Avusturya ’da oturma izni almanın şartları

Avusturya ’da yaşayabilmek ve çalışabilmek için bir dizi hukuki adımın atılması gerekir. Ana şartlar Avusturya devletinin bir oturma izni verebilmesi için, aşağıdaki şartların yerine gelmiş olması gerekmektedir: Esas olarak Avusturya ...

1. Alt 07-01-2008, 01:08 #1
    yabanGülü Mesajlar: 3.851
    Blog Başlıkları: 125
    Avusturya ’da yaşayabilmek ve çalışabilmek için bir dizi hukuki adımın atılması gerekir.

Ana şartlar

Avusturya devletinin bir oturma izni verebilmesi için, aşağıdaki şartların yerine gelmiş olması gerekmektedir:

Esas olarak Avusturya ’da ikamet için yapılan ilk başvuruların, Avusturya ’ya giriş yapmadan ÖNCE kişinin bulunduğu ülkede yetkili Avusturya temsilciliği nezdinde bizzat yapılması gerekmektedir.
    Başvuruda, göç nedeni mümkün olduğu kadar detaylı bir şekilde tarif edilmelidir. Bu arada birden fazla ikamet amacı belirtilmemelidir.
    Esas olarak birkaç değil, yalnız tek bir başvuru yapılabilir.

İstisnalar

Bazı şahıs grupları ilk başvurularını Avusturya içinde de yapabilirler:

Avusturya vatandaşlarının, Avrupa Ekonomik Sahası ülkesi vatandaşlarının aile fertleri ile Avusturya ’da sürekli olarak ikamet etmekte olan ve serbest yerleşim/dolaşım hakkı (AB) bulunmayan İsviçre vatandaşları Avusturya ’ya yasal olarak giriş yaptıktan sonra ve Avusturya ’da yasal olarak ikamet ettikleri süre içinde
    şimdiye kadar Avusturya ’ya yasal olarak yerleşmiş olan yabancılar
    şimdiye kadar Avusturya vatandaşı ya da Avrupa Ekonomik Sahası ülkesi vatandaşı olan yabancılar
    Yerleşme ve oturma yasasının 23. fıkrasının 4. satırı halinde doğumlarından sonra ilk altı ay içinde çocuklar
    Ülkeye vizesiz giriş yapma hakkı bulunan yabancılar, izin verilen vizesiz ikamet süresi içinde
    Araştırmacı olarak oturma izni başvurusu yapan yabancılar ve aile fertleri

Altı aydan uzun süreli oturma izinleri

Çalışma

Dönüşümlü eleman: Uluslararası alanda faaliyet gösteren bir işverende serbest olmayan çalışma
    Bir işletme tarafından gönderilen kişi: Avusturya içinde işletme merkezi bulunmayan yabancı bir firma tarafından gönderilme
    Serbest meslek sahibi: Belirli bir serbest meslek faaliyetini altı aydan uzun bir süre boyunca yerine getirme yükümlülükleri bulunan şahıslar
    Sanatçı: Sanatsal tasarım alanında serbest ya da serbest olmayan mesleki faaliyet
    Araştırmacı: Araştırma ve öğretimde bilimsel faaliyet
    Serbest olmayan çalışmanın özel halleri: Yabancılar çalışma yasasının dışında kalan çalışma (örneğin medya muhabirliği ya da Au Pair - elemanları)
    Eğitim ve sosyal hizmetler

Öğrenci: bir kamu okulunda, kamu hukukuna sahip olan bir okulda ya da okul sayılmayan sertifikalı bir eğitim müessesesinde nizami şekilde okula devam edilmesi için
    Üniversite öğrencisi: Olağanüstü ya da nizami üniversite öğrenimi
    Sosyal hizmet veren: Bir yıllık gelir amaçlı olmayan sosyal hizmet

Uzatma başvuruları
    Uzatma başvuruları Avusturya içinde yetkili resmi dairelerde yapılabilir.

Önemli: Bu başvuruların, ikamet ünvanının geçerlilik süresinin bitiminden önce yapılması gerekmektedir!

Uzatma başvurusunun yapıldığı tarihten sonra, başvuruda bulunan kişi yasal olarak Avusturya ’da ikamet etmeye devam etmiş sayılır.

Aile birliği amaçlı oturma izni

"Aile birliği" amaçlı bir oturma izni, yalnız geldikleri ülkede de aile birliği mevcut olan kişilerin eşlerine ve reşit olmayan çocuklarına ve aşağıda belirtilmiş oturma izinlerine sahip olan şahıslara tanınabilir:

Dönüşümlü eleman
    Sanatçı
    Serbest olmayan çalışmanın özel halleri
    Üniversite öğrencisi
    Araştırmacı
    İlk oturma izni kotaya tabi değildir.Geçerlilik süresi, birleşimi sağlayan kişinin oturma iznine bağlıdır.
    "Bir işletme tarafından gönderilen kişi", "Öğrenci", "Serbest meslek sahibi" ve "Sosyal hizmet veren" olarak oturma izni olan şahısların aile fertlerine oturma izni verilemez.

Gerekli evraklar

Evraklar, federal içişleri bakanlığından talep edilebilir ya da şuradan indirilebilir:

Genel evraklar

İlk başvurularda: Kişinin geldiği ülkeden Sabıka kaydı (üç aydan eski olmamalıdır)
    Entegrasyon sözleşmesinin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Formlar ve duyuru kağıtları

Masraflar: 100 Avro
    Uzatma: Bu ikamet amacının uzatılması için, başvurunun ikamet ünvanı süresinin bitiminden önce yapılması gerekmektedir.

Vatandaşlık kararnamesi ve ülke bilgisi sınavı

Yeni vatandaşlık yasası, ilk kez Almanca dil bilgilerinin ve „ülke bilgilerinin“ kanıtlanmasını öngörmektedir.

Sınav konuları şunlardır:

Avusturya ’nın demokratik düzeni hakkında temel bilgiler
    Avusturya tarihi ile ilgili temel bilgiler
    İlgili federal eyaletin tarihi ile ilgili temel bilgiler
    Her sınav konusundan altı soru hazırlanmıştır. Sınavlarda başarılı olabilmek için her sınav konusundan üç sorunun ve bütün soruların en az yarısının ya da bütün soruların en az üçte ikisinin doğru cevaplandırılmış olmaları gerekmektedir.

Ders dokümanlarına içişleri bakanlığının web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Danışma

Göçmenler için danışma daireleri:

35. Belediye dairesi (MA 35) - Göç, vatandaşlık, nüfus işleri (1110)
    Merkez ve müşteri hizmetleri merkezi
    Adres
    1110 Wien, Fickeysstraße 1-11
    Telefon
    01-4000-8020 (Hizmet telefonu)
    Fax
    01-4000-99-44 800
    E-Posta
    service@m35.magwien.gv.at
    Web sayfası
    http://www.zuwanderer.wien.at
    Caritas AusländerInnenhilfe (Yabancılar yardımı)
    Diakonie Evangelischer Flüchtlingsdienst (Protestan Mülteci Hizmetleri)
    UMA – Beratungsstelle für AsylwerberInnen (Sığınmacılar için danışma merkezi)
    Integrationshaus (Entegrasyon evi)
    Volkshilfe Österreich (Avusturya halk yardımı)
    Flüchtlingshilfe Ute Bock (Ute Bock - Mülteci projesi)
    Österreichisches Rotes Kreuz (Avusturya Kızıl Haç)

2. Alt 01-06-2011, 15:58 #2
    Ziyaretci
    TAŞKIN Mesajlar: n/a
    Alıntı:
    avusturya vatandasi olmak istiyorum-avusturya ’da oturma izni almanın şartları

yasım 19 vatandaslık baswurusu nasıl yapabilirim ogrenmek istiyorum tel: 05364843678

3. Alt 04-23-2012, 18:43 #3
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    Oturma izni nasıl alınır bende çok merak ediyordum ama kısa zaman sonra internette bir araştırma yaptım ve bir danışmanlık firmasıyla karşılaştım bu firma bana çok yardımcı olmuştu. Çok teşekkürler güzel bir yazı olmuş

4. Alt 06-23-2012, 14:54 #4
    Ziyaretci
    remy Mesajlar: n/a
    Alıntı:
    avusturyada oturum-Avusturya ’da oturma izni almanın şartları

iyi günler bende italyada yaşıyorum ama avusturya da oturum almak istiyorum orda imkanım daha geniş yine giriş çıkış yapıp işlerimi hallediyorum daha rahat çalışabilmek için nasıl oturum alırım t.c vatandaşıyım teşekkürler remi.onde@hotmail.com

5. Alt 06-25-2012, 13:23 #5
    türk oldugunuz icin, sanke bir avrupa ülkesine yeni gelirmis gibi bas vurmaniz gerekiyor. yani italyada yasadiginiz icin direk size oturum izni veya calisma izni verilmiyor. Tabiki avrupa ülkesi olmayan ülkelerden biraz daha sanslisiniz. simdi bugünlerde kanunlarada biraz karmasa var, ve yabancilar polisi bile neyapcagini bilmiyor. cünkü türklere artik avrupa ülkesinde kötülesme (kanunda kötülesme) uygulayamayacaklar. en dogrusu sizin yaninizdaki bir konsoloslugu arayip oradan bilgi almaniz olur.

6. Alt 06-25-2012, 13:31 #6
    TAŞKIN´isimli üyeden Alıntı
    yasım 19 vatandaslık baswurusu nasıl yapabilirim ogrenmek istiyorum tel: 05364843678

avusturya vatandasligina gecmeniz icin, öncelikle calismaniz gerekiyor, ve almanca dilini hakim olmaniz sart. birde en az 10 yil avusturyada yasamis olmanizda sart (6 yil: eger avusturyada dogduysaniz, yada avusturyali biriyle evliyseniz, yada taninmis ilticaniz var ise)
    bunlari eger tutyorsa, gidip kaymakamliga bas vuruyorsunuz. onlarda size bir form veriyor ve bir kac kitap veriyor. eger tahsilinizi avusturyada yapmadiysaniz sizi vatandaslik sinavina tabii tutuyorlar. yani bir kac kitap verip, bunlari ögrende gel sinava gir diyorlar. sinav bildigim kadariyla kaymakamlikda oluyor. ücreti ise sizin gelirinizden hepsaplaniyor.

tabiki birseyide unutmamak gerekiyor, birazda bu isler kaldiginiz bölgeye bagli. bazi yerlerde cok siki tutuluyor sinavlar bazi bögelerde ise öyle degil.

birde bunlari istiyorlar:

Beilagen zum Staatsbürgerschaftsantrag

· Sämtliche Unterlagen müssen im Original und in Kopie vorgelegt werden.

· Nicht deutschsprachige Dokumente (Urkunden) müssen von einem in Österreich zugelassenen gerichtlich beeideten Übersetzer/Dolmetscher übersetzt sein.

· Die nachstehenden Unterlagen sind vom Antragsteller sowie von allen Personen, auf welche sich die Verleihung erstrecken soll (Ehegatte, mj. Kinder), vorzulegen.

eigenhändig handschriftlich erstellter Lebenslauf des Antragstellers, des Ehegatten und der Kinder über 14 Jahren (mit Unterschrift)

Geburtsurkunde (Original + Übersetzung)

Heiratsurkunde – auch Vorehen (Original + Übersetzung)
     alle Scheidungsurteile mit Rechtskraftvermerk (Original + Übersetzung)

Sterbeurkunde (Original + Übersetzung) allenfalls verstorbener Ehegatten

Nachweise über Namensänderungen (mit Rechtskraftvermerk)

Nachweis des akademischen Grades (Nostrifizierungsbescheid)

Staatsbürgerschaftsnachweis und Meldebestätigung des österreichischen Ehegatten

gültiges Reisedokument

Niederlassungsbewilligung/ Anmeldebescheinigung

Staatsangehörigkeitsnachweis des Antragstellers (Original + Übersetzung)

Passfoto

Meldebestätigungen aller Wohnsitzgemeinden in Österreich

Strafregisterauszug aus dem Herkunftsland und aus den Ländern im Ausland, in denen sich der

Antragsteller länger als sechs Monate aufgehalten hat – ausgenommen Österreich (Original + Übersetzung
    und nicht älter als sechs Monate) (ab dem 14. Lebensjahr)

Bescheid über die Anerkennung als Konventionsflüchtling

aktueller Einkommensnachweis (Arbeitgeberbestätigung)

Jahreslohnzettel der letzten drei Jahre

Bestätigung über den Bezug von Kinderbetreuungsgeld/Wochengeld/Familienbeihilfe

Bestätigung über Bezug von Arbeitslosenunterstützung/Notstandshilfe

Pensionsbescheide der letzten drei Jahre
     Sozialversicherungsdatenauszug der Gebietskrankenkasse

Firmenbuchauszug

Einkommenssteuerbescheide und Bilanzen der letzten drei Jahre

Kauf-/Mietvertrag bzw. Nachweis über Wohn- und Betriebskosten der letzten drei Jahre

Selbstauskunft Kreditschutzverband

Bestätigung der Bank über Kredithöhe, monatliche Rate und Laufzeit der letzten drei Jahre

Lehrvertrag, Lehrabschlusszeugnis

Schulzeugnisse (8. Schulstufe, 9. Schulstufe, Abschlusszeugnis)

Schulzeugnisse der Kinder, Schulbesuchsbestätigung

Inskriptionsbestätigung/Sammelzeugnis der Universität

Nachweis der Deutschkenntnisse (Niveau B1)

7. Alt 07-30-2012, 22:16 #7
    Ziyaretci
    berdan Mesajlar: n/a
    Alıntı:
    avusturya vatandasi olmak istiyorum-Avusturya ’da oturma izni almanın şartları

ne pahasına olursa olsun gitmek istiyorum

8. Alt 01-27-2014, 16:58 #8
    Ziyaretci
    öncelikle avusturya ya gidip çalışmamız lazım? ilk başvuracağımız yer neresi? Almanca bilip ,sınavlarida geçersek oturma izni alabilir miyiz?
    Mesaj mobil cihaz üzerinden gönderilmistir

9. Alt 07-14-2016, 04:59 #9
    Ziyaretci
    merhaba oturum alabildin mi ?

10. Alt 06-12-2017, 16:40 #10
    Ziyaretci
    Merhabalar ben almanyada yaşıyorum türk vatandaşıyım süresiz oturum iznim var ama 1 ay sonra evlenip avusturyaya yerleşecegim oraya gidince bana tekrar süresiz oturum verirlermi nasıl oluyor yardımcı olursanız sevinirim .
    Çok teşekkürler.

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.