Latife Hanım ve M.Kemal ( bir hatıra )

O gece Erzincan'da kalınacaktır. Vali, Cumhurbaşkanı şerefine bir yemek verir. Komutanlar ve şehrin ileri gelenleri de eşleri ile bu yemeğe davetlidirler. Bir ara karşılıklı olarak oturan Gazi ve Latife Hanım ...

1. Alt 12-18-2008, 20:01 #1
    el_feta Mesajlar: 1.168
    O gece Erzincan'da kalınacaktır. Vali, Cumhurbaşkanı şerefine bir yemek verir. Komutanlar ve şehrin ileri gelenleri de eşleri ile bu yemeğe davetlidirler. Bir ara karşılıklı olarak oturan Gazi ve Latife Hanım çiftinden ortalığı bir anda allak-bullak eden bir nida yükselir:
    - Kemal, ayaklarına dikkat et, bana kadar uzanıyor!
    Gazi duymazdan gelecek, "Yarın erken yola çıkılacak" diyerek sofrayı terkedecektir. Kavganın ikinci perdesi yatak odasında devam etmektedir, hem de tüm konukların ve köşk personelinin duyacağı şekilde:
    - Yol boyunca kadınların boynuna sarılıp öptüğün yetmedi de, şimdi de ordu komutanlarının karılarını mı baştan çıkaracaksın?.. Utanmıyor musun?..
    - Sus diyorum, sus!.. Elimden bir kaza çıkacak!..
    - Susmayacağım!.. Dünyanın sonu olduğunu bilsem, yine de susmayacağım... Bıktım artık bu rezaletlerden!..
    - Sus diyorum, Latife!.. Sabrımın sonuna geldin!..
    - Susmuyorum!.. Öldürecek misin?.. İşte buyur, öldür!.. Susmayacağım!..

mustafa Uğurlu

emirahmedyasin ve Bediüzzaman26 bunu beğendiler.
  2. Alt 12-20-2008, 01:42 #2
    mustafamehmet Mesajlar: 69
    selamın aleyküm herkeze önceliklle.... önceliklle bu yazıyı burda okuyunca cok üzüldüm, türkiyede atatürkü kötülemek için uydurulan yazılara nasıl inanırsınız arkadaşlar, günahtır ya bu adam size suanki özgürlügünü vermişs adamdır... artık bu tür şeyler duymaktan sıkıldım. bi atatürkü bi bi peygamberimiz HZ. Muhammeti kötüleyen insanlardan bıktım artık... ne kitaplar var HZ peygamberimizi kötülüyen... adamlarla tartışıyorum, adam diyoki kitaplar yazıyo diyo... le afferdersin seningibi densizin biri uydurmus ama anlamıyo... sıkıldım artık bunlardan ya... şimdide atatürk hakkında bi uydurma bi olay.. mustafa Uğurlu yazmışsın altına sanki okuyana aaa bu gercek dedetirmek için... yaptığın ayıptır lütfen arkadaşım... ama bunu sebebi dinimizi Kuranı kerimden değil, bazı kendini din adamı sanan insanlar dan öğrendiğimiz icin oluyo... bugun hangi müslüman ülkede müslümanlık türkiyeden daha iyi yaşanıyo sorarım size ya... hepsi emperyal güçlerin elinde... bi Türkiye suanda rahat rahat yasananablir bir yer... ama bunu bozmak için dayanklarımız olan temeleri bozuyolar insanları birbirine düşürüyolar... bir kısmını dinden , bir kısmı atatürkürkten soğutarak birleşmemizi engelleyip asıl sorunlarla ilgilenmemizi engelliyolar.... ülkenin ekonomik durumu önemli dğeil kaç kişi işsiz önemli değeil... dinle ilgili sorunların insanların dinini tam bilmemesini ben ibadetimizi türkçe olmamasına bağlıyorum... sorarım arkadaşlar!!!!! kaç kişi namazda okuduğumuz duaların manalarını biliyor , orda Allah la konuşuyoruz ama nedediğimiz bilmiyoruz.. bunu gercekden bütün herşeyi kenara bırakıp objektif düşünün mantıklımı arkadaşalar... Allah bi arapcamı anlıyoda biz arapca okuyoruz ya tövbe tövbe.... ama iş namazın sonun da duya gelince sağlık saat iş aş isterken Türkce söylüyoruz bu neden peki. ama orda fark ederseniz nekadar içten nekadar hissederek söylüyosunuz demi arkadaşlar. ama bunu neden arapca diretiyolar... ozaman herkez dinini kendi bilecek daha kolay anlıyacak ve bazı insanlar bazı insanları yönetemeyecek kandıramayacak... düşünsenize arkadaşlar ezanın türkçe olduğunu g
    nde 5 kere insanın kafasına kafasına o ezanın işlemesini ama arapca olduğu için 100 de 99 insan anlamıyo ... ama bunların nedeni kimse dinini anlamasın sadece bazılarının dediğini kabul edelim... ya bi dikkat edin ya müslüman aleminin icat ettği dünyaa kazandırdığı sağlık alanında teknoloji alınında herhangi bi alanda birşey bulmusmuyuz ya.... hep geri kalmısız ama neden yok günah yok cayiz değil eğitime önem vermemişiz. 16. yüzyılın orta cağını yaşıyoruz avrupa ozamanlar bizden gerideydi... yıkanmak nedir tuvalet nedir bilmiyodu biz ileriydik ama suanda bi bakın orta doğuya daha yazmak istedğim cok sey var ama yazdıkca sinirleniyorum... o güze insan HZ peygamberimizin ümmedinin durumu bu mu olucaktı ya...

ve son olarak avatar resmin hiç hoşuma gitmedi... silah hiç olmamış.... diniimiz güzellikler dinidir.... silahında dinimzide hiç yeri yoktur.... lütfen kardeşim değiştir onu.... kolay gelisn sağlıcakla kalın.....

3. Alt 12-20-2008, 01:58 #3
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Öncelikle hosgeldiniz sayin mustafamehmet,

ben yazdiginiz konunun din konusundan alayim yani islam tarafindan.

Bu ülkede ezanlarin türkce okunmasi size göre cok mantikli gelebilir ama ben avrupada yasiyorum ve burada camilerimizde pakistanli, suudi, alman, bosnak kardeslerimiz oluyor. Iste bu durumda namazida türkce kilacak olan imamdan tek türk anlayacaktir. Hemde Allahin sözünü tercüme edilmis vaziyette yani meal olarak yüzde yüz dogrulugu olmayan cümlelerle. Halbuki o ayetlerde esrarengiz binlerce olay zuhur etmekte ve her insanin okuyusunda bambaska lezzetler alinmakta iken bu gibi bir duruma tesvik olsa olsa türkcülük olur ki bunun islam ile bagdasan uzaktan yakinda bir ilgisi yoktur.

Siz tek Kuran diyorsunuz gördügüm kadariyla ama Namazi KILIS sekliniz Kuran in hangi ayetinde yaziyor. Yani kiyam ve ruku gibi hareketlerin ve secde gibi durumlarin görünüsünü nasil ihya ediyorsunuz.

Bakin ;

İmam Ebû Yusuf ile İmam Muhammed'e göre, Arapça’dan başka bir dil ile kıraati yerine getirmek caiz değildir. Yani Kur'ân'ı başka bir dile çevirip namazda o dil üzerine okumak, caiz değildir. Çünkü Kur'ân Allah (C.C.) sözüdür. Her kelime ve cümlesi bir nice mana ve hikmetlerle doludur. Arapça çok zengin bir dildir. Kelimelerin kendine göre ve bulunduğu cümle itibariyle birkaç manası vardır. Terceme yalnız o manalardan birini yansıtabilir. Ancak dili Arapça'ya dönmeyen, bunun teleffuzunu bir türlü beceremeyen ümmî bir kimsenin öğreninceye kadar kendi diline çevrilen âyetleri okuyabilir, diye bir fetva verilmiştir. (Fetâvâ-yi Hindiyye - Şerh-i Nukaaye / Şeyh Ebîl-Mekârim.) Buradanda bir örnek vermek istedim.

Bugün sarki sözleri dahi cok kolay ezberlenirken bir ezanin ezberlenmesi ya da okudugumuz bir kac ayetin manasinin ezberlenmesi zor olmasa gerek. Biz sadece isin kolayina kaciyoruz ve tembeliz demekten SIGINIYORUZ türkce olsunlara

Hz Peygamberin ümmeti böylemi olacakti derken sizce biz Hz Peygamber gibi olabildik mi?

Herkes kendi bildigi görevi ifsaa edebildimide toplumsal bir suclama icerisindeyiz?

Sorulacak cok soru var belkide ama bu konu yani Atatürk konusu ile tamamen alakasiz olan bu konuyu belli biryerde kesmek en mantikli olanidir diye düsünüyorum.

Henna ve Bediüzzaman26 bunu beğendiler.
  4. Alt 12-20-2008, 02:55 #4
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Öncelikle hosgeldiniz sayin mustafamehmet,

ben yazdiginiz konunun din konusundan alayim yani islam tarafindan.

Bu ülkede ezanlarin türkce okunmasi size göre cok mantikli gelebilir ama ben avrupada yasiyorum ve burada camilerimizde pakistanli, suudi, alman, bosnak kardeslerimiz oluyor. Iste bu durumda namazida türkce kilacak olan imamdan tek türk anlayacaktir. Hemde Allahin sözünü tercüme edilmis vaziyette yani meal olarak yüzde yüz dogrulugu olmayan cümlelerle. Halbuki o ayetlerde esrarengiz binlerce olay zuhur etmekte ve her insanin okuyusunda bambaska lezzetler alinmakta iken bu gibi bir duruma tesvik olsa olsa türkcülük olur ki bunun islam ile bagdasan uzaktan yakinda bir ilgisi yoktur.

Siz tek Kuran diyorsunuz gördügüm kadariyla ama Namazi KILIS sekliniz Kuran in hangi ayetinde yaziyor. Yani kiyam ve ruku gibi hareketlerin ve secde gibi durumlarin görünüsünü nasil ihya ediyorsunuz.

Bakin ;

İmam Ebû Yusuf ile İmam Muhammed'e göre, Arapça’dan başka bir dil ile kıraati yerine getirmek caiz değildir. Yani Kur'ân'ı başka bir dile çevirip namazda o dil üzerine okumak, caiz değildir. Çünkü Kur'ân Allah (C.C.) sözüdür. Her kelime ve cümlesi bir nice mana ve hikmetlerle doludur. Arapça çok zengin bir dildir. Kelimelerin kendine göre ve bulunduğu cümle itibariyle birkaç manası vardır. Terceme yalnız o manalardan birini yansıtabilir. Ancak dili Arapça'ya dönmeyen, bunun teleffuzunu bir türlü beceremeyen ümmî bir kimsenin öğreninceye kadar kendi diline çevrilen âyetleri okuyabilir, diye bir fetva verilmiştir. (Fetâvâ-yi Hindiyye - Şerh-i Nukaaye / Şeyh Ebîl-Mekârim.) Buradanda bir örnek vermek istedim.

Bugün sarki sözleri dahi cok kolay ezberlenirken bir ezanin ezberlenmesi ya da okudugumuz bir kac ayetin manasinin ezberlenmesi zor olmasa gerek. Biz sadece isin kolayina kaciyoruz ve tembeliz demekten SIGINIYORUZ türkce olsunlara

Hz Peygamberin ümmeti böylemi olacakti derken sizce biz Hz Peygamber gibi olabildik mi?

Herkes kendi bildigi görevi ifsaa edebildimide toplumsal bir suclama icerisindeyiz?

Sorulacak cok soru var belkide ama bu konu yani Atatürk konusu ile tamamen alakasiz olan bu konuyu belli biryerde kesmek en mantikli olanidir diye düsünüyorum.

ilk önce teşşekür ederim yazımı okuyup cevap verdiğin için...

ve bi sorum var ''Çünkü Kur'ân Allah (C.C.) sözüdür. Her kelime ve cümlesi bir nice mana ve hikmetlerle doludur. Arapça çok zengin bir dildir. Kelimelerin kendine göre ve bulunduğu cümle itibariyle birkaç manası vardır. Terceme yalnız o manalardan birini yansıtabilir''. böyle diyosunuz... bundan önceki dinlere kutsal kitaplar neden arapca inmedi.... benim bu soruya cevabım söyle... cunku hangi bölgeye iniyosa o dille indi onlar anlasın diye... ve Allah (C.C.) istediğini bize anlatması iiçin illaa arapca olması lazım değildir... istedği şeyi her dilde isterse arapcadan bile daha iyi anlatır... bunda hem fikir olduğumuzu biliyorum ama bazı zaatların dediği cümleler olduğu için onların değdini ... direk alıyosun ve kendin üstüne hiç düşünmüyosun... bismillahirrahmanirrahim... arapcası ve her dediğim zaman türkçesini söyledğimde hazı alamıyorum.... türkcesini her söylediğimde tüylerim diken diken oluyo ''Rahman, Rahim olan Allah’ın adıyla (başlarım)” ben hollandaca konuşabliyorum ama anadilim türkçe ve bi hollandalıyla konuşurken hiç zevk almıyorum çünkü bana sadece sembolleri söyleyip anlaşıyoruz gibi geliyo... ama nezaman bi türk arkadaşımla sohbete başlasak böyle bir zevk yok hissede hissede konuşuyorummm... ve değin avrupada camilerde pakistanli, suudi, alman, bosnak kardeslerimiz oluyor... diyorsunuz ve zaten arapca olsada o kardeşlerimiz ve bizLer gene bişey anlarımıyoruz. ben türkiye için konuyorum... ve herkezin kendi dilinde öğrenmesi ve içine sindimesi daha kolay dır... arapca olursa sadece ezberdir... ve buna gercekten dikkat et EZBERDİR.... VE BEN DİNİMİ EZBERLEMEK İSTEMİYORUM YAŞAMAK İSTYORUM İÇİMDE HİSSETMEK İSTİYORUM ANLAMAK İSTİYORUM... ve bazı zaatların dediklerin den örnekler verdin... ben o insanları tanımıyorum ben cahillim... ama benim için gercekten söylediklerinin gecerli olarak gördüğüm zaat HZ Peygamberimizdir... ve Peygamberimiz sunu demiştir '' Benden sonra, benim değimi söyleyen ama benim söylemedim cümleler söylenecektir, yani hadisi serifler, bunlara itibar etmeyini. bunları benim değidiğimi anlamak için ''MANTIĞINIZI KULLANIN'' mantığınıza uymuyosa ben dememişimdir... demiştir... ve bu sizin değdiniz ''Bugün sarki sözleri dahi cok kolay ezberlenirken bir ezanin ezberlenmesi ya da okudugumuz bir kac ayetin manasinin ezberlenmesi zor olmasa gerek. Biz sadece isin kolayina kaciyoruz ve tembeliz demekten SIGINIYORUZ türkce olsunlara'' bu konuyu tartıştığım herkez bu cümleyi kullandı emin olun en az 7 ve ya 8 kez duymuşumdur aynı cümleyi....ve sende diyosun okuduğunuz bir kaç ayettin manasının ezberlenmesi cok zor değildir. diyosun bu cümle bence cok yanlış ... sorun bi ezanla bir kaç ayetle mi çözülecek ben diimi ozman mı anlayacam...ve ben herkez türkce yapsın demiyorum... rus müslüman rusca bulgar bulgaca her müslüman kendi dilince öğrensin ve ibadetin kendi ana dilinde yapsın... ve sana sacma gelmiyomu namazı arapca kılıyosun, ama duanı türkçe. neden peki... Ben su şekilde bakıyorum... suanda türkce ibaadet edilse ... camilerimiz her vakit dolu olur her vakittt... ama insalar zor geliyo anlayamıyo bi bayram namazı bi cuma namazı okadar... sence hangisi güzel

ibaadet türkçe olupda herkezin daha fazla ibaadet edip camilerimiz daha dolu olup herkezin dinimizi daha kolay anlayıp dinine bağlanması mı? yoksa arapça olupda bugunki durum gibi olmasımı?

belçika da bi ıraklıyla konuşuyorum... hollandaca tabi.. bana sordu sen arapca bilmiyosun nasıl namaz kılıyosun diye ben bi durdum sıkılganlık geldi... ezberledim dedim... onları söylüyorum dedim... güldü ve peki ne dediğini biliyomus dedi hayır dedim gene güldü.... sence normalmi dedi bu ozamana kadar hiç düşünmemiştim, evet normal bişey değil gercekten değil...

sana bi örnek vericem I Love you manası biliyosun dünyada bilmiyen yok... Seni Seviyorum buda türkcesi hangisini dediin zaman senin için bir manası var ve misallen senin sevidiğin bu iki dilide cok iyi biliyo hangisini söylersin... neden olduğunu iyice bi düşün ve karşılastır, ama lütfen bi zaat böyle demiş birisi böyle demiş diye değil lütfen, Ben kötü birşey yapmıyorum ve Alla bana neden türkçe ibaadet ediyosun diye kızmaz ''sence''. ezberden okumaktansa hissederek söylemek daha iyi gibi geliyo... va Rabbiminde öyle tercih ettiğini düşünüyorum.... Ve arapça kutsal bir değildir.. Allahın belli bir dili yoktur... sen düşünürsün O anlar sen hareket edersin o anlar... ibaadeti bir sekil haline sokmayalım lütfen.... Namaz Allaha şükür etmektir, konuşmaktır onunla... keşke yüz yüze konuşablksek yazı yazmak konuşmak gibi olmuyo... ama ilgilenipde cevap yazdığın için gercekten teşşekür ederim... allah razı olsun... Benim sana nacizane isteğim bunu kendin olarak bi düşün ama objektif olarak olurmu kendine cok iyi bak .... eyer şimdi cevap yazmazsam uyumusumdur :D kusura bakma sen baya hızlı yazıyosun ben okadar hızlı yazamıyorum... tekrar teşşekürler ilgin için....

5. Alt 12-20-2008, 09:59 #5
    mustafamehmet´isimli üyeden Alıntı
    selamın aleyküm herkeze önceliklle.... önceliklle bu yazıyı burda okuyunca cok üzüldüm, türkiyede atatürkü kötülemek için uydurulan yazılara nasıl inanırsınız arkadaşlar, günahtır ya bu adam size suanki özgürlügünü vermişs adamdır... artık bu tür şeyler duymaktan sıkıldım. bi atatürkü bi bi peygamberimiz HZ. Muhammeti kötüleyen insanlardan bıktım artık... ne kitaplar var HZ peygamberimizi kötülüyen... adamlarla tartışıyorum, adam diyoki kitaplar yazıyo diyo... le afferdersin seningibi densizin biri uydurmus ama anlamıyo... sıkıldım artık bunlardan ya... şimdide atatürk hakkında bi uydurma bi olay.. mustafa Uğurlu yazmışsın altına sanki okuyana aaa bu gercek dedetirmek için... yaptığın ayıptır lütfen arkadaşım... ama bunu sebebi dinimizi Kuranı kerimden değil, bazı kendini din adamı sanan insanlar dan öğrendiğimiz icin oluyo... bugun hangi müslüman ülkede müslümanlık türkiyeden daha iyi yaşanıyo sorarım size ya... hepsi emperyal güçlerin elinde... bi Türkiye suanda rahat rahat yasananablir bir yer... ama bunu bozmak için dayanklarımız olan temeleri bozuyolar insanları birbirine düşürüyolar... bir kısmını dinden , bir kısmı atatürkürkten soğutarak birleşmemizi engelleyip asıl sorunlarla ilgilenmemizi engelliyolar.... ülkenin ekonomik durumu önemli dğeil kaç kişi işsiz önemli değeil... dinle ilgili sorunların insanların dinini tam bilmemesini ben ibadetimizi türkçe olmamasına bağlıyorum... sorarım arkadaşlar!!!!! kaç kişi namazda okuduğumuz duaların manalarını biliyor , orda Allah la konuşuyoruz ama nedediğimiz bilmiyoruz.. bunu gercekden bütün herşeyi kenara bırakıp objektif düşünün mantıklımı arkadaşalar... Allah bi arapcamı anlıyoda biz arapca okuyoruz ya tövbe tövbe.... ama iş namazın sonun da duya gelince sağlık saat iş aş isterken Türkce söylüyoruz bu neden peki. ama orda fark ederseniz nekadar içten nekadar hissederek söylüyosunuz demi arkadaşlar. ama bunu neden arapca diretiyolar... ozaman herkez dinini kendi bilecek daha kolay anlıyacak ve bazı insanlar bazı insanları yönetemeyecek kandıramayacak... düşünsenize arkadaşlar ezanın türkçe olduğunu g
    nde 5 kere insanın kafasına kafasına o ezanın işlemesini ama arapca olduğu için 100 de 99 insan anlamıyo ... ama bunların nedeni kimse dinini anlamasın sadece bazılarının dediğini kabul edelim... ya bi dikkat edin ya müslüman aleminin icat ettği dünyaa kazandırdığı sağlık alanında teknoloji alınında herhangi bi alanda birşey bulmusmuyuz ya.... hep geri kalmısız ama neden yok günah yok cayiz değil eğitime önem vermemişiz. 16. yüzyılın orta cağını yaşıyoruz avrupa ozamanlar bizden gerideydi... yıkanmak nedir tuvalet nedir bilmiyodu biz ileriydik ama suanda bi bakın orta doğuya daha yazmak istedğim cok sey var ama yazdıkca sinirleniyorum... o güze insan HZ peygamberimizin ümmedinin durumu bu mu olucaktı ya...

