Cezmi Ersöz (Cezmi Ersöz Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Cezmi Ersöz (Cezmi Ersöz Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: Yes Man   İlk Mesaj: 10-23-2010 (03:41)   Son Mesaj: 10-23-2010 (03:41)    Cevap: 0    Gösterim: 841  

10-23-2010

Cezmi Ersöz (Cezmi Ersöz Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Edebiyat

1959 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’nden'mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde'Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Yayımlanan şiir ve eleştirileriyle yazı dünyasına'girdi. Reklam yazarlığı ve gazetecilik yaptı.

Cumhuriyet, Güneş, Özgür Gündem, Aydınlık gibi günlük gazetelerde yazıları ve röportajları yayimlandı. Ardından haftalık 'Deli' dergisinde yazdı. Halen 'Leman' dergisinin yazarları arasında yer almış bir takım sorunlar nedeniyle ayrılmıştır. Şuan "Şizofren" dergisinde yazmaya başlayacaktır.

Cezmi Ersöz, insan-dünya ilişkisini, duygular ve olaylar karşılaştırması yaparak anlattığı çoğu eserinde hayatı sorgular. Gündelik zorunluluklardan, en temel ihtiyaçlardan ve insanın vazgeçemediği tutkularından bahseder. Eserlerinde yoğun bir melankoli ve karamsarlık fark edilir. İnsanın iç yolculuğunu melankolik bir dille anlatan bir yazardır.

Eserleri
    1991 Kafka Market
    1993 Hayat Bir Emrin Var mı?
    1993 Şehirden Bir Çocuk Sevdin Yine
    1994 Haritanın Yırtılan Yeri, Ancak Bir Benzerim Öldürebilir Beni , Son Yüzler
    1995 Saçlarının Kardeş Kokusu
    1996 Annelik Oyunu Bitti
    1997 Kırk Yılda Bir Gibisin, Yok Karşılığı Yüzünün
    1999 İçime Gir Ama Sigaranı Söndürme
    2000 Bana Türkçe Bir Ekmek Ver
    2001 Sizofren Aşka Mektup
    2002 Yine Seninle Geldi Hayat
    2003 Açıkla Bana Bu Işığı, Hayallerini Yak Evi Isıt
    2004 Ölürsem Beni Seninle Ararlar Şimdi, Suçtur Umutsuzluğa Kapılmak
    2005 Zarfını Ben Açardım Sana Yazdığım Mektupların
    2006 Derinliğine Kimse Sevgili Olamadı
    2007 Kendi Kendine Konuşmaktır Aşk, Açıkla Bana Bu Işığı