Avusturya Vatandaşlık Yasası

Avusturya Vatandaşlık Yasası 1985 tarihli Avusturya Vatandaşlık Yasası 01.01.2006 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere değiştirilmiştir. Bu yasa gereğince Avusturya vatandaşlığının verilme (Verleihung) yolu ile alınabilmesi için gerekli şartlar: - Avusturya'da ...

1. Alt 09-27-2008, 03:33 #1
    yabanGülü Mesajlar: 3.851
    Blog Başlıkları: 125
    Avusturya Vatandaşlık Yasası

1985 tarihli Avusturya Vatandaşlık Yasası 01.01.2006 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere değiştirilmiştir. Bu yasa gereğince Avusturya vatandaşlığının verilme (Verleihung) yolu ile alınabilmesi için gerekli şartlar:

- Avusturya'da aralıksız olarak en az 10 yıl ikamet etmiş olmak ve bunun en az 5 yılında yerleşim iznine sahip bulunmak
    - Almanca bilmek veya entegrasyon sözleşmesi gereği kursları başarı ile bitirmek suretiyle Almanca bildiğini kanıtlamak
    - Avusturya'nın demokratik ve sosyal yapısı ile tarihi hakkında genel bilgilere sahip olmak
    (Yukarıdaki şartlardan başvuru tarihinde reşit olmayan ve okula deavm mecburiyeti bulunanlar ile yaşlı ve sağlık durumunun kötü olduğu doktor raporu ile belgelenenler muaftır)
    - Avusturya'ya kişisel ve mesleki uyum sağlamış olmak
    - Geçimini sosyal yardıma ihtiyaç duymaksızın yeterli derecede güvence altına almış olmak
    - Bir başka ülke veya bir Avusturya Mahkemesince hakkında verilmiş hapis cezası bulunmaması
    - Avusturya Mahkemesince hakkında mali suçlardan dolayı verilmiş bir ceza bulunmaması veya kovuşturma, soruşturma açılmamış olması
    - Başvuru tarihine kadar olan hayat biçimi ve davranışlarıyla Avusturya'ya hizmet edeceği ve kamu güvenliğini tehdit oluşturmayacağından emin olunması
    - Vatandaşlık verilmesi halinde bundan dolayı Avusturya'nın bir başka ülke ile olan ilişikilerinin zedelenmemesi
    - Ağır trafik suçları işlenmemiş bulunması
    - Avusturya Avrupa Ekonomik sahası ülkelerden birinde ikamet yasağının olmaması
    - Aşırı gurup ve terör örgütleriyle bağlantının bulunmaması veya bağlantı olabileceği şüphesinin olmaması

Bazı durumlarda bekleme süresi 6 yıla inebilmektedir. Bu şartlar:
    - Bu süre içinde en az 5 yıl bir Avusturya vatandaşı ile evli olmak
    - İltica başvurusu kabul edilmiş olmak
    - Avusturya Ekonomik sahası üyesi ülkelerden birinin vatandaşı olmak
    - Avusturya'da doğmuş olmak
    - Bilim, ekonomi, sanat ve spor alanlarında gösterilmiş ve gelecekte de gösterilmesi beklenen başarıların Avusturya'nın ilgi sahasına girmesi

Yeni yasa ile de yabancılara vatandaşlığın bir hak olarak tanınması için 30 yıllık ikamet prensibi korunmuş, ancak Avusturya'ya kişisel ve mesleki uyumlarını sağladığını kanıtlayanlara bu hakkın 15 yıl sonra verilmesi şartı korunmuştur.

Başvuru anında sahip olunan vatandaşlıktan Avusturya tabiyetine geçtikten sonra en geç iki yıl içerisinde çıkılması gerekmektedir

everon bunu beğendi.
  2. Alt 04-05-2010, 18:05 #2
    tolga269 Mesajlar: 2
    merhaba;
    ben 3senedir viyanada ogrenci olarak yasamaktayim. yaz ayinda avusturyali kiz arkadasimla evlilik planimiz var..benim sorum calisma izni aninda cikiyormu , kac sene icinde vatandasliga hak kazanabilirim ve burda halen okuyor olmamdan dolayi (Almanca bilmek veya entegrasyon sözleşmesi gereği kursları başarı ile bitirmek suretiyle Almanca bildiğini kanıtlamak
    - Avusturya'nın demokratik ve sosyal yapısı ile tarihi hakkında genel bilgilere sahip olmak) kisimlarindan muhaf tutulabilirmiyim....
    bilgilendirirseniz sevinirim iyi calismalar..

3. Alt 04-06-2010, 14:01 #3
    tolga269´isimli üyeden Alıntı
    merhaba;
    ben 3senedir viyanada ogrenci olarak yasamaktayim. yaz ayinda avusturyali kiz arkadasimla evlilik planimiz var..benim sorum calisma izni aninda cikiyormu , kac sene icinde vatandasliga hak kazanabilirim ve burda halen okuyor olmamdan dolayi (Almanca bilmek veya entegrasyon sözleşmesi gereği kursları başarı ile bitirmek suretiyle Almanca bildiğini kanıtlamak
    - Avusturya'nın demokratik ve sosyal yapısı ile tarihi hakkında genel bilgilere sahip olmak) kisimlarindan muhaf tutulabilirmiyim....
    bilgilendirirseniz sevinirim iyi calismalar..

merhaba,

sizi söyle birseyi diyebilirim, normal sartlar altinda avusturyali biriyle evlilik yapmaniz sizin hemen calisma iznine sahip olmaniz demektir ama okuyormusunuz o durumda nasil olur bilmiyorum.

vatandasliga gelince, o kisiyle 5 sene avusturyada evli kalmaniz lazim, ve 5 sene sonra vatandasligi alma hakkina sahip oluyorsunuz. simdi sizinde bildiginiz gibi her sene yeni bir kanun cikiyor, simdi size bazi seylerden muhaf olursunuz demek yanlis olur. 5 sene sonra neler cikacak allah bilir o yüzden bekleyip görmek en dogrusudur.

4. Alt 04-06-2010, 17:24 #4
    tolga269 Mesajlar: 2
    haklisiniz hc strache varken ne olucagi belli olmaz...peki evlendikten sonra hemen basvuru yapip 5sene beklemem mi gerekiyor yoksa 5sene gectikten sonra mi basvurmam gerekli...peki vatandasliktan ziyade süresiz oturum ne sekilde gerceklesiyor?
    tesekkürler

5. Alt 07-23-2010, 16:50 #5
    tolga269´isimli üyeden Alıntı
    haklisiniz hc strache varken ne olucagi belli olmaz...peki evlendikten sonra hemen basvuru yapip 5sene beklemem mi gerekiyor yoksa 5sene gectikten sonra mi basvurmam gerekli...peki vatandasliktan ziyade süresiz oturum ne sekilde gerceklesiyor?
    tesekkürler

söyle birsey var avusturya vatandasi esinizle 5 sene avusturyada kalmaniz gerekiyor, ve 5 yil sonra vatandasliga hak kazaniyorsunuz. 5 senin sonunda sormaniz mantikli olur. süresiz oturum diye birsey kalmadi artik o yüzden 5 veya 10 yillik oturumlar verilebilir.

6. Alt 07-29-2010, 14:41 #6
    Ziyaretci
    Misafir ankara Mesajlar: n/a
    slm ben burda evlendim vede bazi nedenlerden dolayi turkiyeye gidip vize basvurusunda bulunamdim buraya turist olarak gelmisdim daha sonra vizem bitmeden gerekli nedenlerle iltica ettim ve bana 2 tane kart verdiler ve sonucu biraz beklememi istediler 10 ncu ayda 21 yasimi dolduruyorum daha sonra normal vize icin basvurcam sizce nasil bir durumun icindeyim bilgilendirilmek üzere hoscakalin

7. Alt 12-26-2010, 17:59 #7
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    avusturya vatandasligina basvurucam su anda calisiyorum 1 aysonra ameliyatim var firmanin isten cikarma durumu var basvurumu iceri verdikten sonra bir problem cikarmi eger calisamazsam tesekkürler

8. Alt 09-09-2012, 14:16 #8
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    Alıntı:
    avusturyada evlilik yasasi-Avusturya Vatandaşlık Yasası

Merhaba ben viyana üniversitesinde öğrenim görmek için başvuruda bulundum davetiye mektubu bekliyorum.Ama aynı zamanda nişanlım viyanada yaşıyor ve alman vatandaşıı duyduğum kadarıyla okul için gittiğinde belli bir süre evlenilemiyormuş bununla ilgili bilgi almak istiyorum.

9. Alt 10-16-2012, 17:13 #9
    Ziyaretci
    avni1979 Mesajlar: n/a
    Merhaba ben Avusturya wien'de doğdum 7 yaşında türkiye'ye temelli dönüş yaptık ve bir daha gidemedim şaun gitmek istesem ne gibi haklardan yararlanabilirim ve vize için para v.s vermeme gerek var mı ?
    Saygılar..

10. Alt 01-11-2015, 00:04 #10
    Ziyaretci
    Olcay Esen Mesajlar: n/a
    SLM! Ben Avusturya 1978 Doğumluyum Ailem Küçük Yaş'ta Türkiye'ye Dönüş Yapmış Bugünün Şartların'da Oraya Gitmek İstersem Gidebilme Şansım Nedir Teşekkürler!

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.