Sevda Ferdağ (Sevda Ferdağ Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Sevda Ferdağ (Sevda Ferdağ Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: Abidinsener   İlk Mesaj: 03-19-2011 (03:44)   Son Mesaj: 03-19-2011 (03:44)    Cevap: 0    Gösterim: 1651  

03-19-2011

Sevda Ferdağ (Sevda Ferdağ Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Magazin-Eglence

'15 Ağustos 1942, Edremit'te doğan sanatçının gerçek adı Lütfiye Dumrul' dur. 1958 yılında çevirdiği ilk filmindeki başarısızlık sonucu Almanya'ya yerleşen Ferdağ, ablasının israrlarıyla yeniden sinemada yer almak üzere Türkiye'ye döner. "Azrailin Habercisi" filmiyle beklemediği bir ilgi gören sanatçı, vamp ve "kötü kadın" rolleriyle arka arkaya bir çok filmde yer alır.

'Salon komedileri ve "sabun köpüğü" tabir edilen filmlerde başrol, daha kalıcı filmlerde ise yardımcı kadın oyuncu rollerinde oynayan Sevda Ferdağ,' 1968 yılında Türk filmlerine ilginin azaldığı dönemde geçinebilmek için sahneye çıkarak şarkı söylemiştir.

Sevda Ferdağ, 150'yi aşkın sinema filminde rol almış bir sinema emekçisidir. 1998 yılında' 35. Antalya Film Şenliğinde' "Ağır Roman" filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü almıştır.

Filmografi
    2009' Ömre Bedel
    2006' Hacı
    2005' Şöhret
    2004' Perçem
    2003' Gelin
    2002' Zeybek Ateşi, Berivan
    2000' Kumkapı Olayı / Üzgünüm,' Aşk Güzel Şeydir, Hanım Ağa
    1999' Güle Güle, Aşkın Dağlarda Gezer
    1998' Sıcak Saatler
    1997' Ağır Roman
    1996' Sara ile Musa, Zehra Ana, Şahin
    1995' Yer Çekimli Aşklar, Cemile Ve Umudun Masalı
    1993' Bir Kadın Yüzü, Senin İçin Bir Kadeh, Tersine Dünya
    1990' Gizli Yüz
    1988' Acı Su
    1987' Kavanozdaki Adam, Sevgiye Hasret, Yaşamaya Mecburum, Ziyaret
    1986' Öksüzler, Sıcak Tatlı Yaz, Gülümse Biraz
    1984' Kadın Bir Defa Sever
    1983' Davetsiz Misafir, Seni Seviyorum, Bedel
    1978' Seninle Son Defa
    1977' Tokat,' Derbeder
    1976' İntikam Meleği, Namus Belası, Kapıcılar Kralı
    1975' Deli Deli Tepeli, Şöhret Budalası, Macera
    1974' Hop Dedik Kazım, Ne Hakem
    1973' Dikiz Aynası, Cennetin Kapısı
    1972' Yalan Dünya, Günahsızlar, Ay Aman Of,
    1971' Ayşecik Bahar Çiçeği, Tamam mı Canım
    1970' Kanımın Son Damlasına Kadar, Günahımı Çekeceksin, Casus Kıran,''''''''' Aşk'Hırsızı
    1969' Galatalı Fatma, Günahını Ödeyen Kadın, Gülnaz Sultan, Muhabbet Kuşu
    1968' Benimle Evlenir misin,' Gönüllü Kahramanlar, Belalı Hayat, Bir Damat Aranıyor, Menderes'Köprüsü, Anjelik Ve Deli İbrahim, Kabadayı, Kışlalar Doldu Bugün, Çingene Güzeli, Alnımın'Kara Yazısı, Son Vurgun
    1967 Hesap Günü, İmamın Gazabı, Galatalı Mustafa, Ringo Kid, Anjelik Osmanlı'Saraylarında, Hacı Murat, Gençlik Türküsü, Kanlı Takip, Ağlayan Kadın, Beni Katil Ettiler,'Demirel'e Söylerim , Son Söz Benim, Üç Sevdalı Kız, Aslan Yürekli'Kabadayı, Ağır Suç, Kardeş Kavgası, Ölüm Saati, Hindistan Cevizi, Sefiller
    1966' Yedi Dağın Aslanı, Kan Ve Kurşun, Babam Katil Değildi, Fatih'in Fedaisi, Ailenin Yüz Karası, Şehzade Murat ve Gülnaz Sultan, Kara Fatma, Para Kadın Ve Silah, İnsan Bir Kere Ölür,Çingene, Çalıkuşu, Cibali'Karakolu, Aslanların Dönüşü, Kanun Benim
    1965' Bir Caniye Gönül Verdim, İstanbul Kazan Ben Kepçe, Kart Horoz, Hak Yolunda Hazreti Yahya, Kahreden Kurşun, Posta'Güvercini, Taşralı Amca, Tehlikeli Adımlar,'Hazreti Yusuf'un Hayatı, Cezmi Band 007.5,Kanunsuzlar
    1964' On Korkusuz Adam, Halime'den Mektup Var, Ölümün Ücreti, Beş Şeker Kız, Hızır Dede, Sokakların Kanunu, Erkek Ali, İstanbul'un Kızları, Aşkların En Güzeli, Gurbet Kuşları,'Adanalı Tayfur Kardeşler
    1963' Helal Olsun Ali Abi, Adanalı Tayfur, Azrailin Habercisi
    1958' O Günden Sonra

Latest 5 Biyografi

Sevda Ferdağ (Sevda Ferdağ Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları