Thomas Brezina (Thomas Brezina Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Thomas Brezina (Thomas Brezina Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: eyvallah   İlk Mesaj: 04-01-2011 (01:57)   Son Mesaj: 04-01-2011 (01:57)    Cevap: 0    Gösterim: 1360  

04-01-2011

Thomas Brezina (Thomas Brezina Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Sanat

Thomas Brezina, 1963 yılında Viyana'da doğdu. Astrid Lindgren, Christine Nöstlinger ve Roald Dahl okuyarak yetişen, Palyaço Hanabuk (Arminio Rothstein)' fan kulubüne üye olan, bu sayede kukla tiyatrosuna merak saran Brezina, ilk başarısını televizyon için yazdığı Kukla dizisinin senaryosu ile elde etti. Bu senaryo ona 1978'te Avusturya Büyük Gençlik Ödülü'nü kazandırdı.

ORF'de kukla oynatıcısı, redaktör, yönetmen olarak çalıştı, 350 den fazla radyo oyunu yazdı. Çizgi film çevirmenliği yaptı ve 1990 yılında televizyonda kendi şovunu yapma olanağını buldu. 1992'te çocuklar arasında dostluk ve kardeşlik duygularını pekiştiren kişilere verilen' "Beyaz Tüy" Ödülü aldı. 1993'te Mickey Mouse tarafından Disneyland Paris'in "fahri hemşerisi" ilan edildi. 1993, 1995 ve 1997'de "Stirya'lı Okuyan Baykuş" ödülünü aldı.

1993'te Tom Turbo-Süper' Bisiklet'i yazdı ve televizyonda Sıcak takip adlı haftalık şov programını yapmaya başladı. Bu şov programı 1996'da Uluslararası New York Festivaline seçildi. 1994'te Avusturya Eğitim Bakanlığı tarafından kendisine, o güne kadar yazdığı 13 kitap için Altın Kitap Ödülü verildi. Dört Kafadarlar Takımı, 12 bölümlük dizi halinde Pro7 ve ORF'de yayınlandı. 1996'da UNICEF tarafından Avusturya elçisi seçildi.

1989'dan bu yana yazdığı 100'ün üzerinde kitap, 18'den fazla dile çevrildi. 1997-1998' öğretim yılında 1., 2. ve 3. sınıflar için hazırladığı' Fizik adlı kitap, ders kitabı olarak eğitim/öğretim' kurumlarında okutuldu. Eğitim Bakanlığı'nın önerisi üzerine okul yaşındaki çocuklara Beethoven, Schubert ve Strauss gibi klasik müzik bestecilerini tanıtmaya yönelik video çalışmaları hazırladı. Ayıca bir çok ödüllü sitesi bulunmaktadır.

Latest 5 Biyografi

Thomas Brezina (Thomas Brezina Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları