Ata’ya koşanların bilmediği

Ata’ya koşanların bilmediği...

1. Alt 02-03-2008, 15:27 #1
    mhmt Mesajlar: 904
    Blog Başlıkları: 3
    Ata’ya koşanların bilmediği

Atatürk’ün kurduğu Erzurum İsmet Paşa Mektebi’nde, kadınlar ayrı sınıfta (A Dersanesi) ve bu kıyafetlerle eğitim görüyorlardı. YIL: 1930

Atatürk’ün sözü: Dinimizin tavsiye ettiği tesettür (örtünme) hem hayata, hem fazilete uygundur... Tarz-ı telebbüsümüzü (kıyafet şeklimizi) ifrata vardıranlar, kıyafetlerinde aynen Avrupa kadınını taklit edenler düşünmelidir ki, her milletin kendine mahsus ananesi, kendine mahsus âdeti, kendine göre millî hususiyetleri vardır. Hiçbir millet aynen diğer bir milletin mukallidi olmamalıdır. (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, 2. cilt, sh: 149)
    ................

selametle..

Konu kipchak tarafından (02-03-2008 Saat 16:27 ) değiştirilmiştir.
    N u M a N, kipchak ve karababa bunu beğendiler.
  2. Alt 02-04-2008, 05:42 #2
    Ziyaretci
    c0LD Mesajlar: n/a
    üstad kişiler,dinler veya insanları suistimal eden kavramlar üzerinden hep siyaset yapılmış ve yapılmakta..aslında bunların bu kategoride kullanılmasını yasaklıcaksın tıp oynarlar o zaman..

selametle

3. Alt 02-04-2008, 10:54 #3
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Zaten kolay yol bulunmus simdi türban olayinda siyasidir diye bakiliyor yani dinsel boyutuna kimse karismiyormus havasinda halbuki ateistlik yapiyorlarda vatan hainligi yapiyorlarda haberleri yok

N u M a N ve alper bunu beğendiler.
  4. Alt 02-04-2008, 19:11 #4
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Bu insanların Kemalizmi kendi emellerine alet etmediği ne malum.Kim haklı görünmek ve dokunulmazlık elde etmek istiyorsa savunduğu şey alakalı olsun alakasız olsun hemen Kemalizmin kisvesi altında faaliyetlerini sürdürüyor.

N u M a N bunu beğendi.
  5. Alt 02-13-2008, 18:47 #5
    Ziyaretci
    gezmiş Mesajlar: n/a
    arkadaş siz olsun bırakın bu işleri adamlar uzaya aya çıkıyor bizim ülkemiz yıllardır aynı sorunu tartışıyor baş örtüsü bunları geşelim pkk olayı islami örgüt olayı baş örtüsü kıvır zıvır bunlar hep amerikanın türkiye üzerindeki oyunları kanmayın bunlara baş örtüsü özgürlük se arap ülkelerinde özgür kadınmı var bi söyleyin kadın ları insan yeri koyan yk be kardeşim özgürlükten bahsediyor
    tama üni versiteye girsinler baş örtülü bayanlar ama dört yıl okuyacak okul bitin ce evlen dirilip ev kadını olacak çünkü çalıştırıl mayacak diploma duvarları süsleyecek

türkiyede kapan kadınların çoğu kocaları tarafından kapatılmıştır kendi iradeleri tarafından değil örnek apdullah gülün eşi evlenmeden önce açıktı tayip erdoğanın eşi evlenmeden önce açıktı kızı bil kenti bitirdi türkiyede tesedürden okuyamadığı için bilkende okudu bitirdi sonra ne oldu evlendi ve ev hanımı oldu neye yaradı okuduğu baş örtüsü özgürlük olamaz olmaz....özgürlük diyenler için

6. Alt 02-13-2008, 19:09 #6
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Mehmed Kirkinci hoca:Mehmed Kırkıncı hocaefendiden:Hürriyet ne kendisine, ne de başkasına zararı dokunmayacak şekilde harekettir, serbestiyettir. Ateşin hürriyeti sobada durmaktır. Ona hudutsuz hürriyet vermekle sayısız hürriyetleri gasbetmesine sebep olmuş oluruz. Ateşe ne kadar odun atsan yakmam demez. Kurt, sürüye hürriyet sahibi olarak sokuldu mu, bir iki kuzu ile iktifa etmez. Çoğunu sıkar, murdar eder. Demek kuzuların hürriyeti için kurda hudut konur. Eğer ki bir anarşistin hürriyetine hudut konmazsa koskoca bir toplumu yer, bitirir, mahveder

Basörtüsü takmamak özgürlügün belki hocamizinda bahsettigi gibi kurda hudut konamasina sebbebiyet verir

Avrupa hristiyanlikla yönetiliyor bu ne demek oluyor yani burasi din ile yönetiliyor ama buna karsin cocuklar basörtüyle okula girip cikabiliyor

“Hürriyetin şe’ni odur ki: Ne nefsine, ne gayrine zararı dokunmasın.” Bazıları hürriyeti tarif ederken “başkasına zarar vermemek şartıyla her istediğini yapabilmendir” derler. Bediüzzaman bu ifadesinde kişinin kendisine de zarar vermemesi gerektiğine dikkat çeker. Mesela biri çıkıp ta “ben kendi halimde içki içiyorum, kimseye zarar vermiyorum. Ben böyle yapmakta hürüm” diyemez. Çünkü kendisine zarar vermektedir. “Hürriyet-i umumî, efradın zerrat-ı hürriyatının muhassalıdır.” Hürriyet isterken “herkese hürriyet” bir esas olmalı. Hürriyet belli bir mutlu azınlığın elinde kalmamalı. “Hürriyet budur ki: Kanun-u adalet ve te’dibden başka, hiç kimse kimseye tahakküm etmesin. Herkesin hukuku mahfuz kalsın, herkes harekât-ı meşruasında şahane serbest olsun.” Hürriyetin sınırları kanunlarla belirlenmeli, şahısların keyfine bırakılmamalı… Herkes meşru hareketlerinde sonuna kadar serbest olmalı… “Asıl mü’min, hakkıyla hürdür. Sâni’-i Âlem’e abd ve hizmetkâr olan, halka tezellüle tenezzül etmemek gerektir. Demek imana ne kadar kuvvet verilse, hürriyet de o kadar kuvvet bulur.” Gerçek manada hür olan insanlar, ibadetini yapan mü'minlerdir. Allah'a kul olmaktan kaçınanlar ise, kula kul olmaktan veya yaratılmış bazı şeylere tapmaktan kurtulamazlar. Hadislerde "altın ve gümüşe tapan" anlamında "abdüd-dinar, abdüd-dirhem" denilmesi, düşündürücü bir inceliktir. (İbnü Mace, Zühd, 8)

Üstadinda sözlerinden anlasildigi üzre adaletide elimizden birakmayalim ta özgürlük dedigimiz vakte kadar

7. Alt 02-13-2008, 19:13 #7
    alper Mesajlar: 164
    gezmiş´isimli üyeden Alıntı
    arkadaş siz olsun bırakın bu işleri adamlar uzaya aya çıkıyor bizim ülkemiz yıllardır aynı sorunu tartışıyor baş örtüsü bunları geşelim pkk olayı islami örgüt olayı baş örtüsü kıvır zıvır bunlar hep amerikanın türkiye üzerindeki oyunları kanmayın bunlara baş örtüsü özgürlük se arap ülkelerinde özgür kadınmı var bi söyleyin kadın ları insan yeri koyan yk be kardeşim özgürlükten bahsediyor
    tama üni versiteye girsinler baş örtülü bayanlar ama dört yıl okuyacak okul bitin ce evlen dirilip ev kadını olacak çünkü çalıştırıl mayacak diploma duvarları süsleyecek

türkiyede kapan kadınların çoğu kocaları tarafından kapatılmıştır kendi iradeleri tarafından değil örnek apdullah gülün eşi evlenmeden önce açıktı tayip erdoğanın eşi evlenmeden önce açıktı kızı bil kenti bitirdi türkiyede tesedürden okuyamadığı için bilkende okudu bitirdi sonra ne oldu evlendi ve ev hanımı oldu neye yaradı okuduğu baş örtüsü özgürlük olamaz olmaz....özgürlük diyenler için

Afedersin ama anlamadım, neyi bırakalım? Baş örtüsünü istemeyenler dışında tartışan yok! Baş örtüsünü Cumhuriyet budalaları bırakırsa tutan kalmayacak zaten. Takan takar, takmayan takmaz...

Arap ülkelerindeki özgürlüğü beğenmediğine göre de avrupa ve amerikadaki özgürlüğü tasvip ediyor olmalısın(dikkat amerika yandaşısın demedim). Oradaki özgür kadınları ve aile yaşantılarını da biliyoruz! Oysaki tam da burada islam, insanları kadınlara gerekli saygı ve mahremiyeti vermeye yönlendiriyor. Ha arap ülkeleri islamı ne kadar uyguluyor İslamı bağlamaz.

Savunduğun tezlerin hepsidne çelişki var. Zira diyorsun ki başı örtülü bayan 4 yıl okuyacak sonra okul bitince evlen(diril*)ip ev kadını olacak. Sanki örtünmeyen bayanlar evlenince ev kadını olmayacaklar! Bırakın bu tek taraflı lafları!

*Bir kere baştan -diril mek ekini kullanıyorsun ki sanki islam kadınları kendi kararlarını vermekten aciz insanalar. Hayır, islami adaba uyup nefsani duygularını engelleyen kadın erkek her insan büyük bir başarı ve iradeyle bunu gerçekleştirmektedir. Bir kız çocuğuna kapan demek zorlama ise bırakın kızlarınızı özgürlük(!) adına okulda ne halt ediyorlarsa etsinler, olur mu? OLMAZ! Ben de okudum, ortaöğretim ve liselerin içler acısı halini hepimiz biliyoruz...

"Türkiyede kapan kadınların çoğu kocaları tarafından kapatılmıştır" diyrosun. Bende buna "nerden duydun?", "kaynağın nedir?" diyorum. Kapanmak isteyen kadınlar buna karşı çıkan kocalarından boşandıkları bir gerçek iken bu dediğine kargalar bile güler. Ha yok mudur? vardır, ama o da İslam'ı bağlamaz...

Baş örtüsü senin nudist özgürlük anlayışına uymayabilir AM-MA, sakın ola ki örtünmek isteyene müdehale etme gafletinde bulunmayasın. Zira gün gelir devran döner bakmışsın birileri seni bir şeyler için zorlamaya başlamış...

Özgürlük, açlık duyduğu şeylerin peşinden köpek gibi gitmek değil, nefsinin esaretinden kurtulmaktır...

Konu alper tarafından (02-13-2008 Saat 20:58 ) değiştirilmiştir.
    safinaz bunu beğendi.
  8. Alt 02-13-2008, 19:29 #8
    Ziyaretci
    gezmiş Mesajlar: n/a
    kardeşim ilk yazdığın yazı ben amarikan karşıtı bir insanım onu birkere öğren

ikincisi ben düşümcelerimi sun dum kim kapanırsa kapansın kim açılırsa açılsım beni bağlamaz

beni bağlayan türkiyenin geleceği cumhuriyet savunurum kardeşim bizi biz yapan cumhuriyettir.insanların dini duyguları ile birşeyler yapılıyorsa türkiye üzerinde allah onları bildiği gibi yaparzaten ama ileriki zaman larda göreceğiz hep beraber şimdi daha fazla konuyu uzaltmak istemiyorum

9. Alt 02-13-2008, 22:37 #9
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Cumhuriyet ve başörtüsünün bağdaşamadığı nokta nedir?Ben Cumhuriyetçi birisi olarak başımıda örtüyorum.İnsanlar başlarını örtmeyince evlenmiyorlar mı?
    Ayrıca başörtülü diye kendi iradeleriyle evlendirilmiyorlar mı?Bu nasıl mantıktır?
    Benim anlayamadığım konuyu nasıl buralara taşıdınız,geri kalmışlığın belirtisi evlilik mi?Yoksa ev hanımı olmak mı?
    Eğer ikincisi diyorsanız zaten başörtülülerde bunun mücadelesini vermektedirler.

10. Alt 02-14-2008, 01:17 #10
    alper Mesajlar: 164
    Sayın safinaz, bu anlayışın özünde sanırım şu var, iman eden insan hayatını kendi isteğiyle ALLAH (celle celaluhu) için kısıtlar. İşte henüz hidayet nasip olmamış insanlar bunu anlayamıyor. Sanıyorlar ki birilerinin baskısıyla bu insanlar hayatlarını böyle kısıtlı yaşıyorlar.

Şunu da belirteyim, tabii ki kendi hayatlarını ALLAH(cc) için kısıtlamış insanlar çocuklarını ve sevdiklerini kısıtlama yoluna giderler. Terbiye bâbında bu doğru olmakla birlikte zorlama ile olacak olan en fazla ara sıra şahit olduğumuz sahte örtünme veyahut dindarlık vakalarıdır. Kanunlara uymayanlar kanunu savunur mu? Bu islamın değil şahısların hatasıdır.

Şimdi gelelim cumhuriyet kavramına: Cumhuriyet ilkokulda öğrendiğimiz haliyle milletin kendi kendini temsilciler aracılığıyla yönetmesidir.

Tamam, padişahlığı değil de Cumhuriyeti ben de savunuyorum. Ama Cumhuriyet sözde mi var yoksa uygulamada mı var? Temsilcilerimiz bizi neden temsil edemiyorlar? Önündeki engeller nelerdir?

Peki Cumhuriyet geldiğinde de cumhuriyet uygulanmış mıdır? Devrimlerle , ilkelerle halk temsil edilebilmiş midir? Bence hiç girmeyelim, zira bu konular maksadını aşabilir ama düşünmek ve araştırmak lazım. "ben cumhuriyetçiyim" demekle olmuyor.

E peki milletin %99'u müslüman veya müslüman olduğunu iddia ederken bu millet kendini islamdan uzak ve hatta islama düşman yönetilmesine razı olur mu? O'na Cumhuriyet de bana değil mi?

Laiklik diyoruz, tamam kararlar laik olsun, ahir zaman ümmetiyiz bin türlü insan var. Allah'ın(cc) kuralları ile yönetilmek ahir zaman ümmetine zor gelebilir. (oysa ki her zorlukta kolaylık da vardır) Peki kararlar laik olacakken neden kararları verenler de laik olacak zorunluluğu var? Hakim hükmü Allah Celle Celaluhu'nun kanununa göre değilde, insan tarafından yazılmış kanunlara göre verecek diye namaz da mı kılamayacak? Oruçta mı tutmayacak? Baş örtüsü de mi takmayacak?

Bakıyorum bir öğretmenim ateistti(matematik hocam), bir öğretmenim humanistti (tarih hocam), okulumuzun müdürü içmeyi severdi (Allah affetsin). Çeşit çeşit insanlar bizim öğretmenlerimizdi. Ama hepsi bize ilim verdiler bilim verdiler, hepsinin ellerinden öpüyorum. Peki hal böyle iken neden birileri öğretmenimin namazıyla, başörütüsüyle uğraşıyor? Öğretmeni bıraktık şimdi öğrenciyi kurtarmaya çalışıyoruz...

REJİM! Hangi rejim tehlikeye giriyor? Kimin rejimi? Kime rejim? Hani cumhuriyet? Hani halkın temsili?

DARBE! Kim asıyor? Kimi asıyor? Kim için asıyor?

Çok uzun, geniş ve anlatacağımdan daha çok dinlemeyi tercih edeceğim konular bunlar. Bu din düşmanlığı nedir ve kimlere yarıyor iyice bir düşünmek ve yahudilerin vaad edilen topraklar hayalini her zaman her olayda hesaba katmak lazım

Bu yüzden "ben cumhuriyetçiyim" "ben laikim" "ben şuncuyum" "ben buncuyum" gibi altını dolduramayacağınız basma kalıp cümleleri kullanırken bir değil bin kere daha düşünün.

alptraum bunu beğendi.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.