Yrd. Doç. Dr. Güray Kırpık (Yrd. Doç. Dr. Güray Kırpık Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Yrd. Doç. Dr. Güray Kırpık (Yrd. Doç. Dr. Güray Kırpık Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: Harezmi   İlk Mesaj: 11-13-2010 (05:10)   Son Mesaj: 11-13-2010 (05:10)    Cevap: 0    Gösterim: 853  

11-13-2010

Yrd. Doç. Dr. Güray Kırpık (Yrd. Doç. Dr. Güray Kırpık Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Bilim-Teknoloji

Güray Kırpık 1978 yılında Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde doğdu. Sırasıyla 1987’de Yeşilyayla Köyü İlkokulu, 1990’da Kadirli Ortaokulu ve 1993’te Kadirli Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl Gazi Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümüne başlayarak 1997’de buradan mezun oldu.

1997-1998 eğitim öğretim yılında M.E.B.’na bağlı Hatay ili Hassa İlçesi Dervişpaşa İlköğretim Okulu’nda Tarih Öğretmenliği yaptı. 1998 yılında, Gazi Eğitim Fakültesi’ne araştırma görevlisi olarak geçiş yaptı.

2000 yılında yüksek lisansı ve 2005 yılında doktorayı bitirdi. 2008 yılında Gazi Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak atandı.

Halen Gazi Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalında Yrd. Doç. Dr. olarak öğretim üyeliği yapan araştırmacı, yazılı ve görsel kaynaklardan istifade edecek düzeyde İngilizce, Arapça ve Farsça bilmektedir.

Ayrıca alanının kaynak dili olan Osmanlı Türkçesi (Osmanlı Paleografyası)’ndan yerli yerinde istifade edebilen araştırmacı, çalıştığı alan gereği bir süre Latince ile de meşgul olmuştur.

Araştırmacı, Ortaçağ Türk ve İslam Tarihi, Ortaçağda Avrupa Tarihi, Genel Türk Tarihi, Türk Dünyası Tarihi, Tarih Eğitimi ve Öğretimi gibi tarih sahalarında çalışmaktadır.

TARİH ALANINDAKİ YAYINLARINDAN BAZILARI:
    KIRPIK, Güray; Ş. ORUÇ; Tedrisat Mecmuası’ndan Makaleler, Osmanlı’da Modern Öğretim, Strateji, Yöntem ve Teknikleri, Gazi Kitabevi, Ankara, 2006.
    KIRPIK, Güray; Ş. ORUÇ; Tedrisat Mecmuası’ndan Uygulama Okulu’nda Yapılmış Ders Örnekleri, Gazi Kitabevi, Ankara, 2006.
    KIRPIK, Güray, Haçlılar (1095-1291) Ahmet Refik Altınay, İstanbul, 2007.
    KIRPIK, Güray, Kafkasya’dan Avrupa’ya Seyahat ve Avrupa Hanedanlarının Akrabalıkları, 375-1740, Nobel Yayınları, Ankara, 2008.
    KIRPIK, Güray, Ortaçağın Yükseköğretim Kurumu Nizamiye Medreseleri, Anıl Matbaa, Ankara, 2009.
    KIRPIK, Güray, Doğunun ve Batının Gözüyle Haçlılar, Selenge Yayınları, İstanbul, 2009.
    TURAN, Refik; Güray KIRPIK, “Selçuklu Dönemi Türklerde Sosyal ve Ekonomik Hayat” Anadolu Selçuklu Dönemi Kervansarayları, Ed. H. Acun, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, Ankara 2007, s.19-51 (Kitapta bölüm)
    KIRPIK, Güray, “Sosyal Alan Bilimlerinin Usta Kalemlerinden Ahmet Temir’in Kısa Biyografisi ve Orta Asya Türk Tarihi Üzerine Düşünceler, Türk Kültürü, TKAE, Uluslararası Hakemli Aylık Dergi, Sayı:519-520, Yıl:XLIV, Temmuz-Ağustos 2006, s.222-232 (Makale)
    KIRPIK, Güray, Haçlı Seferlerinde “Tanrı Barışı” Müessesesi ve Günümüze Tesirleri, Isparta Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Araştırmaları Dergisi, (Gelecek Sayı) Isparta, 2007 (Makale)

Latest 5 Biyografi

Yrd. Doç. Dr. Güray Kırpık (Yrd. Doç. Dr. Güray Kırpık Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları