kadın erkek eşitsizliği

arkadaşlar kafamı kurcalayan bi soru var içinden çıkamadım oyüzden sizden cevap bekliyorum dinimizde kadın erkek eşitsizliği var diye düşünüyorum siz nedersiniz Benzer Konular Kadın Erkek Eşitliği... ´´Kadın ve erkek eşittir ...

Ağaç Şeklinde Aç10Beğeni

1. Alt 11-11-2008, 16:49 #1
    altun Mesajlar: 885
    arkadaşlar kafamı kurcalayan bi soru var içinden çıkamadım oyüzden sizden cevap bekliyorum
    dinimizde kadın erkek eşitsizliği var diye düşünüyorum
    siz nedersiniz

2. Alt 11-11-2008, 19:20 #2
    el_feta Mesajlar: 1.168
    evet eşitsizliği var...Kadın-erkek eşit değil ki eşitlik olsun..
    Aslolan adalettir...
    Sizin kafanızı kurcalayan şeyi net yazın,miraz hukuku mu yoksa şahitlik mi ya da ne ise artık..
    selam ve dua ile...

3. Alt 11-11-2008, 19:25 #3
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    hem bizce sorun yok
    sizce sorun nedir ki?

4. Alt 11-11-2008, 19:44 #4
    şöyle söyliyim mesela neden ilk insan hz havva değilde hz ademdir daha basit bişi söyliyim kadınlar neden boşanamıyo da erkekler neden boşanabiliyo ondan sonra el fetenın dediği boşanma meseleside var
    cevabınızı bekliyorum

5. Alt 11-11-2008, 19:56 #5
    Ziyaretci
    söz el-feta nın...

6. Alt 11-11-2008, 20:20 #6
    sizde düşüncelerinizi yazın ''bekke''

7. Alt 11-11-2008, 20:50 #7
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Yoruma acik bir soru yani birden fazla görüse yer var bu soruda sebebi ise tarihin spesifik olusu. Yaranadin ilk erkegi yaratmasindaki hikmet zannimca erkege verdigi gücten olabilir. Bu güc aile reisligi de olabilir bu güc dayanaiklilikta da olabilir. Ilk sordugun soruya cevap niteliginde olabilecek yanitim da su olabilir. Kadin erkek esitsizligi yasam hakkinda yoktur. Yasam hakki ikisi icinde aynidir. Yaratilisin verdigi bazi özelliklere göre kadin erkek esitsizligi vardir. Erkegin hayatta dayanabildikleri ya da kadinin dayanabildikleri konusunda erkegin üstün cikma orani yüksektir ve Allahu Teala adaleti kadinin güzelligine erkegi ram etmesi ile saglamistir. Bu konudada kadin erkekten üstündür. Aslinda üstünlük kelimesi dahi yanlis anlasilmamalidir cünkü "üst" olma "alt" olma gibi kavramlar bu konuda tek kelime üzerinden vurgulandigi icin yanlis anlasilmaya müsait görünüyor.

Bu hayatta hicbirsey birbirine esit degildir örnegin kulaklarin örnegin iki gözün ve iki elin ve vücudunun sol tarafi ile sag tarafi bundaki hikmet yaratilmis herseyde vardir.

Fikrim budur

8. Alt 11-11-2008, 21:03 #8
    Ziyaretci
    eşitlikden kasıt üstünlüğü aramak ise ;biliyoruz ki üstünlükde takva dadır.
    bu sual beni aşar...
    Fıkıh derya gibi...evlenirkende boşama yetkisi alabiliyor sanırım..eğer konuyu ilmi tartışacaksak kaynaksız ne yazar ne okurum..
    şahsi fikrime düşen şudur
    bunca yıl ben hiç bir acabaya uğratmadım zihnimi ..şimdi
    diyorum ki
    acaba ne oluyor da bu sorular doğuyor...
    yaratılmadaki sıradan önce yine akla gelecek sorular olacaktır irdelersek..her özellikde de aynilik gerekir öyleyse değil mi?
    kadın erkek arasındaki hukuk da Kuran da olan her hüküm adaleti ve estetiği zirvede tutmuştur..
    eşitsizlik ,yaratılma sırası...ruh hali ile ölçülürse tek cins olması gerekmez miydi?
    yani hem aynı anda yaratılcak ,ee aynı fizik aynı ruh aynı idrak ve kabiliyet istemek midir ki eşitlik...
    bu cazip gelmiyor..
    eşitlik olmasını istemek evvela eldeki veri için yanlış başlık oluyor..olanı tartışırken olmayanı sorgulayınca dengeyi unutup terazinin kefesini kırmak olur hafazanallah..
    birbirini tamamlayan unsurlarda eşitsizlik değil adalet aramak lazım..
    gece ile gündüzün,siyah ile beyazın ,hava ile suyun tartışması gibi geliyor bana..
    fakat sorularla yol bulunur elbet...
    dedim ya söz sizin cenahın...
    selam ile...

Konu Henna tarafından (11-11-2008 Saat 21:09 ) değiştirilmiştir.
  9. Alt 11-11-2008, 21:11 #9
    Yaranadin ilk erkegi yaratmasindaki hikmet zannimca erkege verdigi gücten olabilir. Bu güc aile reisligi de olabilir bu güc dayanaiklilikta da olabilir
    iyi ama neden erkek daha güçlü oluyo (aile reislıği)

10. Alt 11-11-2008, 21:36 #10
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    altun´isimli üyeden Alıntı
    Yaranadin ilk erkegi yaratmasindaki hikmet zannimca erkege verdigi gücten olabilir. Bu güc aile reisligi de olabilir bu güc dayanaiklilikta da olabilir
    iyi ama neden erkek daha güçlü oluyo (aile reislıği)

Bu hayvanlardada böyledir aslinda. Yani bunun neden olabilirligi daha bir cok neden sorusunada misafir olabilir.

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.