ve son olarak avatar resmin hiç hoşuma gitmedi... silah hiç olmamış.... diniimiz güzellikler dinidir.... silahında dinimzide hiç yeri yoktur.... lütfen kardeşim değiştir onu.... kolay gelisn sağlıcakla kalın.....

mustafa kemal il edaah önce yazdığım yazıları okumanızı rica etmekten öte bişey yapmayacağım efendim..

saygılarımla...

6. Alt 12-20-2008, 12:34 #6
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    Mustafa kardeşime...
    benim dinimim yaşamamın hiçbir şahısla alakası olamaz..Kuranımız da Hidayet yalnızca Allah'tandır...buyuruluyor..ki buna anne baba dahildir..ata da Atatürk de...islami yaşamızı sağlayan da Allah'tır en kolayından,en imtihanından...yani müslüman kimlikden başka bir künyemiz ümmettir...ümmetinde sadece peygamberi vardır.
    doğru veya yanlış,M.Kemal ile Peygamber tartışmalarını yapa dursunlar,bunlar dünya kurulduğundan beri kavimlerin ahlakı(!) dır...ben ben-i israilin tutumlarını, kuranı kerimden defalarca okuyumayı tavsiye ederim .
    eğer siz Türkçe den tesir alıyorsanız ne hoş...amel ediniz efendim,farzların haricinde...içinizden geldiği gibi...buyuruyor zaten Kuranımız...ama bende herşeyden etkileniyorum...Resulallah, ezanın veya Kuranın,heryerde başka dillerde okunmasının faydasını bilmezmiydi sorarım size???
    kalp diliyle ...
    selametle ...

7. Alt 12-20-2008, 15:44 #7
    BeKKe´isimli üyeden Alıntı
    Mustafa kardeşime...
    benim dinimim yaşamamın hiçbir şahısla alakası olamaz..Kuranımız da Hidayet yalnızca Allah'tandır...buyuruluyor..ki buna anne baba dahildir..ata da Atatürk de...islami yaşamızı sağlayan da Allah'tır en kolayından,en imtihanından...yani müslüman kimlikden başka bir künyemiz ümmettir...ümmetinde sadece peygamberi vardır.
    doğru veya yanlış,M.Kemal ile Peygamber tartışmalarını yapa dursunlar,bunlar dünya kurulduğundan beri kavimlerin ahlakı(!) dır...ben ben-i israilin tutumlarını, kuranı kerimden defalarca okuyumayı tavsiye ederim .
    eğer siz Türkçe den tesir alıyorsanız ne hoş...amel ediniz efendim,farzların haricinde...içinizden geldiği gibi...buyuruyor zaten Kuranımız...ama bende herşeyden etkileniyorum...Resulallah, ezanın veya Kuranın,heryerde başka dillerde okunmasının faydasını bilmezmiydi sorarım size???
    kalp diliyle ...
    selametle ...

