Fikri Karaman (Fikri Karaman Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Fikri Karaman (Fikri Karaman Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: KaJmErAnNn   İlk Mesaj: 11-08-2010 (04:04)   Son Mesaj: 11-08-2010 (04:04)    Cevap: 0    Gösterim: 788  

11-08-2010

Fikri Karaman (Fikri Karaman Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Egitim

1966 tarihinde Doğanşar, Sivas'da dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Doğanşar'da okudu. 1984 tarihinde 4 Eylül Sivas Kongre Lisesi'nden, 1988 tarihinde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Tarih Anabilim Dalı'ndan mezun oldu.

Kırklareli Vize Endüstri Meslek Lisesi (1988 - 1990), Kırklareli Vize Sergen İlköğretim Okulu (1990 - 1991), Sivas Çatpınar Ahmet Ayık Ortaokulu' ve İlköğretim Okulu (1990 - 1991 ve 1993 - 1994), Sivas Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi (1992 - 1993 Yedeksubay asker öğretmen olarak), Sivas İmam Hatip Lisesi (1994 - 1996), İstanbul Avcılar Lisesi'nde (1996 - 1998) Tarih Öğretmenliği görevinde bulundu. Avcılar Lisesi tarih öğretmeni iken iki yıl kadar görevlendirme olarak Süleyman Nazif Lisesi'nde çalıştı.

1988 - 1989 Eğitim Öğretim Yılı'nda Süleyman Nazif Lisesi'nde bir öğretim yılı müdür yardımcılığı görevinde bulundu. Müdür yardımcılığından kendi isteğiyle ayrıldı. 15 Ekim 1999 tarihinde Süleyman Nazif Lisesi tarih öğretmenliği görevine atandı. Halen bu görevine devam etmektedir.

Fikri KARAMAN, 2001 tarihinde Türk Folklor Kurumu tarafından, Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü ile ödüllendirildi. Aynı yıl Türkiye genelinde ödüle layık görülen diğer isim ve kurumlar ise Türk Dil Kurumu, Kültür Bakanı M. İstemihan Talay, TRT Gezelim Görelim Programı, Prof. Dr. Örcün Barışta, Doç. Dr. Göktan Ay, Sabiha Tansuğ, Avni Özbenli, Mehmet Özel, Fethi Ülkü, Coşkun Ertepınar, Asım Yahyabeyoğlu, Ahmet Tufan Şentürk, Ömer Kayaoğlu, Mustafa Ertaş, Muharrem Bayar, Selâhattin Önerli, İlhan Yardımcı ve Turgay Aydın'dır.

Fikri KARAMAN'IN YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

1- İPSİLE TOZANLI DOĞANŞAR / 1990
    2- DOĞANŞAR FOLKLORU / 1993
    3- DOĞANŞAR İLÇESİ VE KÖYLERİ BELGESELİ / 2000
    4- OZAN ÖMER / 2000
    5- SÂLNÂME-İ VİLÂYET-İ SİVAS 1308 (1890) / 2001
    6- 1455'TEN 2003'E TOZANLI KAZASI / 2003
    7- TARİHÎ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİYLE ORTAKÖY / 2005
    MAKALELERİ

-TÜRK DÜNYASI TARİH DERGİSİ - İstanbul
    -TÜRK KÜLTÜRÜ - Ankara
    -ERCİYES - Kayseri
    -İÇEL KÜLTÜRÜ - Mersin
    -REVAK - Sivas
    -REŞADİYEM - İstanbul
    -TOKAT - İstanbul
    -DOĞANŞAR BÜLTENİ - İstanbul
    -SİVAS VİTRİN - Sivas
    -SULTAN ŞEHİR - Sivas
    -ALEVİLİK - DR. İSMAİL ENGİN ile HAVVA ENGİN tarafından 2004 tarihinde hazırlandı. 25 civarında ilim adamının makalesinden oluşan Alevilikle ilgili bir çalışma. Bu kitapta Fikri KARAMAN'ın HUBYAR SULTAN hakkında detaylı bir araştırması yer almaktadır.
    -KÜLTÜR BAKANLIĞI HALK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI - Ankara.
    Yukarıda ismi zikredilen dergilerde Fikri KARAMAN'ın 50 civarında makalesi yayımlandı.
    Fikri KARAMAN, evli ve iki çocuk babasıdır.

Latest 5 Biyografi

Fikri Karaman (Fikri Karaman Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları