illegal (korsan) Programlar Ve Kul Hakkı

husiyin hocamın şuradaki mesajına binaen böyle bir konu açma gereği duydum. Kul hakkı ve kul hakkının önemini hepiniz biliyorsunuz, peki günlük hayatta kullandığımız korsan yazılımlar içinde aynı durum geçerlimidir? fahiş ...

1. Alt 02-21-2009, 01:12 #1
    kipchak Mesajlar: 1.658
    Blog Başlıkları: 506
    husiyin hocamın şuradaki mesajına binaen böyle bir konu açma gereği duydum.

Kul hakkı ve kul hakkının önemini hepiniz biliyorsunuz, peki günlük hayatta kullandığımız korsan yazılımlar içinde aynı durum geçerlimidir?

fahiş fiyattan satılan yazılımların korsanının kullanılması caizmidir?

veya internet üzerinden indirilen mp3 ler için durum nedir? bir hafızın sesinden mp3 kuran indirilse, bunun durumu ne olacak? (neticede telif hakkı olan bir cd)

evet bu konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum...

Konu kipchak tarafından (02-21-2009 Saat 13:21 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla hataları düzeltildi
  2. Alt 02-21-2009, 01:23 #2
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Ticari bir maksat disinda, yani yapilan ürünün ya da daha derinden incelersek ilk olustugu yer olan düsünce mekanizmasindan cikan sonucun, ticari bir amacla kopyalanmasi dahilinde bu durumun gecerli olacagi kanisindayim ve bu durumun fetvasida vardi sanirim. Düsünce sisteminden olusan herhangi bir ürün, yazi ya da makale dahi olsa bu gruba girmeye hakki vardir denilir. Örnegin bunun celisecegi noktalar vardir ve herhangi bir müzigi herhangi biryerde dinlemek de o müzigi satin almadan dinlemek anlamina gelir ki bu durumun kopyalanip dinlenmesi ya da baska harici durumla dinlenmesi arasinda pek farki olacagini zannetmem.

Ya da herhangi bir office programinin birisinde bulunmasi ve benim o arkadasimin kullandigi o kullandigi program üzerinden benim bir kac islem yapma hakkimdan mahrum kalmam ki, herhangi bir kurum ya da baska yerde bu gibi lisansli ürünleri kullandigimizin ayrintisina girmiyorum.

Su sekildede düsünülebilir. Ben bir program aliyorum ya da müzik cd si ya da baska birsey ve bunu benim bilgisayarimi kullanan arkadaslar da kullaniyor hemde hicbir ücret ödemeden. Hatta ilk basta xp ya da vistayi hicbir ücret ödemeden kullanmis oluyor.

Peki bu durumda bu ayrimi nasil göz önünde bulunduracagiz. Satan kisinin mantigi su mu?

Sen bu müzik cd sini alacaksin ama bu müzigi senden baska kimse dinlemeyecek. Peki bu kulaga mantik li geliyor mu?

3. Alt 02-21-2009, 03:07 #3
    husiyin Mesajlar: 234
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Örnegin bunun celisecegi noktalar vardir ve herhangi bir müzigi herhangi biryerde dinlemek de o müzigi satin almadan dinlemek anlamina gelir ki bu durumun kopyalanip dinlenmesi ya da baska harici durumla dinlenmesi arasinda pek farki olacagini zannetmem.

Ya da herhangi bir office programinin birisinde bulunmasi ve benim o arkadasimin kullandigi o kullandigi program üzerinden benim bir kac islem yapma hakkimdan mahrum kalmam ki, herhangi bir kurum ya da baska yerde bu gibi lisansli ürünleri kullandigimizin ayrintisina girmiyorum.

Su sekildede düsünülebilir. Ben bir program aliyorum ya da müzik cd si ya da baska birsey ve bunu benim bilgisayarimi kullanan arkadaslar da kullaniyor hemde hicbir ücret ödemeden. Hatta ilk basta xp ya da vistayi hicbir ücret ödemeden kullanmis oluyor.

Peki bu durumda bu ayrimi nasil göz önünde bulunduracagiz. Satan kisinin mantigi su mu?

Sen bu müzik cd sini alacaksin ama bu müzigi senden baska kimse dinlemeyecek. Peki bu kulaga mantik li geliyor mu?

bu mantıkla kopyalanıp dinlenmesinin önü açılabilir mi ki?

çalıntı bir araba kullanmayla, arkadaşımın arabasını emanet almam arasında bir fark yok mudur?

4. Alt 02-21-2009, 03:26 #4
    Ama Arabayi satin aldiktan sonra istediginiz kisiye verirsiniz yani size satan kisi bunu bu sekilde satar artik sizindir istediginizi yaparsiniz. Peki programlar icinde bu gecerlimidir?

5. Alt 02-21-2009, 03:36 #5
    Arabayı emanet verirsiniz yada isterseniz hibe edersiniz.ortada sadece bir araba vardır ve kullanan kişilerin sayısı sizin insiyatifinize kalmıştır.programı satın aldığınız zamanda aynı mantık geçerlidir o zaman kanımca.sizin bilgisayarınızda size ait olan programın başkaları tarafından kullanılması korsan kapsamına girmez diye düşünüyorum....programın cd'sini arkadaşınıza verip onunda kendi bilgisayarına onu yüklemesini sağlamadığınız sürece!zira kopyalama yöntemiyle program hiçbir zaman tek bir ürün olarak kalmayacak sürekli çoğalarak yayılacak...

Konu husiyin tarafından (02-21-2009 Saat 03:38 ) değiştirilmiştir. Sebep: yanlış cümle
  6. Alt 02-21-2009, 03:40 #6
    Aslinda bende bu isin karar makami degilim ama bu gibi iktisadi olan kul hakki bir nevi telif hakki denilebilir ki, su anda her nedense bunun uygulanabilirligi yok. Sebebinin ise tüketici haklarinin buna mani olmasi ve savunmada tüketicinin hakli cikmasi. Her neyse kul hakki dedik ve bir hocamizin bu konuda fetvasi var

Teyp, video kasetlerinin, mp 3 ve cd lerin de telif hakkı vardır. Bunlarda eser olduklarına göre, eser olmaları bakımından bunlar için de telif hakkı vardır.

Ancak ticaret kastı olmaksızın tek bir kaset, video, cd veya vcd çekimi söz konusuysa, iş değişir. Örfen buna bir şey denmez.

Ticaret yapmak maksadıyla külliyetli bir miktarda çoğaltma olmuşsa telif ücreti ödemeye tabi olur.

Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, 1/372

7. Alt 02-21-2009, 13:20 #7
    bir anda yüzlerce kopyalayıp satmak tabiki ticari olduğu için caiz değildir ancak yukarıdaki fetvada biraz eksik gibi sanki, örneğin birisi bir lisanslı ürünü alsa ve yukarıda söylendiği gibi ticaret kastı olmadan sadece kendisi için bir tane kopyalasa ve o cdyi başkasına verdiğinde o da aynısını yapacak, o arkadaşına verdiğinde oda kişisel kullanım için deyip oda kopyalayacak velhasıl 3-4 kişiye cd satacaklarken sadece 1 cd satabildiler. bu durum normal midir yani? bu şekilde bütün cdler elden ele korsan kopyalarının dolaşmasına yol vermiş olmaz mıyız?

8. Alt 02-21-2009, 16:06 #8
    •●FühreR●•´isimli üyeden Alıntı
    bir anda yüzlerce kopyalayıp satmak tabiki ticari olduğu için caiz değildir ancak yukarıdaki fetvada biraz eksik gibi sanki, örneğin birisi bir lisanslı ürünü alsa ve yukarıda söylendiği gibi ticaret kastı olmadan sadece kendisi için bir tane kopyalasa ve o cdyi başkasına verdiğinde o da aynısını yapacak, o arkadaşına verdiğinde oda kişisel kullanım için deyip oda kopyalayacak velhasıl 3-4 kişiye cd satacaklarken sadece 1 cd satabildiler. bu durum normal midir yani? bu şekilde bütün cdler elden ele korsan kopyalarının dolaşmasına yol vermiş olmaz mıyız?

Bende katılıyorum Führer'e,
    misal rapidshare'e yükleyip forumda linklerini yayınladığımız mp3 lerden hiçbirimiz ticari kazanç elde etmiyoruz.Genel olarak internette dolaşan mp3 linkleri de keza öyle...

9. Alt 02-24-2009, 01:12 #9
    O halde Video yayinlanan(youtube,dailymotion v.b.) sitelerde de telif hakki olan videolar(Müzikler, filmler, diziler) de kul hakkina giriyor. Onlari izlemek dahi bu sorumluluk icerisine dahildir.

Ya da daha uc noktalarda sunu da diyebilirmiyiz. Örnegin Kuran-i Kerim okuyoruz bunlarinda yayinevleri oluyor ya da dinliyoruz ve bunlarinda yayinevleri oluyor ve telif hakki olan ürünler arasina giriyor bunuda esdeger tutabilirmiyiz.

Bu durumda Darul harp diyip yirtmaya calisan cok insan var(Avrupada özellikle). Hatta Türkiyede cok fazla siteninde kullandigi site ici materyaller illegal olup telif hakki icab ettigi halde, özellikle islami siteler adinda yayinda olmasida enteresandir(vBulletin scripti, tema, harici ücretli eklentiler).

Internette kullanmis oldugumuz resimlerde ne gibi bir durum vardir acaba. Bir kisi oturuyor ve kendisi resim ciziyor sonra bunu müsterisine göstermek icin internette bir sayfaya aktariyor(Logo, kisisel portre, herhangi bir calisma) sonrasinda bu resim dagiliyor ve biz bunu herbirtarafta kullaniyoruz. Bunun ayrimi nasil olmali?

10. Alt 02-24-2009, 17:52 #10
    youtube,dailymotion v.b. mevzunda haklısın.ama Kuran-ı Kerim için aynı durum söz konusu değildir (bence) neticede Kur'an-ı Azimüşşan Allah (cc) kelamıdır. onu yayınlayan şirketin ürünü vs. değildir ki (biraz abest olacak ama) onların Allah'a telif hakkı ödeme gibi bir durumları olmadığı için öyle bir talepte de bulunamazlar...

internette kullanılan resimlere gelince zaten çoğu ''resim yükleme'' sitesine resim yüklerken kabul ettiğiniz sözleşmede resminizin paylaşım hakkını verdiğiniz yazmakta (facebook dahil) ama onun dışında kişinin kendi sitesindeki özel resimleri için ise dediğiniz durum geçerlidir...

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.