Doç. Dr. Hüseyin Çelik (Doç. Dr. Hüseyin Çelik Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Doç. Dr. Hüseyin Çelik (Doç. Dr. Hüseyin Çelik Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: Abidinsener   İlk Mesaj: 11-23-2010 (21:12)   Son Mesaj: 11-23-2010 (21:12)    Cevap: 0    Gösterim: 1155  

11-23-2010

Doç. Dr. Hüseyin Çelik (Doç. Dr. Hüseyin Çelik Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Devlet-Siyaset

1959 yılında Van’ın Gürpınar ilçesinde doğdu, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne asistan olarak girdi. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi’nin kadrosuna geçti. 1988-1991 yılları arasında Doktorası ile ilgili araştırmalar yapmak üzere İngiltere’de bulundu. Aynı zamanda Londra Üniversitesi, School of Oriental and African Studies’e Turkish Politics bölümünde MA programına devam etti. Aynı yıllarda belli aralıklarla Türkiye’de ilk siyasal muhalefet hareketi olan Yeni Osmanlılar Cemiyeti ile ilgili araştırmalar yapmak üzere Belçika, Hollanda, Almanya, Avusturya, İsviçre ,İtalya ve Fransa’da bulundu. 1991’de doktor, 1992’de yardımcı doçent, 1997 yılında doçent oldu. Son olarak Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve bölüm başkanı iken 18 Nisan 1999 seçimlerinde Van’dan milletvekili seçilen Doç. Dr.Çelik’in Türk Siyasi tarihi, Kültürü ve Edebiyatı üzerine yazılmış 10 adet kitabı ve çoğunluğu aktüel ülke meseleleriyle ilgili olan çok sayıda bilimsel makalesi bulunmaktadır.

AK Parti Kurucu Üyesi'dir. 21, 22. Dönem Van Milletvekili. 21. Dönem'de TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği, 58. Hükümet'te Kültür Bakanlığı, 59. Hükümet'te Millî Eğitim Bakanlığı görevlerini yürüttü. 60. Hükümet'te yeniden Millî Eğitim Bakanlığı görevine getirildi. İyi düzeyde İngilizce bilen Çelik, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Latest 5 Biyografi

Doç. Dr. Hüseyin Çelik (Doç. Dr. Hüseyin Çelik Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları