Nihat Kahraman (Nihat Kahraman Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Nihat Kahraman (Nihat Kahraman Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: Harezmi   İlk Mesaj: 03-03-2011 (02:13)   Son Mesaj: 03-03-2011 (02:13)    Cevap: 0    Gösterim: 1083  

03-03-2011

Nihat Kahraman (Nihat Kahraman Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Sanat

Nihat Kahraman 1951 yılında Denizli'de doğdu. 1972'de Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nden mezun oldu. 1972- 1976 yılları arasında Paris'te resim ihtisası yaptı. MEB Talim ve Terbiye Dairesi Kültür Şubesi'nde, Gazi Eğitim Enstitüsü Yüksek Öğretmen Okulu Resim Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1985 yılından bu yana Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde dekoratör olarak çalışmaktadır. Ankara, İstanbul, İzmir, Bolu Devlet Resim Heykel Müzeleri'nde, yurtiçi-yurtdışı resmi ve Özel koleksiyonlarda eserleri bulunmakta olan sanatçı, yurtdışında Massy-paleseau, ve Paris'te, yurtiçinde Ankara, İstanbul, İzmir, Bolu, Bursa ve Ayvalık'ta kişisel sergiler açarak, Kahire, Kuveyt, Tunus, Şam, Cezayir, Trablusşam, Madrid, Dublin, Lizbon, Viyana, Brüksel, Stockholm, Kopenhag, Lahey, Varşova, Prag, Sofya, Belgrad, Çin, Hindistan, Malezya, Ankara, İstanbul, İzmir, Bolu, Bursa, Erzurum, Zonguldak, Mersin, Mudanya, Çankırı, Balıkesir, Diyarbakır ve Konya'da çok sayıda karma sergiye katıldı.

ÖDÜLLER

1977 Yarımca Kültür Festivali Resim Yarışması, Birincilik Ödülü
    1979 İstanbul Sanat Bayramı Resim Sergisi, Onur Belgesi
    1981 42. Devlet Resim Heykel Sergisi, Resim Ödülü
    1981 Vakko "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" Konulu Resim Yarışması, Mansiyon
    1981 "Atatürk Kurtuluş Savaşı ve İnkılâpları "Resim Sergisi, Mansiyon
    1982 DYO "Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve İnkılâpları", Başarı Belgesi
    1982 DYO Resim Yarışması, Mansiyon
    1983 "Balkan Ülkelerarası Resim Yarışması, Resim Ödülü
    1983 Mersin Festivali Resim Yarışması, Resim Ödülü
    1984 DYO Resim Yarışması, Resim Ödülü
    1984 İnönü Vakfı Resim Yarışması, Resim Ödülü