçklerimdir.

Aliya İZZETBEGOVİÇ
    Saraybosna ,31 Mart 2001

Kendi Kaleminden Aliya İzzetbegoviç Yorumları