İMAM BUHARİ ve SAHİHİ yazı dizisi

Metin mete ´isimli üyeden Alıntı ↑...

1. Alt 03-02-2009, 12:59 #11
    el_feta Mesajlar: 1.168
    Metin mete´isimli üyeden Alıntı
    600 bin tane hadisi hadis olmadığı için almamış işte ya,almadığı şeyi ne diye hesaba katıyorsunuz...
    hadisin önce usulü vardır,usulünün akabinde olan şeylerdir olsa olsa...
    inanmak istemeyişinizin bahanesinden ibarettir efendim...

El_Feta gercekten sende ya cok safsin yada bizi cok geri zekali sayiyorsun?Adam kendisi diyorki 600 000 hadisin icinden?Simdi soralim eger Hadis degilse neden hadis dedi?Hadir degilse neden icinden secti?Adam acikca yazmis bu kadar hadisin icinden Allaha dabisarak su kadarini aldim,simdi sende yok efendim onlar zaten hadis degildi?E o zaman niye yani 600 000 hadis icinden diyor yoksa Abarti ile övünmek icinmi?[/QUOTE]

estağfurullah... Safımdır ama saftirik değil...
    Sizin aklınıza da bir ithamım olmadı...

efendim...uydurma hadis diyorsdunuz değil mi mesela,neymiş UYDURMA HADİS . . .

Peygambere ait olduğu dile getirilen hadisleri toplayıp arasından hadis olanları seçmiş,hadislerin içinden hadis olanlarını...
    ne var bunda???

fark belki önyargılı yaklaşmaktan kaynaklanıyordur...

övülmesi de gayet normal bence...
    baksanıza tümden reddedenler ya da alakalı alaksız hadisleri alan (bence her iki tarafta kolaya kaçıyor) kişilere karşı,uğraşmış,ömür törpülemiş,daha ne olsun...

selam ile..

Henna ve emirahmedyasin bunu beğendiler.
  2. Alt 03-02-2009, 20:21 #12
    Metin mete Mesajlar: 547
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    El_Feta gercekten sende ya cok safsin yada bizi cok geri zekali sayiyorsun?Adam kendisi diyorki 600 000 hadisin icinden?Simdi soralim eger Hadis degilse neden hadis dedi?Hadir degilse neden icinden secti?Adam acikca yazmis bu kadar hadisin icinden Allaha dabisarak su kadarini aldim,simdi sende yok efendim onlar zaten hadis degildi?E o zaman niye yani 600 000 hadis icinden diyor yoksa Abarti ile övünmek icinmi?

Peygambere ait olduğu dile getirilen hadisleri toplayıp arasından hadis olanları seçmiş,hadislerin içinden hadis olanlarını...
    ne var bunda???

baksanıza tümden reddedenler ya da alakalı alaksız hadisleri alan (bence her iki tarafta kolaya kaçıyor) kişilere karşı,uğraşmış,ömür törpülemiş,daha ne olsun...

selam ile..[/QUOTE]

Iste bu dediginiz ne var bunda?Bizde diyoruzki verdigi ilk sey dahi tutarsiz,yani 600 000 hadis icinden su sekilde sectim demesi ne matematiksel nede ilmi tutari yoktur,bastab yanlislikla baslayan bir kitap,yoksa daha icerigine girmedik.Icerisindekileri irdelemek daha bastan yanlisla baslarsa ve din bu mihvel üzerine kurulursa bizde diyoruzki ya din eksiktir yada bu cercefelli yazi dizisi imana gerek olarak alinamaz,ne var yani böyle düsünmemizdeki bizim söyledigimizin bir matematik belgesi var.Onunki ise bastan olumsuz.Ayni sizin dediginiz gibi"övülmesi de gayet normal bence...
    "Bir misal vardir Türkata sözlerinde bir kuyuya atilan tas misalidir kendisi zaten ugrasmamis geridekiler ugrasmislar ve iste sonuc.

3. Alt 03-02-2009, 21:12 #13
    el_feta Mesajlar: 1.168
    Metin mete´isimli üyeden Alıntı

ne var bunda???

selam ile..

Iste bu dediginiz ne var bunda?Bizde diyoruzki verdigi ilk sey dahi tutarsiz,yani 600 000 hadis icinden su sekilde sectim demesi ne matematiksel nede ilmi tutari yoktur,bastab yanlislikla baslayan bir kitap,yoksa daha icerigine girmedik.Icerisindekileri irdelemek daha bastan yanlisla baslarsa ve din bu mihvel üzerine kurulursa bizde diyoruzki ya din eksiktir yada bu cercefelli yazi dizisi imana gerek olarak alinamaz,ne var yani böyle düsünmemizdeki bizim söyledigimizin bir matematik belgesi var.Onunki ise bastan olumsuz.Ayni sizin dediginiz gibi"övülmesi de gayet normal bence...
    "Bir misal vardir Türkata sözlerinde bir kuyuya atilan tas misalidir kendisi zaten ugrasmamis geridekiler ugrasmislar ve iste sonuc.

[/QUOTE]

anlaşamadık efendim...

Evet 600 bin hadis içinden seçmiştir..çünkü Uydurma hadis e de hadis deniyor,bilmem bir daha söylemem gerekecek mi?
    O kadar ravi zinciriyle gelmiş hadisler,sahabesinden tabiinine kadar...Kabul etmeyebilirsiniz...
    Hem bu meseleyi the hafız ile de tartıştık...Sorun kuran sorunu,hadis falan değil..
    onlarca Allah ve resulü ayetlerini basit bir tevil ile köşeye bırakıyorsunuz...
    Kuran inatla Allah ve resulü derken ki resule itaat Allah'a itaattir,onun ahlakı vs zaten kuran idi deyip çıkıveriyosunuz işin içinden,onun getirdiği ve emrettiği zaten kurandır deyip..
    e tabi öyle,değil mi? gibi bir soru geliyorsa aklınıza,yutun sorunuzu ve geçmiş konulara da bakın inşallah...
    Dilerseniz,allah ve resulü kelimelerinn yanyana olduğu ayetleri bir koyun ve tebyin edin bakalım,nasıl anlamamız gerekiyor...
    ??

selametle...

Henna bunu beğendi.
  4. Alt 03-02-2009, 22:47 #14
    Metin mete Mesajlar: 547
    el_feta´isimli üyeden Alıntı

anlaşamadık efendim...

Evet 600 bin hadis içinden seçmiştir..çünkü Uydurma hadis e de hadis deniyor,bilmem bir daha söylemem gerekecek mi?
    O kadar ravi zinciriyle gelmiş hadisler,sahabesinden tabiinine kadar...Kabul etmeyebilirsiniz...
    Hem bu meseleyi the hafız ile de tartıştık...Sorun kuran sorunu,hadis falan değil..
    onlarca Allah ve resulü ayetlerini basit bir tevil ile köşeye bırakıyorsunuz...
    Kuran inatla Allah ve resulü derken ki resule itaat Allah'a itaattir,onun ahlakı vs zaten kuran idi deyip çıkıveriyosunuz işin içinden,onun getirdiği ve emrettiği zaten kurandır deyip..
    e tabi öyle,değil mi? gibi bir soru geliyorsa aklınıza,yutun sorunuzu ve geçmiş konulara da bakın inşallah...
    Dilerseniz,allah ve resulü kelimelerinn yanyana olduğu ayetleri bir koyun ve tebyin edin bakalım,nasıl anlamamız gerekiyor...
    ??

selametle...[/QUOTE]

Sevgi deger El_feta sorun hadis sorunu degildir,verilen bilgi sorunudur.Bakin diyorki 600 000 hadisin icinden Allaha danisarak 7000 küsur hadis sectim,simdi matematiksel ve ilmi verilen hesap yanlis diyoruz.Hala icerigine girmedik diyoruz.The Hafizla tartismaniza müdahil olmadim..Buyrun siz o ayetleri getiriniz ve beraber bakalim...

5. Alt 03-06-2009, 17:14 #15
    emirahmedyasin Mesajlar: 1.121
    selam müminlerin üzerine olsun

Buhârî, Buhara' dan ayrıldıktan sonra Semerkand' a gider. Hartenk köyünde bulunan akrabalarının arasına yerleşir. Semerkand' lılar, Buhârî' den yararlanmak isterler. Bir heyet gönderip Semerkand' a gelmesi ricasında bulunurlar. Buhârî, Semerkand'a gitmek için hazırlık yapmaya baslar ancak bu arada hastalanır ve Ramazan Bayramı gecesi vefat eder (30 Ramazan 256 h./31 Ağustos 869). Cenazesi, bayram günü öğleden sonra kılınarak Hartenk' e defnedilir.
    İmam Buhârî keskin bir zekâ ve ezberleme yeteneğine sahipti. Herhangi bir şeyi ezberlemesi için ona bir defa bakması veya onu bir defa dinlemesi yeterliydi. Bağdatlıların ve Semerkandlılar ın O'nun zekâ seviyesini denemek için sordukları sorular bunu göstermesi bakımından önemlidir. Gezileri sırasında dinlediklerini yazmaması ve kendisine takılanlara, dinlediği bütün hadisleri ezberden okuması da dikkat çekicidir. O ayni zamanda çok hadis ezberlemekle de şöhret bulmuştu.
    İnce yapılı uzun boylu idi. İhtiyarlığında çok halim selim görünüşlü olmuştu. Sert yaratılışlı değildi. Yumuşak huyluydu. İlim konusunda çok dikkatli idi. Dayanaksız konuşmak istemezdi. Başkaları hakkında gayet yumuşak bir dil kullanırdı. Derdi ki, "Hiçbir kimseyi giybet etmemiş olarak Allah (c.c)'a kavuşmayı arzu ediyorum." Rical bilgisi herkesten çok olmasına rağmen cerh ettiği (zayıflığını ortaya koyduğu) raviler hakkında bile aşağılayıcı tabirler kullanmazdı. Yalancılığı bilinen birisi için "fîhi nazar (bunda ihtilaf vardır)", "seketû anhu (sikalığı konusunda âlimler sustular)" derdi. O'nun bir adam hakkında en ağır sözü "münkerü'l-hadis (hadisi alınmaz)" terimidir. DEVAM EDECEK...
    selam ve dua ile...

6. Alt 03-06-2009, 17:18 #16
    Katkılarınızın devamını bekliyorum.Rabbim itilaflarımızda bile bizlere merhameti ile muamele etsin.Rabbim hakkı hakikaten ortaya çıkarmayı bizlere nasib eylesin.

Henna bunu beğendi.
  7. Alt 03-07-2009, 21:29 #17
    selam mü'minlerin üzerine olsun
    Kütübü sitte müelliflerinden en-Nesâî, Buhârî'yi bizzat görüştüğü şeyhler arasında saydıktan sonra şöyle demiştir: "O, sika, inanılır, akıllı bir muhaddistir. İslâm tarihinde ilk defa sahih kitap yazan odur." Bazı âlimler onun için şöyle derler: "Buhârî, Allah (c.c)'nun yeryüzünde yürüyen ayetlerindendir." Necm b. el-Fazl diyor ki: "Rüyamda Rasûlullah (s.a.s.) efendimizi gördüm. Bir köyden çıkmış gidiyordu ve arkasından imam-i Buhârî de onu takip etmekteydi. O bir adım atınca Buhârî de bir adim atıyor ve ayağını Rasûlullah (s.a.s.)'in ayağını bastığı yere basıyordu. Kitabını da her bakımdan ona nisbet ediyordu."
    Buhârî ilmiyle amel eden bir insandı. Islâmî sınırlara uymada aşırı derecede titizdi. Helâl ve haram konusunda duyarlı idi. Hadis ilmine hizmet, bu yolla Allah (c.c.)'in rızasını, Rasûlullah (s.a.s.)'in şefaatini kazanmaktan öte bir amaç taşımıyordu. Babasından kalan mirası bile bu yolda harcamıştı. Cömertliğiyle şöhret bulmuştu, yardım ettiklerine Allah rızası için elini uzatıyordu. Çok Kur'an okur, çok nafile namaz kılardı. Rivayete göre her üç günde bir Kur'an'i Kerîm'i hatmederdi. Gecenin bir kısmını uykuyla geçirirdi. Sürekli geceleri uykusundan kalkıp, kandilini yakar, hadis tahric ederdi. Yahut yazdıklarına işaretler koyar, üzerinde düşünürdü. Seherden önce uyanır, gece namazı kılar; sonra Kur'an'ın üçte birini okurdu. Ramazanda ise terâvihten sonra Kur'an'ın üçte birini okumaya devam ederdi.
    DEVAM EDECEK...
    selam ve dua ile

8. Alt 03-13-2009, 11:29 #18
    selam müminlerin üzerine olsun.Kaldığımız yerden...
    Buhârî'nin kendi ifadesine göre hadis aldiği hocalarının sayısı binden fazladır. Hadis yazdığı şeyhlerine ait senetleri de bildiğini, senedi zayıf rivayetlere itibar etmediğini belirtir. Hocalarının başlıcaları şunlardır:
    • Ahmed b. Hanbel
    • Ali b. el-Medinî
    • Yahya b. Maîn
    • Ismail b. idris el-Medînî
    • Ishak b. Rahuyeh.
    Bunlarin dışında şu isimleri de görüyoruz;
    • Mekkî b. ibrahim el-Belhî
    • Muhammed b. Selam el-Bikendi
    • Ibrahim b. el-Es'as
    • Ali b. el-Hasan b. Sekîk
    • Yahya b. Yahya
    • Ibrahim b. Musa el-Hafiz
    • Süreyc b. en-Numan
    • Ebu Asim en-Nebil es-Seybânî
    • Muhammed b. Abdullah el-Ensârî
    • Abdullah b. Zübeyr el-Hamidî
    • El Mekrî, Abdülaziz el-Üveysî.
    Öğrencileri arasında da en meşhurları şunlardır;
    • Ebu isa et-Tirmîzî
    • Muhammed b. Nasru'l Mervezî
    • Ibni Ebi Dâvud
    • Müslim b. Haccac ve en-Nesâi.
    Câmiu's-Sahîh; Islâm'ın ilk dönemlerinde hadislerin Kur'an'la karışması söz konusu olduğundan hadislerin yazılması yasaktı. Sonraları Kur'an-i Kerîm, kitap haline getirilip, çoğaltıldı oraya bir şeyin karışması engellendi. Sahabe nesli bütünüyle vefat etmiş, İslâm ülkeleri genişlemiş, değişik düşünceler ortaya çıkmıştı. Bu tür nedenlerle hadislerin toplanmasının yararlı olacağına inanıldı ve hadislerin tedvinine başlandı.
    Hadislerin toplanmasına Tabiun döneminde başlanmıştır. İmam Mâlik* (179 h./195) Hz. Peygamber (s.a.s.)'in hadislerine Sahabe ve Tabiun kavillerini ekleyerek Muvatta'yi tasnif etmistir. imam Mâlik'ten sonra da hadis konusunda çalışmalar yapıldı. Buhârî'nin Câmiu's-Sahîhi meydana getirmesi iki sebebe dayanmaktadır. Bunların birincisi, hocasının kendisinden böyle bir istekte bulunması, ikincisi de kendisinin görmüş olduğu bir rüyadır.
    Buhârî, sahih adıyla anılan ve içerisine sadece kendince sahih olduğu sabit olan hadisleri koyduğu kitabini yazmakla hükümlerin kaynaklarını bulmada önemli bir hizmeti yerine getirmiştir. İmam Buhârî ayrıca bu eserle kendisinden önce yaşamış mezhep imamlarının dayandığı temellerin sağlam olduğunu, hiç birinin kişisel görüşle fetva vermediğini ortaya koydu. Ondan sonra gelen muhaddisler, hadis çalışmalarının sınırlarını az çok belirlemiş oldular. İlim adamları Buhârî'nin eserine büyük önem verdiler. Özellikle sahih hadis konusunda onun eserinin ortaya koyduğu gerçekleri ve şartları kabul ettiler, örnek aldılar. O, hadiste odak ve hareket noktası olarak değerlendirildi.
    Buhârî, bu eseri meydana getirirken çok titiz davrandı. Eserine aldiği hadisleri, altı yüz bin hadisin içinden seçti. Sahih hadislerin dışında kalan diğer hadisleri eserine almadı. Eserin kabarmasını önlemek için sahih hadislerin bile bir kısmını almamıştır. Câmiu's-Sahih'te yer alan hadislerin sayısı 7275 tir. Bazı hadisler değişik kitaplarda geçmektedir. Mükerrerler çıkarıldıktan sonra geriye kalan hadis sayısı 4000 dir. Câmiu's-Sahih'te hadisler konularına göre kitaplara, her kitap da kendi arasında bâblara ayrilmistir. Eserde, üzerinde ihtilaf edilmeyen hadislere yer verilmiş, râvilerin güvenilir olması hususunda titiz davranılmıştır. Râviler birbirine bağlanarak ilk kaynağa kadar götürülmüştür. Hadisleri bazı titiz ölçülere vurduktan sonra sahih kabul edip, uymayanları reddetme çığırını açan Buhârî olmuştur. O'ndan sonra gelen âlimler bu yoldan giderek sahih hadisleri zayıf ve uydurma olanlarından ayırmaya devam etmişlerdir. Sahih hadis kitabi yazanlar çok olmakla beraber Buhârî kadar titizliği ileri götüren olmamıştır. Hadis kabulünde kendine has çok dar bir yolda tek olması onun İslâm ümmeti arasında müstesnâ bir şöhret ve güven kazanmasına sebep olmuştur. DEVAM EDECEK
    selam ve dua ile...

el_feta ve Henna bunu beğendiler.
  9. Alt 03-13-2009, 20:16 #19
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    emirahmedyasin....
    Bir istirhamım olacakdı.Benim bir ödevim var..Ahmed bin Hanbel,hayatı,ilmi eserleri...Biliyorum bu başlık altında faydam olmadı ama faydalandık..Allah razı olsun...Güvenilir kaynak adı verirseniz ben çalışmayı yaparım inşallah...
    selam ve dua ile...

emirahmedyasin bunu beğendi.
  10. Alt 03-14-2009, 11:33 #20
    BeKKe´isimli üyeden Alıntı
    emirahmedyasin....
    Bir istirhamım olacakdı.Benim bir ödevim var..Ahmed bin Hanbel,hayatı,ilmi eserleri...Biliyorum bu başlık altında faydam olmadı ama faydalandık..Allah razı olsun...Güvenilir kaynak adı verirseniz ben çalışmayı yaparım inşallah...
    selam ve dua ile...

selam ve rahmet müminlerin üzerine olsun...
    Benim acizane sizin derin ilminize sığınarak tavsiye edeceğim Şâmil İslam ansiklopedisi.Ben araştırmamı ordan yapıyorum yaralı olduğu kanaatindeyim.
    Selam ve dua ile...

Henna bunu beğendi.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.