Hasan Akçay (Hasan Akçay Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Hasan Akçay (Hasan Akçay Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: SURALTI   İlk Mesaj: 11-17-2010 (17:53)   Son Mesaj: 11-17-2010 (17:53)    Cevap: 0    Gösterim: 916  

11-17-2010

Hasan Akçay (Hasan Akçay Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Edebiyat

1963 yılında Trabzon ili, Arsin ilçesi, Çubuklu Köyünde doğdu. İlköğrenimini köyünde, Ortaöğrenimini Arsin’de tamamladı. 1987 yılında girdiği Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinden 1991 yılında mezun oldu.

1991-1996 yılları arasında Millî Eğitim bünyesinde öğretmen olarak çalıştı. 1996 yılından itibaren Harran Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak görevini sürdüren Akçay, Yüksek Lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında tamamladı

Akademik çalışmaları yanında özel çalışmalarını da sürdüren Hasan Akçay’ın, şiir, öykü, deneme türü eserleri, Türk Edebiyatı, Tutku, Akademik Bakış, Köprü, Dolunay, Uzunsokak, İlkyaz, Güneysu, Karçiçeği, Kardelen, Erguvan, Mina, Gülpınar, Yunus, Şahika, Karadeniz-Sanat gibi dergilerde ve çeşitli şiir antolojilerinde yayınlandı. Yurt genelinde düzenlenen çeşitli yarışmalardan sekiz ödül alan Akçay, Türkiye Yazarlar Birliği ve Karadeniz Yazarlar Birliği üyesidir.

Çocuklar için yazdığı çeşitli öykü ve şiirler çocuk dergilerinde yer aldı. “Çocuklar Ağlamasın” isimli şiiri 1988’de Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan İlköğretim Türkçe ders kitabına alındı.

1997 yılında akademisyen arkadaşlarıyla birlikte çıkardıkları Akademik Bakış isimli eğitim, kültür, sanat dergisinin yazı işleri sorumluluğunu yürüttü.

Yayınlar:

Kitap

1. Eylül Yorgunu, Mina Yay., Erz., 1991

2. Gül Şafaklı Bir Özlem, Birey Yay., İst.,' 2000

Latest 5 Biyografi

Hasan Akçay (Hasan Akçay Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları