illegal (korsan) Programlar Ve Kul Hakkı

Resim yükleme sitesinden bahsetmiyorum. O resmi ilk kendi sitesine yükleyip altinada izinsiz kullanilmaz ve kullanildigi takdirde hukuki islemleri yazan kisiler icin söylüyorum. Kim dikkate aliyor kimse almiyor. Biri alip pat ...

1. Alt 02-24-2009, 18:12 #11
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Resim yükleme sitesinden bahsetmiyorum. O resmi ilk kendi sitesine yükleyip altinada izinsiz kullanilmaz ve kullanildigi takdirde hukuki islemleri yazan kisiler icin söylüyorum. Kim dikkate aliyor kimse almiyor. Biri alip pat upload sitelerine yüklüyor peki dikkate alinmamasinin sebebi nedir? Bu isin basitlesmis gözükmesidir.

Kuran-i Kerim Allah in kelami ama bunun sayfasina baskisina para veren yayin sirketi ne diyor acaba?

Sonucta Avusturyada ufak bir Kuran 10 eurodan baslar ve büyüklügüne göre degisir. Para ile Kuran i satin alirsin buradaki Telif hakkini sormustum.

2. Alt 02-24-2009, 19:21 #12
    kipchak Mesajlar: 1.658
    Blog Başlıkları: 506
    mevzu farklı bir yere doğru gidiyor
    hacım ''Kuran-i Kerim Allah in kelami ama bunun sayfasina baskisina para veren yayin sirketi ne diyor acaba?'' demişsin tam olarak anlayamadım? benim bahsettiğim bir yayın evinden çıkan Kuran-ı kerimin izinsiz kopyalanması değil (ki böyle bir şey niye yapılsın veya yapan varmıdır orasıda tartışılır) internette dolaşan hatim mp3 lerini kast ettim.
    haa eğer kitapların pdf, e-book vs. olarak dolaşmasını kast ediyorsan o ayrı...
    ki bundan karikatür dergileri dahil bir çok dergide dert yanıyor

3. Alt 03-08-2009, 19:29 #13
    Aslinda burda kul hakki diye baktigimiz belli bir zemin üzerine kurulmus gercekler peki bu kurulan zemine bir nevi yol vasfinda bulunan bizler bu yolu ne kadar "Kul hakkina" riayet ederek kullaniyoruz. Cok cesitli örnekler verebiliriz ama ben su an bu alanda bazi görünmeyen ama cok gercek olan bazi sekilleri aciklamak isterim.

Örnegin su anda kullandigimiz forum sistemini(scriptini) biz olusturmadik. Tamamen tescilli olan bu ürün lisansli olup belli bedel karsiliginda satilmaktadir ve Türkiyeye patent verilmemektedir. Cünkü Amerika, Almanya veya diger Avrupa ülkelerinde bu tür illegal kullanimlarina cogu sirket izin vermez ve bu yol hukuki yolla devam eder. Biz türklerin izin verdigi ve ne yazikki cogu islam sitesininde illegal olarak kullandigi forum sistemi sanki biz nasil müslümaniz dedirtebiliyor. Sükürler olsunki bizim forumumuzda kullandigimiz her ürün lisansli olup ücreti dahil ise ücreti ödenmis ve eger ücretsiz olup alltta lisans hakkini koruyan isim varsada silmemimisizdir. Peki bu gibi durumlar neden kaynaklanmaktadir. Ortada para yok yani ücretli satin alinmayan bir eklentiyi dahi üzerimize almak icin kisinin ismini silmek icin elimizden geleni yapiyoruz. Buradaki amac ne?

Örnek olarak vereyim. Hasann kardesimizden aldigimiz son bir eklenti var linki burada ;

MUHAKEME.NET FORUMU - Forum-Görevlileri ve yine guestbook eklentisi var MUHAKEME.NET FORUMU - Özlü Sözleriniz

Bu eklentilerden Guestbook yani ziyaretci defteri olan eklentisini ücretsiz tüm vBulletin kullanicilarina sunan Hasann, bu yapmis oldugu eklenti üzerinde hicbir ücret talep etmemis sadece kendisinin yapimcisi oldugunu ismiyle en asagida belirtmistir. Ne yazik ki bizlerin kiskanc olan bu kibiri ve gururu o kisinin ismini silecek ve üstümüze zimmetleyecek kadar kabarmistir. Peki bu Kul hakki degilmidir. Eger Hasann üstadimiz da bu konuda fikir beyan etmek isterse bu konunun altinda bununla alakali yazisini paylasmasini isterim. Lakin tamamen kul hakki olan bu görüntüyü biz müslümanlar nasil görmezden geliriz.

Bu korsan da ya da illegalde anladigim odur ki, bunun sebebi kesinlikle sadece para degildir. Ücretsiz olan her üründe dahi bunu uyguluyoruz ve bana ezilmisligi hatirlatiyor. Örnekleri dahada cogaltabiliriz. Trafik Kurallari, insan haklari, ekonomi gibi alanlarda dahi bizim KAFIR dedigimiz ciplakliklariyla alay ettigimiz ya da üzüldügümüz kisilerin bizden önde olmalarinin nedeni ne olabilir ki?

Bizler saygidan bahsederken sizce onlar bizden kat kat saygili degiller mi?

4. Alt 09-23-2009, 18:02 #14
    carnacar Mesajlar: 2
    Alıntı:
    İyi çalışmalar Sayın İlgili,

Sizlerle bir önceki yazışmalarımızda Mürşit5 konusunda bilgi talebinde bulunmuştum.Ve sizlerin dediği gibi “Bu tür programların daha güzel daha mükemmel olarak sizler dönmesini istiyor iseniz lütfen korsan kullanmayın.”
    Korsan yayın kullanmamak için .Azim dağıtım şirketi ile internette (siparis@azimdagitim.com) adresindeki görevli ile konuştum(fiyatı 22.50 tl).kargo fiyatları ve ödeme şekilleri olarak konuştum ve kendimce hesap yaptıktan sonra kendilerinin bana Mürşit5 i , PTT subesinden almalı olarak göndermelerini istedim.yazıtğım arkadaş ben bu sözleri söyledikten sonra fakat bana cevaben dönen bile olmadı... Daha sonra sitenizdeki adreslerden NT Mağzasının internet adresinden fiyat bilgilerini ögrendikten sonra mağzaya gittim İnternet fiyatı 25.50 tl olan mal için 30 tl talep ettiler..bende internette bu fiyat neden bu fiyata satıyorsunuz diye sordum.ban verdikleri cevap “”o internet fiyatı bizimkisi mağza fiyatı dedi”””bende o zaman size havale edip parasını gönderiyim bana Mürşit5 i verin dedim.o olmaz internet firması ile bizim ilgimiz yok dedi.bende o zaman neden sizin telefon numaranız ve adresiniz var dedim sitede..o zaman cevap vermediler..alıyorsanız bu fiyat dediler...

Diger adresleri bu yaşadıklarımdan (zaman-vakit-emek ten)sonra arama ihtiyacı duymadım..firma olarak 20 tl lik malı fiyatı kurtardıgı halde 30 tl ye satmayı/sattırmayı günah olarak saymıyorsanız ve bende kendimce korsan kullanmayı günah saymıyorum...

Saygılar

yukarıda yazdıgım yaz TURAN YAZILIM BİLGİ [mailto:bilgi@turan.com.tr] yazdıgım yazışmadır....artık gerisine siz karar verin....

5. Alt 09-23-2009, 18:10 #15
    Internette ki satislar her zaman magaza satislarina göre ucuz olur. Bu kitaplardada böyledir cünkü vergilendirme daha farkli olup düsük maliyete satis yapilabilmektedir. Ben garip ya da yanlis birsey göremedim

6. Alt 09-23-2009, 21:37 #16
    mus'ab Mesajlar: 331
    Esselamü aleyküm: aslında konu çok karışık değil. bir kimse herhangi bir maddeyi ticaret maksadı ile piyasaya sürerde birileride ondan kopya alırsa bu kul hakkıdır. burada önlem olarak daha güvenli ortamları tercih ederek orada yayınlamalıdır. her isteyenin rahatlıkla alabileceği, kopyalaya bileceği, açık olan alanlarda bilerek yayınlanması, üstelik hiçbir ikaz ve uyarı olmaması durumunda daha farklı olur. bu tür ürünlerde emeğini sarfeden kişinin reklammı yapıyor ticaretmi yapıyor anlaşılır olması lazım. yani ikazi bir yazı ile izinsiz yada ücretsiz alıntılanmasında kul hakkı vardır denilirse: bunu bile bile yapanlar tabiki kul hakkına tecavüz etmiş olurlar.

İslam dini mantık dini değildir bazılarımızın mantığına uymayan (örneğin) bir mantık: bana ne kardeşim, ikaz olsabile niye net ortamında geziyor bana göre kul hakkı değildir diyebilir. böyle düşünen kendine göre haklı, islm'a göre değil.

bu arada Carnacar, kardeşimize de bir ikaz. madem siz bunu günah saymıyorsanız, bende korsan kullanmayı günah saymıyorum diyorsun, aziz kardeşim dedik ya islam dini mantık dini değildir. ha keza bir kişi sizin malınızı çaldı yani insanlık ayıbı olarak hırsızlık denilen en adi suçu işledi. siz bana yapıldı bende başkasına yaparak aynı adi suçu kendime mübah görüyorum diyebilirmisiniz..sanmıyorum. birşey ya doğrudur yada yanlış uzatmayalım Allah resulü (s a v)in sana yapılmasını istemediğin bir şeyi sende başkasına yapma. hadis-i ve bizi aldatan bizden değildir. hadis-i şerif'lerini, hep beraber düşünelim inşaallah.

7. Alt 09-23-2009, 22:02 #17
    carnacar Mesajlar: 2
    iyi çalışmalar sayın admin ve grup üyeleri,

size/sizlere garip ve yanlış gelmeyen fakat bana garip ve yanlış gelen leri yazmak ve açıklamak istedim.

1-ben sipariş etmek için Azim Dağıtım şirketi ile konuştugum kişiye ben sipariş vermek için konuştugum zaman ptt kargo ile subeden alacagımı belirttiğim halde,benden irtibat bilgilerimi almadılar...

2-NT magzasının sitesinde Mürşit 5 in oldugu sayfada http://www.nt.com.tr/esatis/topsale.php?catid=6 "piyasa fiyatı 30 tl, bizde 25 tl gibi büyük puntolarla yazı var....%15 indirimli diye"" ancak ürünün üzerine tıkladıgınız zaman *Bu fiyat sadece internet sitemizde geçerlidir.* Havale ile yapacağınız ödemelerde % 3 indirim uygulanır. yazısı çıkıyor...aldatmanın ilki burada meydana geliyor..sitenin arayüzü ile içeriği farklı...arayüzünde "piyasa fiyatı 30 tl, bizde 25 tl" deniyor ama içine girince bu internet fiyatı deniyor..ben bugüne kadar bir firmanın katologu ve internet sitesinde yazan fiyatın dışında, magazaya gittiğim zaman bana--bu internet fiyatı, bu katolog fiyatı--bu magaza fiyatı diye ayrı ayrı fiyatlandırma sistemi söylemediler..bu da kandırmacanın ikincisi idi...hatta bir magazada fiyat farklılıgı olustu için firma bana kendi hatalarından dolayı bana para üstü ödemesi yaptılar.malın eder degerının 3 katını ödediler....havale indirimi her mağzada aynı....hatta peşin ödemede belli oranda indirim yapan yerlerde var...

3-mürşit 5 in yapımcı firması Ankara da ve madem bu cd yi 20-25 tl gibi bir fiyata kurtardıgı halde (dünyada milyon dolarlık bütçelerle sinema filimler çeviriliyor, bu filimlerde yüzlerce,binlerce kişinin emeği geçiyor ve onların satış dvd leri bile 40-50 tl) neden oldugundan daha fazla fiyata satılıyor....

benim gördüğüm gariplikler bunlar.geri kaln yorumlar size kalmış....

saygılar

8. Alt 09-20-2012, 17:03 #18
    Ziyaretci
    mustafaunat Mesajlar: n/a
    Alıntı:
    yasadisi kul hakki-illegal (korsan) Programlar Ve Kul Hakkı

turan yazılım acaba telif hakkı ödemişmi onu çok merak ediyorum 3 kişi kuran okuyor mehmet emin ay abdussamed ve kaya

Mürşit 5 içindeki kitaplar kaynaklar hadislerin çoğu anonim kopyala yapıştır gibi bişey.
    program kurulurken kopya kullananlar için Allah katında hakkımı helal etmem iki elim yakanızda gibi çok ağrıma giden yazı vardı

programa herhangi bir seri numarası key falanda verilmemiş hem herkes rahat kursun para ödemeden kullanmasın biraz ters geldi bana.

diyelim programı açtım kopya kullanıyorum hiçbir linkini kullanmıyorum sadece abdussamed veya mehmet emin aydan kuran dinliyorum ne olacak telif hakkı. dinleyemezmiyım bunları

Kuran-ı Kerim Allahın Kelamı hadis ilmihal fıkıh tasavvuf tarih dua çay vakti vs herkesçe bilinen kitap ve arşivlerden oluşuyor emek olarak gördüğüm şey programcılık

Demem oki Turan yazılım bir açıklama yapsın ne demek istiyor bizde ona göre kullanalım veya kullanmayalım.

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.