Prof. Dr. Sadık Turhal (Prof. Dr. Sadık Turhal Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Prof. Dr. Sadık Turhal (Prof. Dr. Sadık Turhal Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: KaJmErAnNn   İlk Mesaj: 03-10-2011 (21:17)   Son Mesaj: 03-10-2011 (21:17)    Cevap: 0    Gösterim: 822  

03-10-2011

Prof. Dr. Sadık Turhal (Prof. Dr. Sadık Turhal Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Egitim

1 Mart 1946 tarihinde Kırıkkale'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı şehirde yaptı.Kırıkkale Lisesi yanında Samsun İlköğretmen Okulu'nu da -fark derslerini vererek- bitirdi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde başladığı yüksek öğrenimini (1966) Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde sürdürüp Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi.

Memuriyete ilkokul öğretmeni olarak başladı (1964 Kasım-1967 Şubat); 1968-1971 arasında M.E.B. Türk Ansiklopedisi'nde memur ünvanıyla redaktör yardımcısı olarak çalıştı. Fakülteyi bitirince Kırıkkale Kurtuluş Ortaokulu'nda öğretmenliğe atandı.

1972'den itibaren Hacettepe Üniversitesi'nde, önce öğretim görevlisi, 1973 Haziranı'nda asistan oldu. 1978 Martı'nda Edebiyat Doktoru; 1982 Kasımı'nda Yardımcı Doçent, Nisan 1983'den itibaren Doçent ünvanlarını aldı; Selçuk Üniversitesi'nde bir yıl (1982 Ekim-1983 Ağustos) gönüllü olarak çalıştı. 1988'de Hacettepe Üniversitesi'nde, Profesörlüğe atandı. Ağustos 1989 tarihinde Gazi Üniversitesi'ne geçerek Fen-Edebiyat Fakültesi'nde, önce Sanat Tarihi ile Felsefe bölümlerinin kurucu başkanlığını, sonra, 1991'den Nisan 1996'ya kadar, Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığı ve Fakülte Yönetim kurulu üyeliği görevini yürüttü.

Latest 5 Biyografi

Prof. Dr. Sadık Turhal (Prof. Dr. Sadık Turhal Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları