Fethullah Gülen'e Yapılan İsnatlar

Yanlı davranmadığımı söylemedim, yanlı davranmanın kötü birşey olduğunu da......

1. Alt 06-23-2008, 15:54 #11
    Esmaaa Mesajlar: 149
    Yanlı davranmadığımı söylemedim, yanlı davranmanın kötü birşey olduğunu da...

alptraum bunu beğendi.
  2. Alt 06-23-2008, 16:52 #12
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    O zaman ben yanlis anlamisim

3. Alt 06-23-2008, 18:19 #13
    Ziyaretci
    c0LD Mesajlar: n/a
    insanlar neden birey yada tebanın peşinde koşar hiç anlamam..hele ki bu peşinden gitmeler bi alıntıysa zaten bir lider ve her şey cok acıkkken..1 kişinin yanlışını binlerce kişinin nasıl yüklenebildiğini bunun hak ve batıl arasında nasıl bi tezat içerisinde karşılaştıklarını dahası bunun hesabını nasıl vereceklerini hiç mi hiç anlamıyorum

Fani 06 bunu beğendi.
  4. Alt 06-23-2008, 18:30 #14
    Esmaaa Mesajlar: 149
    Bizler birey veya tebaa peşinde koşmuyoruz, bizler Allah yolunda ilerlemeye çalışıyoruz. Birey ve tebalar kendimize katkı sağlayacak gelişmemizi, bu yolda daha rahat ilerlememizi sağlayacak imkanları oluştururlar. Manevi anlamda ruhumuzu donatırlar. Uzaktan bakmakla anlaşılmaz. Ben de eskiden bu tür şeylere karşıydım ve anlam veremezdim insanların neden böyle yerlere gittiklerine. Şimdi de kesinlikle olmalı diye düşünüyorum. Yoksa dikenli yollarda daha çok takılırız. Ufacık engelleri dahi aşamayız. En azından ben öyle düşünüyorum diyeyim. Biz niye hesap verecez ki bunun yüzünden onu da anlamış değilim.

5. Alt 06-23-2008, 18:35 #15
    Ziyaretci
    birey tebalar ne işe yarar nasıl kurulur nasıl ayakta kalır nesi süregelir ne şekilde maddi kaynak sağlar ne kadar büyür en azından bunu bilirsiniz..kendi nefsimizin muhasebesini yapamazken bi başkasının başkalarının ne şekilde nasıl düşündüğünü veya ne kadar doğrulayıcı olduğunun kanıtı sizin yanınızda ehemmiyet gösterirmi onuda bilemem..tarikat veya bu tür ciler-cılarcıların kurumsal acıdan ne kadar ciroları var ne şekilde elde ederler bunun ne kadarı allah katında ve nezdinde geçerlidir bu da aşikar..siz verdiğin 10 liranın nereye gittiğini bilmedikten sonra neyin peşindesiniz?

Fani 06 bunu beğendi.
  6. Alt 06-23-2008, 19:15 #16
    Fani 06 Mesajlar: 794
    c0LD´isimli üyeden Alıntı
    birey tebalar ne işe yarar nasıl kurulur nasıl ayakta kalır nesi süregelir ne şekilde maddi kaynak sağlar ne kadar büyür en azından bunu bilirsiniz..kendi nefsimizin muhasebesini yapamazken bi başkasının başkalarının ne şekilde nasıl düşündüğünü veya ne kadar doğrulayıcı olduğunun kanıtı sizin yanınızda ehemmiyet gösterirmi onuda bilemem..tarikat veya bu tür ciler-cılarcıların kurumsal acıdan ne kadar ciroları var ne şekilde elde ederler bunun ne kadarı allah katında ve nezdinde geçerlidir bu da aşikar..siz verdiğin 10 liranın nereye gittiğini bilmedikten sonra neyin peşindesiniz?

üstadın dedigi cok dogru burda kimseyi suçlamıyorum ama dogru bilerek yalnış yapmak cok saçma sonuçta dogru her zaman dogrudur ama dogru görüpte yalnış yapmak saçma degil mi? neyin ne oldugunu biliyoruz.......

7. Alt 06-23-2008, 21:35 #17
    Ekonomik sistem kapitalist olunca haliyle yapilmak istenenlerde para ile yapiliyor, bugun para olmazsa cok fazla bilgiye ulasamiyor insan, örnegin eve internet almak gibi düsünebiliriz alan ögrenciler dönem ödevini ödevlerine internette rahatca ulasabiliyor ve daha akliniza gelebilecek bir cok seye, fakat interneti olmayan bir ögrencinin durumu böyle degil

Internet cok basit birsey diye asla kücümsemeyin cünkü eve internet almak ve bilgisayar almak bugun asgari ücretle gecinen bir aile icin belkide olamayacaklar arasindadir.Önceden internet mi vardi sorusunu soranlarda bugun interneti kullanan arkadaslarimiz olmasin.

Su haliyle görüyoruzki Bu kadar ihtiyac noktasinda dahi olamayacak internet, daha sayamayacagimiz nelere kadir olabilecektir; kesinlik arzeder bu.

Peki hal böyle iken biryerde egitim verebilmek icin, islami anlatabilmek icin is bu kadarda kolay degil biz Türkiye SINIRLARI dahili icerisinde düsünüyoruz biz düsündügümüz kadar var olanlar adlediyoruz o kadarini anlatiyoruz ve farkinda isek de o kadar oluyoruz

Bugun türkiyede internet ihtiyacmidir biz interneti kullanmaya muhtacmiyiz diye sorsak zannimca büyük cogunluk hayir cevabini verecektir ve bu büyük cogunlukta internet sahibi veyada internete ait insanlar olacaktir

Dünya siralamalarinda Türkiye internet kullaniminda hic kücümsenecek sirada degil peki bu interneti icat eden ne güzel birsey yaptida bilgileri bize hazir getirdi hem ucuz bir maliyete hemde zamandan tasarruf

Iste biz bu interneti yöneten insanlarin ceplerine indirdikleri paralari sorgulamadik sorgulasakda devam ettik sanal alemdeki yaptirimlarimiza...

Bize soygunculuk islamin icinde gibi gösterildi, DISINDAKILER ise islam cercevesi icinde bakmadigimizdan pek orali olmadik ait olmaya devam ettik halbuki ait oldugumuz 2 m karelik bir alan kadarken SINIRI asarak Peygamber mirascilarina kendi gücü kadar devam eden insanlara da dil uzattik

Halbuki kabugumuzu kirarsak görecegizki mesele sahislarda degil ki, kisilerin ne isteyip istemediginde ve benim gördügüm o ki, iman lezzeti dualar zikirler kitaplar namazlar...... Iste herkesin birlestigi nokta bu zaten bu noktadan öte istenilen birseyde yok arada cikar iki üc densiz, yakmam yaktirmam da, o iki üc densizin yedigi milyonlar ugruna koca bir cemaati cemaatleri ALLAH diyenleri....

8. Alt 06-23-2008, 21:53 #18
    Ziyaretci
    şimdi konuyla ne alakası var anlamış olmasamda

ciler cılar ne yapıyolar gülen cemaati nasıl bu kadar büyüdü..hizmet sektöründe yaptığı atılımlar heleki islam kisvesi altında yapılan icraatlar mevzuatlar ortada..öncelikle sorular ve cevaplar..neden geyrimüslim ülkeler bu okulların rahatca acılmasına izin verdi veyahut abd bu şahsa barınma izni verdi..amaç hakken bu kadar kolay olmayan bu zata neden bu kadar kolay sunuldu..cok cemaatler gördük okuduk içlerinde veya başlarında neyin döndüğü nasıl alaşşağı edildiğinin onlarca örneği var..

peygamberimizin hasır üstünde bi kaç hurmayla geçiştirdiği öğünü bunlar bilgi ve takvada o kadarmı üstünki lüksün içinde yüzüyolar..

o iki üc densizin yedigi milyonlar ugruna koca bir cemaati cemaatleri ALLAH diyenleri....(üzüldüğüm nokta o ki allah diyenlerin de bunların maşası olması)

9. Alt 06-23-2008, 22:15 #19
    Öncelikle sorunun güncel tanigi olarak cevap vermek isterim

Diger cemaatler gayrimüslim ülkelerde rabbim onlardan razi olsun camiler acti ve su anda milli görüse ait cokca cami vardir peki bu devlet cami acilimina neden izin verdi bir oyun mu var bunda

Kesinlikle degil bu isler resmi isler cami acilimindada resmi isler konusur kolay degildir Avusturyada sadece kanaatimce medresede olsa cami olarak hizmet veren 100 ü geckin kurulus vardir ama okul olarak gecen sene ilk defa faaliyete girdi cünkü izin verilmiyordu senelerdir ihale oldu ve bor ortak daha vardi baska bir kurulus olarak ama Fethullah gül cemaati bu ihaleyi alarak okulun acilmasina sebeb oldu.Siniflara o paralari verenlerin ismi konuldu tek kurusuna kadar gösterildi hersey temizdi

Bu cemaatte ki anlayis su idi camilerin icini dolduracak cemaat olmazsa camiler ne ise yarar 100 tane acsan ne ise yarar mesele insanlari bilgilendirmek degil mi? egitim merkezleri acildi kisiler cocuklarini gönderdi yani bu isler gayri resmi olmuyor ne yazik ki?

Bu isler acilmis dershanelerdeki gelen gelirler ve baska egitim merkeszleride dahil ve gönüllü bagis yapan ve buna hizmet adini veren kisiler sayesinde oldu. Kötümü oldu hayir olmadi bugun afrikaya özgürlük götüren amerika afrikanin hristiyanlasmasina vesile oldu ama bugun türk okullari dünyanin hemen hemen heryerinde ve bu faaliyetler türk okullari olarak geciyor ve cocuklar en azindan türkceyi ögreniyor, Türklerin bagnaz olmadiklarini biliyor saygi duyuyor

Hic bosna hersege gittin mi? bilmiyorum ama insallah bir gün gidersen oradaki türklere olan saygiyi görürsün camiye girildiginde osmanli torunu dedikleri ve türkün imam olmasini istediklerini görürsün ve bu nasil bir duygu birakir bilmem

Cin gibi biryerde okullar acilamiyor sebebi cin de maneviyatin olmamasi rusya daki olaylar hala güncelligini korur o da ona keza

Bu isler gayri resmi degil hersey usuluyle gidiyor ve gayette normal mesele istemekde gayret göstermekde

Esad cosan hocaefendide avusturalya ya gitmisti hocaefendide amerikaya zaten gidisinin doktorun davetiyle olmasi ve kontrol altinda olmasida cevaplayacak niteliktedir yani Türkiye disina cikan herkesi yargilayacaksak yarin i düsünmeden hareket ediyoruz demektir

10. Alt 06-23-2008, 22:29 #20
    candanag Mesajlar: 302
    Bu konu başlığına yazılan herşeyi okumamış olmakla birlikte konu tanımına uygun olması açısından bir sitede gördüğümü buraya aktarmak istedim. Ben kişilerle çok fazla ilgilenen birisi olmamakla birlikte, çevremizden sağdan-soldan duyduklarımız oluyor elbette. Kişilerle ilgilenmememin doğal bir uzantısı da bu durumda o kişiye yöneltilen isnatların (pozitif/negatif) pek bir anlam ifade etmiyor oluşudur. Ama bir gerçeklik olarak ilgili kişiye ve cemaatine yönelik isnatlar mevcut. Benim bu isnatlardaki bakış açım, daha doğrusu ilgimi çeken insanların böyle bir gerçekliğe nerden,nasıl nasıl yaklaşıyor olduklarıyla ilgilidir. İlgili yazıda yöneltilen isnat, Fethullah Gülen'in neden özellikle Türkiye ve dünya gündemine ilişkin yorumlar-açıklamalarda bulunuyorken yıllardır bir gerçeklik olan Orta Doğu'daki müslümanlara yönelik yapılan uygulamalar hakkında (özellikle ABD eksenli) bir açıklama yapmıyor oluşuydu. Yukarıda belirttiğim gibi ben bunu düşünmem; açıklama yapmış ya da yapmamış, ilgilenmiş ya da ilgilenmemiş, ama insanlar bu açıdan da bakabiliyor. 2-3 kişiye sormam sonucunda bu durumun özellikle ABD'de varolan cemaat okullarının tehlikeye atılmak istenmemesi olarak bir yanıt geldi bana. Benimki de merak işte sordum, böyle bir cevap aldım. Ve bu cevabı düşündüm biraz, ne çok girdiler-çıktılar vardır birey olarak ben'im tasavvurumun dışında elbette. Bu ortama bunu neden yazdım derseniz, belki içinizden yok hayır Fethullan Gülen'in bu konuda açıklamaları vardır ve şu şekildedir der; ve bildiğim kadarıyla bu sitede Fethullah Gülen'in açıklamalarına da yer veriliyor, bir katkı yapılmış olabilir düşüncesindeyim. Yoksa açıklama yapılmamasının yukarıda yazdığım sebep-sonuç ilişkisinden ileri geldiğine ve bunun meşruluğuna yönelik açıklamalar olmazsa sevinirim; çünkü bir yararı olacağını düşünmüyorum; cevabı yok somut olarak, bakış açıları var.

Fani 06 bunu beğendi.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.