Bu saygısızlık değil mi?

Bu saygısızlık değil mi? Gayri müslimlerle iftar yemegi beraberlikleri gerçekten kabak tadi vermeye basladi. Bu manasiz beraberlikler halkimizi, aydinlarimizi rahatsiz etme noktasina geldi. Birçok köse yazarimiz halkimizin bu memnuniyetsizliklerini dile ...

1. Alt 08-15-2012, 05:47 #1
    _Bu Yağmurlar_ Mesajlar: 59
    Bu saygısızlık değil mi?

Gayri müslimlerle iftar yemegi beraberlikleri gerçekten kabak tadi vermeye
    basladi. Bu manasiz beraberlikler halkimizi, aydinlarimizi rahatsiz etme noktasina
    geldi. Birçok köse yazarimiz halkimizin bu memnuniyetsizliklerini dile getirdi. Bu konuda
    sayin Arman bakinizi üzüntüsünü nasil dile getiriyor:
    “Biliyorum birileri bana çok kizacak... Ne kadar kizarlarsa kizsinlar ben yine de
    bildigimi yazmak istiyorum; bilmedigimi sizlere sormak istiyorum... Bildigim, "Islam'in
    bes sartindan birinin 'oruç tutmak' oldugu ve orucun, Müslümanlarin kullandigi hicri
    takvimin Ramazan ayinda tutuldugu..." Bilmedigim, "orucun, Müslüman olmayan
    cemaatlerle birlikte açilmasinin ve Müslüman olmayanlarin iftar davetinde bulunmasinin
    neden dogru oldugu?.."
    Gerçekten bilmiyorum... Bir Müslümanin iftar daveti... Müslümanin yaninda,
    Ermeniler, Ortodokslar, Süryaniler, Katolikler, Museviler, Protestanlar... Sonra tersi...
    Müslüman olmayan bir cemaatin iftari
    Gerçekten bilmiyor ve anlamiyorum... Bu, ayip degil mi? Müslüman olmayan
    birine, "Ben dinimin sartini yerine getiriyorum, hadi sen de orada ol" demek,
    kabalik degil mi? Veya tam tersi; "Ben Müslüman degilim, oruç da tutmam ama hadi
    gel sana bir iftar yemegi vereyim" demek kabalik degil mi?
    Kimileri bu Ramazan davetlerini, "dinler arasi saygi, hosgörü, anlayis"
    çerçevesinde yorumluyorlar ama acaba gerçekten öyle mi? Müslümanin, Müslüman
    olmayani iftara davet etmesi bir dayatma degil mi? Müslüman olmayanin, Müslümani
    iftara davet etmesi yapaylik degil mi? Gerçekten anlamiyorum... "Benim dinim bana,
    senin dinin sana.." degil mi?.. (Deniz Arman/VATAN-14.11.2003)

2. Alt 08-16-2012, 01:48 #2
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Oruc her dinde var olmus bir ibadettir. Bir müslümanin bir hristiyan la oturup yemek yemesinde herhangi bir sakinca yoksa, iftar da beraber yemelerinde ne gibi bir sakinca olabilir ki? Buna saygisizlik olarak bakabilmeyi becerebilmekte epey zor olsa gerek diye düsünüyorum.

tuerkraider ve sevilay sevil bunu beğendiler.
  3. Alt 08-17-2012, 14:43 #3
    fuhgu Mesajlar: 430
    saygısızlıkla alakası yok bencede

tuerkraider bunu beğendi.
  4. Alt 08-20-2012, 15:27 #4
    _Bu Yağmurlar_ Mesajlar: 59
    Bir isevi musevi budist oruç nedir nerden bilsin ve diğer dinlerin tutukları oruç ve islam dinindeki oruç farklıdır ve bizim peygamberimizi Hz.MUhammed (S.A.V) kpeygamber olarak kabul etmiyorlar nasıl onlarla birlikte iftar yapar bir müslüman...

5. Alt 08-21-2012, 13:16 #5
    mert_01 Mesajlar: 44
    kafirun süresini okuyun mealini ve tefsirini....biz onların dinlerini sövmiycez ki onlarda bizim dinlerimizi sövmesinler...dediğiniz şeylerde haklı yanınız var bir mümin ister ki müslümanlarla iftarını açmak ister ...içki içen ve her günü zina dolu bir insandan teksinme olabilir...lakin bu genede onlarla birlikte iftar açmanıza mani değildir...takva boyutunda haklısınız...ama dinen uygundur...

6. Alt 08-21-2012, 18:24 #6
    safinaz Mesajlar: 3.348
    İslam dini evrenseldir.Her müslüman da dinini tebliğle mükelleftir.Kendi kabuğuna çekilmiş bir vaziyette sadece kendi imanı ile sorumlu değildir.
    Hal dili en güzel tebliğ yöntemidir.Bizler elbette ki dinimizi gayr-i müslümlere tanıtacağız ve bunun da en güzel örneklerinden birisi de iftar yemeğidir.Taktir edileceği yerde bu şekilde yorumlanması çok tuhafıma gidiyor.

7. Alt 08-21-2012, 20:19 #7
    Dİni tanıtırken dinden taviz vermemek lazım !!!

8. Alt 08-21-2012, 20:52 #8
    safinaz Mesajlar: 3.348
    mert_01´isimli üyeden Alıntı
    Dİni tanıtırken dinden taviz vermemek lazım !!!

Tabi ki öyle ama beraber iftar yemeği yenirken nasıl bir taviz verilebilir ki!!!

9. Alt 08-21-2012, 23:32 #9
    bakın ben onu bunu bilmem ...şu kadarını söyliyim ki bazen camilerde görüyorum açık saçık insanlar caminin içinde serbestçe dolaşıyor ...yerli olsun yabancı olsun...hani insan biraz huzur bulmak için camiye gider ama bırakın huzuru soru işaretleriyle başlıyorsunuz namaza çıkarkende halen soru işareti ? islamin çogu şeylerin önünü kesmesi çok güzel...ramazanda da o manevi havayı bozacak bir davranış kişileri rahatsız eder...muhakkak rahatsız olur her ne kadar belli etmesede...

10. Alt 08-22-2012, 03:01 #10
    fuhgu Mesajlar: 430
    tabıkı dınımızı tanıtmak hepımız ıcın cok onemlı

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.