Seçil Nebioğlu (Seçil Nebioğlu Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Seçil Nebioğlu (Seçil Nebioğlu Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: biyografist   İlk Mesaj: 03-16-2011 (04:31)   Son Mesaj: 03-16-2011 (04:31)    Cevap: 0    Gösterim: 1277  

03-16-2011

Seçil Nebioğlu (Seçil Nebioğlu Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Sanat

Seramik sanatçısı Seçil Nebioğlu 1961 İstanbul doğumludur. 1984 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Ana Sanat Dalı’ndan master yaparak mezun olmuştur.

1983 yılında Çanakkale Seramik Fabrikalarında karma seramik sergisine katılmıştır.

1984-1985 yılları Afex Seramik Yarışması mansiyon ödülleri bulunmaktadır.
    1985-2000 yılları arasında soft porselen üretimi yapan Maksan A.Ş.’de Üretim Md. ve Şirket ortağı olarak çalışmıştır. Paris La - Fayette, Othantique House, Broderi Narin, Beymen Home, Naturland, vb. birçok firmada özel tasarımlardan oluşmuş ürünleri bulunmaktadır. 1990-2000 Yılları arasında düzenli olarak IKEA ya seramik kulp ihracatı yapmıştır. Ayrıca seri üretimde dünya pazarında porselen kapı tokmağı ve mobilya kulpları ihracatını gerçekleştirmiştir.
    2000 yılına kadar çeşitli karma sergilere katılan sanatçı, 2001 yılında 5 ayrı kişisel sergi açmıştır. Acımı, umudumu toprağa yazdım.. Bir nefes, bir yürek, bir insan daha istiyorum,' sloganlı bu sergiler;

1-Konya Hilton,Oteli,
    2-Konya Güzel Sanatlar Galerisi,
    3-Adana Hilton Oteli
    4-Mersin Hilton Otelleri'
    5-Ildız Donatım A.Ş Sanat Galerisinde izleyicilerle buluşmuştur..
    Sanatçı bu çalışmalarında dünyayı ele geçirmek isteyen silah, bilim-teknoloji, para gibi güçlerin; sevgi ve dostluk kavramlarından uzaklaşarak kullanıldığında oluşan insanlık dramını hatırlatmaktadır.
    Hangi toprak parçası üzerinde yaşarsak yaşayalım...
    Milliyetimiz, dinimiz ne olursa olsun ve ne kadar ilerleyebilirsek ilerleyelim...
    Sevgi ve dostluk olmaksızın kullanılan her türlü güç, dünya için tehdit olmaktadır.
    Sanatçı; “Acımı, umudumu toprağa yazdım... Bir nefes - bir yürek - bir insan daha istiyorum." sloganıyla, tüm insanlığa dostluk daveti çıkaran bir anlayışla uyguladığı çalışmalarını sergilemiştir.

2006 Yılı sonlarında ise yurt içi ve yurt dışında sergilenecek ‘Hz.Mevlana’ konulu çalışmalarına başlamıştır.
    Mevlana konulu çalışmalar Hz. Mevlana’nın felsefesini ve İlahi Aşkını yorumlamaktadır.
    Seramik pano ve heykellerden oluşan son sergi çalışmaları, izleyene bu yüce felsefe ve inanışa giden yolda Mevlana nın hakikati aşk ile arayışını toprakla yorumlayarak aktarmak amaçlanmıştır.

Eserlerde kufi tarzda hat çalışmaları seramik panolara semazenlerle birlikte işlenmiştir.

Semazenlerin felsefesi, amacı ve her şeyin kainatta döndüğü ve Allah a ulaşmak amacıyla döndüğü vurgulanmaktadır. İzleyiciye Mevlana bakışından ve felsefesinden yola çıkarak, Allah aşkı ve aşk dolu, hoşgörülü gerçek insan kavramı düşündürülmek amaçlanmıştır.
    Mevlana günümüzde insanın kendini yeniden inşa etmesinde aşk a işaret ederek muhteşem bir yol gösterici olmuştur. Mevlana ve İlahi Aşk konulu çalışmalar büyük bir aşk ve tutku ile gerçekleştirilmiştir.
    Mevlana ve İlahi Aşk konulu heykel-seramik sergileri

1-'5/20 Kasım 2007 Cemal Reşit Rey Sanat Galerisinde.
    2-'5/6' Aralık 2007 Ankara Ak Parti Kadın Kolları Mevlana Anma Etkinliğinde
    3-'10/17 Aralık 2007 Şeb-i Aruz da Konya Mevlana Müzesinde izleyicilerle buluşmuştur.
    İdgsa80 Grubu üyesi olan sanatçı bu grupla beraber bir çok sergiye katılmıştır.
    Sanatçı Seçil Nebioğlu halen Beykoz Görele Köyündeki sanat atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Sanatçının katıldığı sergiler aşağıdaki gibidir.
    1-' ‘Acımı, umudumu toprağa yazdım’...2001 Ekim Konya Hilton,Oteli,
    2-' ‘Acımı, umudumu toprağa yazdım’...2001 Ekim Konya Güzel Sanatlar Galerisi,
    3-' ‘Acımı, umudumu toprağa yazdım’...2001 Kasım Adana Hilton Oteli,
    4-' ‘Acımı, umudumu toprağa yazdım’...2001 Aralık Mersin Hilton Oteli,
    5-' ‘Acımı, umudumu toprağa yazdım’...2002 Ocak Ildız DonatımA.Ş.Sanat Galerisi, İstanbul
    6-' ‘Baykuşlar Yuvalarında’ idgsa80 karma sergisi M.S.Ü.Osman Hamdi Bey Salonu. İstanbul
    7-' ‘Mevlana ve İlahi Aşk’ ... 5/20 Kasım 2007 Cemal Reşit Rey Sanat Galerisi, İstanbul
    8-' ‘Mevlana ve İlahi Aşk’ ... 5/6' Aralık 2007 Ankara Ak Parti Kadın Kolları Mevlana Töreni
    9-' ‘Mevlana ve İlahi Aşk’ ...10/17 Aralık 2007 Şeb-i Aruz da Konya Mevlana Müzesi,
    10-‘İstanbul-u-yorum’ idgsa80 karma sergisi M.S.Ü. Mimar Sinan Salonu. İstanbul
    11-‘İstanbul-u-yorum’ idgsa80 karma sergisi Atilla İlhan Külür Merkezi. İstanbul
    12-‘ İstanbul-u-yorum’ idgsa80 karma sergisi Bindallı Sanat Galerisi. İstanbul

Latest 5 Biyografi

Seçil Nebioğlu (Seçil Nebioğlu Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları