Sezgin Elmas (Sezgin Elmas Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Sezgin Elmas (Sezgin Elmas Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: SURALTI   İlk Mesaj: 03-20-2011 (01:40)   Son Mesaj: 03-20-2011 (01:40)    Cevap: 0    Gösterim: 1115  

03-20-2011

Sezgin Elmas (Sezgin Elmas Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Is Dunyasi-Ekonomi

1950 Giresun doğumlu olan Sezgin Elmas evli ve 3 çocuk babasıdır. İstanbul Pertevniyal Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme-İstatistik mezunudur.

24 Haziran 1960 yılında özel sektörde part-time çalışmaya başlamış ve tahsili sırasında aralıksız iş hayatını sürdürmüştür. 1969 yılında Tahtakale’de serbest ticaret yapmaya başlamış ve 1977 yılında pastane tedariki ve malzemeleri satmaya başlamıştır. Kapris Pastaneleri ve Saray Pastaneleri hisselerini satın alıp çalıştırmaya başlamıştır. 1981 yılında Türkiye’nin ve Balkanların en büyük dağıtım organizasyonunu kurmuş, Türkiye çapında 154.000 noktaya satış yapar hale gelmiştir.

Mars, Benckiser, Dardanel, Kellog’s, Bristolmayers Squibb, Johnson&Johnson, Energizer,Chupa-Chups,Smith Kline Beacham, Seagram Anadolu Dış Tic.Ltd.Şti, Exel gibi birçok uluslararası şirketin Türkiye’ye yatırımlarını ve bu firmaların ürünlerini ilk Türkiye piyasalarında satış ve pazarlamalarını üstlenmiştir.

Seagram' Anadolu Dış Tic.Ltd.Şti. Exel uluslararsı şirketlerle ortak şirket kurup bu şirketlerin' yönetimlerinde görev yapmıştır.

1996 senesinde İngiliz Booker C&C Türkiye’ye getirmiş ortak olarak ilk gerçek toptancıya ve bakkala açık C&C mağazalarını açmıştır.

1997 tarihinde uluslararası Spar mağazalarını Türkiye’ye getirerek Türkiye çapında süpermarket zincirleri oluşturmuştur. JTI şirketinin belirli bölgelerde dağıtıcılığını yapmıştır. Türkiye’de üretim ve ihracatta İSO’nun 500 sanayi kuruluşu arasında ilk sıralarda 15 yıl yer almıştır.

Sezginler Gıda San.A.Ş., Togo,Hasat,Ludwig-Togo,Kestaş Çaypak, SC2030, Benckiser, Johnson&Johnson, Effemex; Kellog’s, Kerevitaş, Bristol Myers, Energizer, Smith Kline Beecham, Seagram şirketlerinde yönetim kurulu ve yönetici olarak çalışmıştır.

Bu şirketlerden bir kısmı 2001 krizinde kapanmıştır.

Sezgin Elmas geçmiş yıllarda önce T.C. Başbakanlık ödülünü Turgut Özal’dan, daha sonra ise Sosyal Yatırımlardan dolayı Cumhurbaşkanlığınca layık görüldüğü ödülü Süleyman Demirel’den almıştır. Ayrıca gerek ihracat gerekse vergi derecelemelerinden dolayı birçok ödül almıştır.

BAŞLICA GÖREV VE ÜYELİKLER

İstanbul Ticaret Borsası(Komite üyeliği)'''''1983-1987
    İTO MeclisÜyeliği''''''''1988-2004
    TOBB Genel Kurulu''''''''1995-2004
    Dış Ticaret İhtisas Komitesi'''''''1994-2005
    Fikri Mülkiyet Hakları Komisyonu''''''2004-2005
    İKV Yönetim Kurulu Üyeliği''''''1992-2000
    İstanbul İl Meclis Komisyonu''''''1993-1995
    Maliye Bakanlığı Dış Tic.Vergi Takdir Kom.''''1994-1996
    Dünya Ticaret Merkezi Yönetim Kurulu'''''2004-2006
    Saniye &Sezgin İlköğretimokulu Yapımı'''''1999
    Spor Kulüplerinde Tesisler-Talebe Yurtları-Sağlık Ocakları''