Turşu kurulacak sebzelerin körpe ve turşu kurmaya uygun olması gerekiyor. Ayrıca turşu kurmak için naylon bidon yerine cam kavanoz veya kaliteli pet bidonların tercih edilmeli.Turşuların kalorifersiz ortamda, balkon dışında, bodrum veya merdiven altı gibi serin ve karanlık ortamda muhafaza edilmesi gerekiyor.

turşu kurmanın püf noktaları:

“Turşu satın alırken ihtiyacınız kadar, günlük tüketebileceğiniz kadar turşu satın alın. Zira turşu bekledikçe lezzetinde azalma olabilir. Turşu kurarken ise küçük cam kavanoz veya pet bidonları tercih edin. Ekim ayında havaların ani soğumasından dolayı bazı bidonlarda su eksilmesi olabilir. Bu eksilen su zamanla turşu suyunun kokmasına neden olur. Bu nedenle eksilen bidonlara turşu suyu ilave edin. Bidonların kapak altına 2 adet temiz çıtayla takviye yapın. Bunun nedeni ise turşuların yukarıya çıkmasını önlemektir.”

Açıldıktan sonra hava alan turşunun lezzetinde zamanla azalma meydana gelebilir, turşunun kısa sürede tüketilebilecek miktarda kurulması gerekiyor.

Kelek Turşusu


Kullanılan Malzemeler :


2-3 Adet küçük boy kelek
2-3 Adet sivri biber
1 Demet maydanoz
1 Baş sarmısak
1 Kahve fincanı sirke
1 Adet limon
1 Tatlı kaşığı tozşeker
Yeterince rafine kaya tuzu ve içme suyu

Yemeğin Mevsimi : Sonbahar

Kaç Kişilik : 10


Tarifi :

Küçük boy kelekleri iyice yıkayıp temizleyin. Keskin bir bıçakla ortadan ikiye bölün. Eğer kavanozunuz küçükse içine sığabilecek parçalara bölün. Tekrardan iyice yıkayın. Kaşıkla çekirdeklerini temizleyin. İnce tuzla her tarafını bolca tuzlayın. Kabukları yukarı gelecek şekilde bir tepsi içinde, üstünü ince bir tülbentle örtüp 4-5 saat bekletin. Bu sürenin sonunda tekrar yıkayıp tuzlarını temizleyin. Turşu kavanozunun dibine maydanozları koyun. Kelek parçalarını sıkı sıkı yerleştirin. Sivri biberleri bıçak ucu ile delip, keleklerin arasına yerleştirin. Dilimlenmiş limonları ve sarmısakları yerleştirin. Salamuru suyunu ; 1 litre suya 6 kaşık rafine kaya tuzu koyarak hazırlayın. Keleklerin üzerini örtecek kadar hazıladığınız salamura suyunu dökün. Suyun içine 1 kahve fincanı sirke ve 1 tatlı kaşığı şeker ekleyin. Zaman zaman suyunu savurup, üzerine biriken beyaz köpüğü kaşıkla alıp atın.

Savurma işlemi : Kavanoza tuzlu su döktükten sonra 2 gün bekletin.

2 gün geçtikten sonra kavanozon ağzını açın ve üzerine biriken köpüğünü bir kaşık ardımıyla alıp atın.
Suyunu bir kaba boşaltın ve tadına bakın.