Solmaz Aksoy (Solmaz Aksoy Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Solmaz Aksoy (Solmaz Aksoy Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: eyvallah   İlk Mesaj: 03-20-2011 (15:07)   Son Mesaj: 03-20-2011 (15:07)    Cevap: 0    Gösterim: 1010  

03-20-2011

Solmaz Aksoy (Solmaz Aksoy Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Sanat

Samsun doğumlu olan Solmaz Aksoy, 1980 - 84 yılları arasında Ondokuzmayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'ne devam etti. Resim dalında Fikri Cantürk, grafik anadalında Hasip Pektaş atölyelerinden mezuniyetinin ardından, Tavşanlı Atatürk Lisesi'nde resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı. 1990'da başlayan İstanbul Üniversitesi Kültür Merkezi koordinatörlüğü ve resim kulübü danışmanlığının ardından, halen aynı üniversitede Güzel Sanatlar Bölümü öğretim görevlisidir.

UPSD (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) üyesi olan sanatçı, çalışmalarını Beyoğlu Tünel’deki atölyesinde sürdürmekte.

KİŞİSEL SERGİLER
    2005 Turkuvaz Sanat Galerisi, Ankara/ “mekan an-lar”
    2005 Rengigül Sanat Galerisi, Bozcaada/ “ada anlar…”
    2004 Rengigül Sanat Galerisi, Bozcaada/ “bir kulenin ruhuyum 2”
    2004 Eller Sanat Galerisi, Beyoğlu/ “bir kulenin ruhuyum”
    2003 Rengigül Sanat Galerisi, Bozcaada/ “tenedos buluşması”
    2002 Rölyef Sanat Galerisi, Beyoğlu/ “oda-da”
    2002 Kuyucu Murat Paşa Medresesi, Beyazıt/ “istasyon”
    2001 Koçbank, Yeşilyurt/ “pencerem”
    2000 Afa Sanat, Beyoğlu/ “yolculuk”
    1999 Arle, Harbiye/ “izlenimler”
    1999 Esbank Sanat Galerisi, Kütahya/ “uzak yakınlık”
    1998 Harbiye Askeri Müze, Harbiye/ “dündoğumu”
    1998 Rengigül Sanat Galerisi, Bozcaada/ “mektup”
    1998 Sen Antuan Kilisesi, Beyoğlu/ “ilk”
    KARMA SERGİLER
    2005 Çekirdek Sanat, Beyoğlu/ “66”
    2005 Sabahat Denizhan Kültür Merkezi, Ortaköy/ “buluşma”
    2004 Maltepe Sanat Galerisi, Maltepe/ “karma”
    2004 İstanbul Resim Heykel Müzesi, Dolmabahçe/ “150 ressam ve heykeltıraşın büyük sergisi”
    2004 Yeşilyurt Spor Kulübü, Yeşilyurt/ “akışta”
    2003 Rengigül Sanat Galerisi, Bozcaada/ “ada ressamları”
    2002 Kuyucu Murat Paşa Medresesi, Beyazıt/ “sanatçı öğretim görevlileri”
    2002 İstanbul Üniversitesi, Beyazıt/ “sanatçı öğretim görevlileri”
    2001 Balıkesir Müzesi Sanat Galerisi, Balıkesir/ “beş seramikçi, bir ressam”
    2001 İstanbul Üniversitesi, Beyazıt/ “sanatçı öğretim görevlileri”
    1995 İstanbul Üniversitesi Kültür Merkezi, Vezneciler/ “karma”
    1993 İstanbul Üniversitesi Kültür Merkezi, Vezneciler/ “karma”
    Solmaz Aksoy, sanat anlayışını şöyle açıklıyor:
    “Ben kendi sanat anlayışımın diğer sanatçılardan, hatta tam olarak söylemek gerekirse, yalnızca resim değil, bütün diğer sanat dallarındaki yaratıcılardan farklı olmadığını düşünüyorum. Hepimiz yaşadığımız ‘an’a ve o andaki çevremize, kendi içgörmelerimizle bakıyor, ‘an’a ve ‘mekan’a ve de ‘insan’a tanıklık ederek, kimi zaman mutlanıp, kimi zaman üzülerek, bu tanıklığımızı yaratılarımıza aktarıyoruz. Yani tanıklığımızı kendi dilimizde kayda geçiriyoruz. Herbirimizin bakışı farklı, aktarımı kendine göre. Ben insanları, eşyaları ve mekanları çok seviyorum. Onların bakış açısının ve tanıklıklarının tanığıyım. Resimlerimde ister insan, ister eşya, isterse mekan olsun, onların çevrelerine ve ‘an’a bakış açılarını yansıtmaya çalışıyorum; yani ben, onlar oluyorum.”

Latest 5 Biyografi

Solmaz Aksoy (Solmaz Aksoy Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları