İslâm dini, sevgi dinidir. Müslüman olmanın şartı inanmak; inanmanın temeli ise sevgidir. Iman ile sevgi arasındaki bağı ifade eden, Allah için sevmenin önemini belirten hadis-i şeriflerinden bir demet ;
Allah Rasulü(SAV) buyuruyor ki:

“Şu üç özellik kimde bulunursa o kişi, imanın zevkini tatmış olur.”Bunlardan birincisi: Allah ve Rasulü, kendisine başkalarından daha sevimli olmak. İkincisi: Sevdiği kimseyi sadece Allah için sevmek. Üçüncüsü de: İmandan sonra küfre dönmeyi, ateşe atılıyormuş gibi kötü görmek.” 1

“Allah’a yemin ederim ki: İman etmedikçe Cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe olgun Mü’min olamazsınız. Size bir şey söyleyeyim. Onu yaptığınız zaman birbirinizi seversiniz. Aranızda selamı yayın” 2

"Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar."3

"Biriniz kardeşini (Allah için) seviyorsa ona sevdiğini söylesin."4

" Sevdiğini ölçülü sev. Belki bir gün düşmanın olur. Düşmana da ölçülü kin güt. Belki bir gün dostun olur."5

Allah Teâla şöyle buyurdu: “Benim rızam için birbirini sevenlere, benim için bir araya gelenlere, benim için birbirlerini ziyaret edenlere ve benim için yardımlaşanlara sevgim vacip olmuştur.”6

Allah’ın kulları arasında bir grup vardır ki, onlar ne peygamberdirler ne de şehittirler. Buna rağmen Kıyamet günü Allah katında makamları yücedir. Bu sebeple peygamberler de şehitler de onlara gıpta ederler.

-Orada bulunanlar sordu.

-Ey Allah’ın Elçisi! Onlar kimdir?

Buyurdular ki:

“Onlar, aralarında ne kan bağı ne de birbirlerine bağışladıkları bir mal olmadığı halde, birbirlerini Allah için sevenlerdir. Allah’a yemin ederim ki, onların yüzleri nurdur. Onlar bir nur üzeredirler. Herkes korku içindeyken, onlar korkmaz. Herkes üzülürken, onlar üzülmezler.”7 Dedi ve şu ayeti okudu: “Haberiniz olsun! Allah’ın dostları var ya! Onlara ne korku var ne de üzüntü.”8

--------------------------------------------------------------------------------

1 Buhari, “İman”, 9,14 “Edeb”,42;

2 Buhari, Edeb, 27, Müslim, “İman”, 93 -94;

3 Buhari, Edeb 27; Müslim, Birr 66, (2586).

4 Ebu Davud, Edeb 122, (5124); Tirmizi, Zühd 54, (2393).

5 250 Hadis. S, 14, H.No:13.

6 Muvatta, Şi’r 16, (2,953,954)

7 Ebu Davut, Büyü, 78 (3527)

8 Yunus, 62.