Şehid şeyh Ahmed Yasin

Şehid şeyh Ahmed Yasin   Konuyu açan: emirahmedyasin   İlk Mesaj: 04-16-2009 (14:26)   Son Mesaj: 08-10-2009 (16:59)    Cevap: 2    Gösterim: 2070  

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 2 gönderen emirahmedyasin
  • 1 gönderen İNTİFADA

04-16-2009

Şehid şeyh Ahmed Yasin

Ahmed Yasin
    Doğum tarihi 1938
    Doğum yeri Filistin
    Ölüm tarihi 2004
    Eğitimi Lise
    Şeyh Ahmed İsmail Hasan Yasin (d. 1938, El Cura - ö. 22 Mart 2004, Gazze) doktor Abdülaziz El Rantisi ile birlikte Filistin'in bağımsızlığı için mücadele veren HAMAS'ın kurucusudur. İsrail'in düzenlediği bir helikopter saldırısında hayatını yitirmiştir.

Yaşamı
    Yasin Filistin'in Britanya Mandası olarak yönetildiği dönemde Aşkelon yakınlarındaki El Cura köyünde doğdu. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Filistin pasaportuna göre 1 Ocak 1929'da doğmuştur. Ancak kendisi 1938'de doğduğunu iddia etmiştir. İsrail'in kurulmasının ardından yaşanan 1948 Arap-İsrail Savaşı'nın ardından o da binlerce Filistinli gibi mülteci konumuna düştü ve Gazze Şeridi'ndeki Curat Şams bölgesine sığındı.

12 yaşında spor yaparken yaralandı ve ayakları felç oldu. Lise eğitiminin ardında Kahire'deki El Ezher Üniversitesi'ne gitti ve burada Müslüman Kardeşler'e katıldı.

Daha sonra Gazze'ye döndü ve öğretmenlik yapmaya, aynı zamanda camilerde vaazlar vermeye başladı. Hızla ünlenen Yasin, Gazze İslâm Enstitüsü'nün başına getirildi. Bu dönemde evlendi ve 11 çocuğu oldu. Müslüman Kardeşler'in Filistin koluyla ilişkiye geçti. 1987'de İntifada hareketi sırasında Abdülaziz El Rantisi ile Müslüman Kardeşler'in Filistin Kanadı'nı kurdu ve ruhani lideri oldu.

18 Mayıs 1989'da İsrail Güvenlik Güçleri tarafından tutuklandı. Bu dönemde işkenceye uğradı, dört gün süreyle tahta bir sandalyeye bağlı olarak oturtuldu ve uyuması engellendi. Daha sonra Ramallah Cezaevine gönderildi. Sekiz yıl hapiste kaldıktan sonra Eylül 1997'de Ürdün'de yakalanan iki Mossad ajanıyla takas edilerek serbest kaldı. Amman'da El Hüseyin Tıp Merkezi'nde Kral Hüseyin tarafından tedavi ettirildikten sonra Gazze'ye döndü.

6 Eylül 2003 tarihinde İsrail Hava Kuvvetleri'ne mensup bir F-16 Gazze'de bir binaya füze saldırısında bulundu. Yasin saldırı sırasında binadaydı ancak kurtulmayı başardı. İsrailli yetkililer daha sonradan saldırının hedefinin Yasin olduğunu doğruladılar.

Suikast
    Ahmed Yasin 22 Mart 2004 tarihinde bir İsrail saldırısıyla öldürüldü. Sabahın erken saatlerinde namazdan dönerken bir İsrail helikopteri Yasin ve iki korumasının üzerine füze fırlattı. Yasin ve korumaları, çevreden geçmekte olan dokuz kişiyle birlikte olay yerinde öldü. İddialara göre aralarında Yasin'in iki oğlunun da olduğu ondan fazla kişi de saldırıda yaralandı. Yasin'in yerine Abdülaziz El Rantisi Gazze Şeridi'nde HAMAS'ın yeni lideri oldu ancak Rantisi de 17 Nisan 2004 tarihinde İsrail tarafından öldürüldü.
    Allah katında şehitler kervanına katıldı.

Kaynak Erdin, Murat (1999). Hizbullah ve Hamas. İstanbul: Sarmal Yayınevi. ISBN 975-8304-33-X.
    "http://tr.wikipedia.org/wiki/Ahmed_Yasin" adresinden alındı.

Unnecessary ve ?NT?FADA bunu beğendiler.

Latest 5 Biyografi

Şehid şeyh Ahmed Yasin Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  08-10-2009, 15:22

--->: Şehid şeyh Ahmed Yasin

ŞEYH AHMED YASİN'İN DUASI..

ALLAH’ım! Ümmetin suskunluğunu Sana şikayet ediyorum!

Ben ki kocamış bir yaşlıyım. Kurumuş iki elim, ne kalem tutuyor ne de silah!..
    Sesimle yeri inletecek güçte bir hatip de değilim!..
    Ben ki saçları ağarmış, ömrünün son demlerinde, türlü hastalıkların yıktığı ve üzerinde zamanın belalarının estiği biriyim!..
    Tek isteğim benim gibi, Müslümanların zaaf ve aczinden müteessir olanların yazmasıdır!..

Siz ey Müslümanlar! Suskun ve aciz, helak olmuş ölüler!..

Hâlâ kalpleriniz sızlamıyor mu, başımıza gelen bu acı felaketler karşısında?..
    Bir halk yok mu? Hiç mi kimse yok,ALLAH için ve ümmetin namusu için kızacak?..
    Şerefli direnişçilerken, bizleri katil teröristler olarak ilan edenlere karşı duracak!..
    Bu ümmet utanmaz mı, şerefi çiğnenirken? ..

Siyonist katilleri ve uluslararası işbirlikçilerini görmezden gelirken!..
    Omuzlarımıza el verecek ve göz yaşlarımızı silecek bir bakış!..
    Bu ümmetin kurumları, sivil güçleri, partileri, teşkilatları ve bariz şahsiyetleri,ALLAH için kızmaz mı!? Tümü birden sokaklara dökülüp, bizim için dua etmeye;
    Ey RABBimiz! Gücümüzü topla, zaafımızı gider ve mümin kullarına yardım et! diye çağıramaz mı!?..
    Buna da mı gücünüz yetmiyor!?..
    Yakında bizim büyük ölümlerimizi duyacaksınız, o zaman alınlarımızda şu yazılacak:
    Bizler direndik! İleri atıldık ve kaçmadık!..
    Ve bizimle birlikte çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız ve gençlerimiz ölecek!..
    Onları, bu suspus ve bön ümmete yakıt yapacağız!..
    Bizden, teslim olmamızı ve beyaz bayrak dikmemizi beklemeyin!..
    Çünkü biz, bunu yapsak da öleceğimizi biliyoruz. Bırakın savaşçı onuruyla ölelim!..
    Dilerseniz bizimle olun, elinizden geldiğince, öcümüzü sizden her biri boynuna taksın!..
    Dilerseniz bize acıyarak ölümümüzü izleyin! ..

Temennimiz, ALLAH’ın, emaneti savsaklayan herkesten kısas almasıdır!..
    Umarız bizim aleyhimize olmazsınız! ALLAH aşkına, bari aleyhimize olmayın!..
    Ey ümmetin liderleri, ey ümmetin halkları!..
    ALLAH’ım! Sana şikayette bulunuyorum Sana şikayette bulunuyorum..
    Sana şikayette bulunuyorum..
    Gücümün azlığını, imkanımın yetersizliğini ve insanlara karşı zaafımı sana şikayet ediyorum..

Sen mustazafların RABBisin Sen bizim RABBimizsin Bizi kime bırakıyorsun?..
    Bize cehennem olacak uzaklara mı? Veya düşmana mı?..
    ALLAHım! Akıtılan kanlar, dokunulan ırzlar, çiğnenen hürmetler, yetim bırakılan çocuklar, oğlunu yitirmiş anneler, dul kalmış kadınlar, yıkılmış evler ve ifsad edilmiş ekinler aşkına sana şikayette bulunuyorum…
    Sana şikayette bulunuyorum! Gücümüz dağıldı ve Birliğimiz bozuldu Yollarımız ayrıldı Halkımızın zaafını ve ümmetimizin bize yardım edip, düşmanı yenmedeki aczini Sana şikayet ediyoruz…

AHMED YASİNLE YAPILAN BİR RÖPORTAJDAN ALINTI:

Dünya Müslümanlarına bir mesajınız var mı?

Benim bütün Müslüman gençlere nasihatim en başta İslam ahlakıyla ahlaklanmalarıdır. Doğruluk, güvenilirlik, ahde vefa, sevgi, kararlılık, çalışma ve üründe ihlas, Müslümanlarla yardımlaşmak ve onların dertleriyle dertlenmek de İslam ahlakının gereklerindendir. Allah yolunda cihad ve Allahu Teala’nın kelamının en yüce olması için başkalarıyla yardımlaşmak da İslam ahlakının gereklerinden biridir. Müslümanlara da ilme önem vermelerini tavsiye ediyorum. İlim gelecekte bizim düşmanımıza karşı zafer elde etmekte kullanacağımız silahımız olacak. Cehaletle zafer elde edemeyiz. Dini, dünyayı ve ahireti kuşatacak bir ilimle ancak zafer elde edebiliriz.
    emirahmedyasin bunu beğendi.
    İNTİFADA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) İNTİFADA

Permalink - Mesaj no 2  08-10-2009, 16:59

--->: Şehid şeyh Ahmed Yasin

Hassasiyet gösteren yüreklerinizi Rabbim dini üzere sabit kılsın...
    emirahmedyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) emirahmedyasin