Ateizmi ateistler nasil acikliyor (buyrun yaniti)

s.a öncelikle az önce unuttum kusura bakmayın..peki allah inancı yani dinsel tanıların öz kaynağı nedir..teslimiyet yani sorgusuz kabul değilmidir mantıkla yada akılla irdelemek ince bi çizgi sayılmış..iyi ve kötü diye ...

Ağaç Şeklinde Aç11Beğeni

1. Alt 01-25-2008, 00:03 #11
    Ziyaretci
    c0LD Mesajlar: n/a
    s.a öncelikle az önce unuttum kusura bakmayın..peki allah inancı yani dinsel tanıların öz kaynağı nedir..teslimiyet yani sorgusuz kabul değilmidir mantıkla yada akılla irdelemek ince bi çizgi sayılmış..iyi ve kötü diye ayırt edilmiş..makus olanın da tam teslimiyet yani allah inancı olduğu kabul görülmüştür..şimdi ateist biri için bunu hat safhada kullandığını söylersek yersizmi olur..en kesin sorularına yanıtınızın sadece inanmak olduğu bi cevabla nasıl ikna edebilirsiniz..kim daha tutarlı sizce

2. Alt 01-25-2008, 00:05 #12
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Soyutluğu kabul etmemek.At gözlüğü takmak gibi bir durum.En azından günlük hayatımızda sık karşılaştığımız herşeyi yok saymak gibi birşeydir.Aklı inkar,ağrıyı inkar,hissi inkar...Ama ne varki görmeyiz ama hissederiz...

3. Alt 01-25-2008, 00:10 #13
    Ziyaretci
    şimdi siz diyorsunuzki allah sevgi gibidir..bende kalp atışıdır derim..ilk insanda günümüze kadar tabuların tanılar tanrılar putlar v.s insanlar bi şekilde inanma gereği duymuştur..bu hissiyetla o hissiyat arasında bi fark yoktur..sizce eskilerin deyimiyle maddenin içindede saklı olabilirmi örneklediğiniz deyimler..fazla kilişe olan anne sevgisi gibi sanırım demek istediğiniz

4. Alt 01-25-2008, 00:18 #14
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Simdi eger maddeci olarak düsünürsek

Dinler insan sömürgesi icin var edilmis inanc sistemidir

Ama var edilen herseyi olasilik olarak hesaplamak ise gercekden küfürden beter gibi

5. Alt 01-25-2008, 00:20 #15
    Ancak eski inanışlarla Allah inancı arasında çok büyük bir fark var.İnsanların putları vs. bırakarak Allah inancına bağlanmasına sebep tapındıkları ya da tanrı diye inandıkları varlıkların ya hiçbirşeye kudreti yoktur ya da sadece bir iki olay üzerinde tesiri vardır.Ancak öyle bir yaratıcı olmalıdırki herşeye kudreti olmalıdır.Çünkü kainattaki herşey birbiriyle ilişki halindedir ve nizam içindedir.Birindeki bir aksama ya da bir bozukluk diğerinide etkileyecektir.Yani tabiri caizsse herşeyin dizgini onda olacaktır ve herkes baş olmayacaktır ki düzen sağlansın.

6. Alt 01-25-2008, 00:24 #16
    Ziyaretci
    yani siz şu kanıdasınız gün doğar gün batar ay cıkar nedensellik vardır..idrak edemediğimiz şeyin odak noktası allah varmıdır..kısmi inanc görsellik boyutunda ciddiye alınacak kadar ciddimidir..tabular veya dediğimiz gibi görsel tanrıların da odak noktası sizin varsaydığınız inancın öz kaynağı bellektir..nizam diyorsunuz nizam dediğimiz şeyin odak noktası nedenseldir..hepsi sebeb ve sonuca dayalıdır..aranızda peri gören yoksa yada gösterebilen yoksa bunu nasıl acıklarsınız..ikinizide görsel olarak tanıyorum siz beni tanımasanızda..bir ateist konusu acarken daha dikkatli olmanızı ümid ediyorum

7. Alt 01-25-2008, 00:34 #17
    Ben birşey vardır dersem,size bunu kolay birşekilde ispatlarım ama siz o şey için yoktur derseniz inkar ettiğiniz şeyi ispatlamanız çok zordur.

Bir şeyin varlığı hep görsellik boyutunda ispatlanması beklenemez.Ayrıca sebep-sonuç ilişkisine bağladığımız herşey ve insanoğlunun aklının sınırları dışında olan ama mükemmeliyetlere artık iman ettim diyeceğimiz her durum bir yaratıcının varlığını gösterir.
    Bir şeye kadir olan herşeye kadirdir ve herşeye kadir olan birdir.Bu da tek tanrıyı gösterir.

8. Alt 01-25-2008, 00:35 #18
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Konuyu acan benim ama dikkatli olsaydiniz konuya göre cevap verirdiniz siz sordunuz siz kendi sorulariniza yanitlar aramak icin insanlari sebeb haline getirdiniz egerki yazilan makalede bir cvbiniz olsa idi ilk tepkiniz yaziya olmasi gerekirdi diye düsünüyorum

9. Alt 01-25-2008, 00:38 #19
    Ziyaretci
    bir şey vardır ve siz ispatlayınız mümkünse..yüce yaradanın varlığını acıklarmısınız..soyut şeyler olmadan somut kanıtlarla..madem var hepimiz idrak edelim belki bi mucizeyede şahid oluruz..

görsellik boyutunda ispatlayamadığımız içinde buna inanc diyoruz.ve örneklediğiniz acıklamaları yapmak zorunda kalıyoruz..şimdi ben ateist olsam acığım inanan birine göre cok daha azdır..ispat yoluna gitmesi gereken ve elimde cok şey olan benimdir..ateist sizin deyiminizle zaten bunu akıl mantık yoluyla tartamayan biri nasıl olsa..acıklayacağı şeyler neden sonuçtan öteye gitmez..ve dünyada batıl olan ve batıl olmayan dinleri düşünürsek..hepsinin allahıda aynı allahtır...bu kadar insan bunu anlayamıyo ama sizler anlıyosunuz tesadüfmü acaba.

10. Alt 01-25-2008, 00:39 #20
    Ziyaretci
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Konuyu acan benim ama dikkatli olsaydiniz konuya göre cevap verirdiniz siz sordunuz siz kendi sorulariniza yanitlar aramak icin insanlari sebeb haline getirdiniz egerki yazilan makalede bir cvbiniz olsa idi ilk tepkiniz yaziya olmasi gerekirdi diye düsünüyorum

sayın alpturaum yazı tamamen taraflıdır acıklamalar tanımlar dışında..her hangi bi müslüman karşıtı bi siteden alıntı yaparsanız sizde aradaki farkı görürsünüz.