öncelikle teşşekür ederim cavabın icin bekke kardeşim...

ama bi yanlışlık oldu galiba ben asla ve asla atatürkle peygamberimiz HZ Muhammet resurullahı karşılatırmadım, asla ikisi cok farklı birisi ülkemizim bağımsızlıgını kazanmasında büyük rol oynamış biri diğeri benim dininmin peygamberi, gülü, güzelligidir, rabbimin elçisidir bize.... ben konuya atattürkü kötülüyen yazılara kızdığımı söyleyerek başladım. sonrada başka bi grubunda pegamberimiz hakkında böyle saçmalıklar yazdığını söyledim ve sıkıldım bundan dedim...

bekke kardeşim ''Resulallah, ezanın veya Kuranın,heryerde başka dillerde okunmasının faydasını bilmezmiydi sorarım size??? '' diyorsun peki bunun aksi birşey söylüyormu, ve TÜRKÇE dinimizi yaşamanın sence bir faydası olurmu sen bunu kendin bi düsün ama kendi aklın fikrinle , kuranı kerim okunan bir yerde dinliyenlerin 100 de kacı anlıyo kardeşim ben söyliyim 1o kişiden 10 da anlamıyo cok kücük bi ihtimal adamın arapca bilmesi veya kuanın kerimin mealini hepsinibilmsi bunu düsün.... ve en önemlisi bu na dikkat et Allah cc : bize bu kitabı okunuşunu dinliyelim diye mi gönderdi,yoksa biz müminler ANLASIN DİYE Mİ GÖNDERDİ BUNU DA BİR DÜŞÜN...

sağlıcakla kalın kardeşler...

8. Alt 12-20-2008, 17:04 #8
    mustafa kemal bu ülkenin bağımsızlığını falan sağlamamıştır..
    yazmayayım diyorum olmuyor...
    bu ülkeyi kuratran zihniyet 1. meclis zihniyetidir.
    O da dağıtılmıştır...
    Asılan asılmış,kesilen kesilmiş,takrir-i sükunlarla kalanlar susturulmuştur..

şu resmi tarih söylemlerinden vazgeçin...

Asıl yalan olan onlar..
    mustafa kemal dediğiniz şahıs,batıcı ittihad ve terakki (İT çetesi)'nin son halkasıdır...

soyu,sopu menşei belli olmayan adamın biridir...

ne islam ile ne dinle alakası yoktur.. Zaten o çağların söylemi de dinsizliktir..
    Chp'nin 10. yıl albümünü açın da ( o zamanlar bastırılan) kimin övüldüğünü görün..
    hitler ne ise mustafa kemal de odur...
    Gidin,yakın tarihle alakalı hatıra kitapları okuyun efendim..abdulhamid'den başlayın karabekire okyar'a,rıza nur'a kadar..
    satır aralarında çoook şey göreceksiniz...

1923-1950 döenmi tam bir diktatörlükj dönemidir...hatta bunu m.kemal bile itiraf eder...

Selam ve dua ile..

9. Alt 12-20-2008, 17:23 #9
    emirahmedyasin Mesajlar: 1.121
    (... ne kitaplar var HZ peygamberimizi kötülüyen... adamlarla tartışıyorum) (bugun hangi müslüman ülkede müslümanlık türkiyeden daha iyi yaşanıyo sorarım size ya... hepsi emperyal güçlerin elinde... bi Türkiye suanda rahat rahat yasananablir bir yer... )
    SELAMUN ALEYKUM ey iman etiğini söyleyen kardeşlerim. öncellikle el feta kardeşimizin çeşitli vesilelerle burya taşıdığı atatürk le ilgili yazıları için söylenecek bir çok şey varken olayı üst ve ulaşılamaz nokta olan hz. muhammed (svs) efendimiz ile ilştirmek haddi aşmaktır . ikincisi peygamber efendimizi kötüleyen kitaplar diye bi tasvir yapıp ardından bakın ben sizlerin peygamberinizi savunuyorum sizde benim önderimi kayırın mı demeye getiriyorsunuz.vallahı haddi aşıp öncelikleri allah ve rasulü olmayanların gidecekleri yer en alçak yer olacaktır.üçüncüsü dini en iyi yaşayan ve en rahat yaşanan yer tasvirleri bizi güldürürp içimizi acıtıyor.bu söze eminim ki yer ve gök YALAN VALLAHİ YALAN dediklerini duyar gibiyim.bbunu başka müslüman ülkelere bağlamaya çalısmak daha bi vahim.evet bu gün bir sürü arap ülkesi zalimlerin ve islam düşmanlarının ortagıdır ama ordaki yaşayan müslümanlar her hal vakit namazlarını kılamama diye bi dert leri yok.şimdi buna ya bizim ülkede kıldırılmıyormu diye içinizden geçiyordur.hemen söyliyeyeim okullarda namaz kılan çocukların nasıl kameralara çekildiği okul müdürlerine soruşturma açıldığı ki bizim lisede olduğumuz dönemlerde namaz için yüksek duvarlardan atlayıp yaralanan kardeşlerimi unutamıyorum.bu şöylenen rahat yaşanıyor sözlerini hangi tarafa koyayım neresinden tutayım içim eziliyor gözlerim doluyor bu kadar zulumden sonra hala biz en iyi yapan yaşayanız demek beni deli ediyor.selam ve dua ile

el_feta bunu beğendi.
  10. Alt 12-20-2008, 17:38 #10
    emirahmedyasin´isimli üyeden Alıntı
    (... ne kitaplar var HZ peygamberimizi kötülüyen... adamlarla tartışıyorum) (bugun hangi müslüman ülkede müslümanlık türkiyeden daha iyi yaşanıyo sorarım size ya... hepsi emperyal güçlerin elinde... bi Türkiye suanda rahat rahat yasananablir bir yer... )
    SELAMUN ALEYKUM ey iman etiğini söyleyen kardeşlerim. öncellikle el feta kardeşimizin çeşitli vesilelerle burya taşıdığı atatürk le ilgili yazıları için söylenecek bir çok şey varken olayı üst ve ulaşılamaz nokta olan hz. muhammed (svs) efendimiz ile ilştirmek haddi aşmaktır . ikincisi peygamber efendimizi kötüleyen kitaplar diye bi tasvir yapıp ardından bakın ben sizlerin peygamberinizi savunuyorum sizde benim önderimi kayırın mı demeye getiriyorsunuz.vallahı haddi aşıp öncelikleri allah ve rasulü olmayanların gidecekleri yer en alçak yer olacaktır.üçüncüsü dini en iyi yaşayan ve en rahat yaşanan yer tasvirleri bizi güldürürp içimizi acıtıyor.bu söze eminim ki yer ve gök YALAN VALLAHİ YALAN dediklerini duyar gibiyim.bbunu başka müslüman ülkelere bağlamaya çalısmak daha bi vahim.evet bu gün bir sürü arap ülkesi zalimlerin ve islam düşmanlarının ortagıdır ama ordaki yaşayan müslümanlar her hal vakit namazlarını kılamama diye bi dert leri yok.şimdi buna ya bizim ülkede kıldırılmıyormu diye içinizden geçiyordur.hemen söyliyeyeim okullarda namaz kılan çocukların nasıl kameralara çekildiği okul müdürlerine soruşturma açıldığı ki bizim lisede olduğumuz dönemlerde namaz için yüksek duvarlardan atlayıp yaralanan kardeşlerimi unutamıyorum.bu şöylenen rahat yaşanıyor sözlerini hangi tarafa koyayım neresinden tutayım içim eziliyor gözlerim doluyor bu kadar zulumden sonra hala biz en iyi yapan yaşayanız demek beni deli ediyor.selam ve dua ile

dediklerimi parca parca alıp yanlış bi mana cıkarmıssın... ben asla yok benim atatğrküm kayırın felan demedim, ama öyle mana cıkarmısısın. neyse yazdığın sey cok sinirimi bozdu ben böyle anlasılmak istemezdim cok üzüldüm burdan yazıyla konuşulmuyo yanlış anlasıldıysa özür dilerim sağlıcakla kalın.... burda yazacağım son söz HERŞEY MAHŞER MEYDANINDA ORTAYA CIKACAKTIR KİMİN NE OLDUĞU KİMİN KİMİN HAKKINI YEDİĞİ OZAMAN KADAR KİMSENİN YANLIŞ YAPMAMASI DİLEĞİYLE SAĞLICAKLA KALIN....

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.