Beril Ötügen Savun (Beril Ötügen Savun Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Beril Ötügen Savun (Beril Ötügen Savun Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: biyografist   İlk Mesaj: 10-03-2012 (02:21)   Son Mesaj: 10-03-2012 (02:21)    Cevap: 0    Gösterim: 1004  

10-03-2012

Beril Ötügen Savun (Beril Ötügen Savun Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Is Dunyasi-Ekonomi

24 Ekim 1961 yılında Ayten ve Atilla Ötügen’in ilk çocukları olarak Çorlu'da dünyaya geldi.
    '
    Okumayı 4 yaşında öğrendiği için 2.sınıftan başladığı ilk eğitimini babasının asker olması sebebiyle Çorum, Saray, Gelibolu ve Urfa olmak üzere 4 farklı il ve ilçede tamamladı. Orta eğitimini Diyarbakır Ali Emiri Ortaokulu’nda, lise eğitimini Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi ve babasının Kıbrıs'ta şehit olmasının ardından Ankara Çankaya Lisesi’nde tamamladı.
    Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesinde katıldığı şiir okuma yarışmasında şair “Cahit Sıtkı Tarancı’nın 35 Yaş Şiiri” ile ödül aldı.
    1983 yılında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Aynı dönemde Hacettepe Eğitim Fakültesinden Öğretmenlik Sertifikasını aldı..
    Lise ve üniversite yıllarında verdiği matematik dersleri ve Turizm Rehberliği ile başladığı iş hayatında Doğumak Ltd.Şti. nde Tanıtım Elemanı, Epson Romar A.Ş. de Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yaptı. 1985 yılında eşi ile birlikte kendi şirketini kurdu.
    1983 yılında evlendi. 30 Eylül 1987’de dünyaya gelen kızı Berçin Birge Savun'a Kasım 1996’da'' Böbrek Kanseri teşhisi konması üzerine tedavi için İngiltere'de 2 yıl kaldıktan sonra 10 Mayıs 1998 de kızını' kaybetti. 2000 yılında akciğer kanserine yakalanan eşini de 2002 yılında kaybettikten sonra hayatına İstanbul'da devam etmeye karar verdi. 2006 yılında İstanbul’a yerleşerek okul öncesi eğitim kurumları ve oyun alanları projeleri ile ilgili faaliyetlere başladı.
    Kızının anısına Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ve Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişim Bölümü işbirliği ile' "ABCDE Geleceğim Eğitimde Projesi"ni başlattı. Türkiye'de modern bir anaokulu modeli yaratmak amaçlı projenin 1. Anaokulu 20.10.2010 tarihinde Kırklareli’nde Hüsamettin Ateş Anaokulu olarak MEB a bağışlandı. Diğer illerde çalışmalarına devam etmektedir.

Kızını kaybettiği 10 Mayıs 1998 de yazmaya başladığı kızının hayatını konu alan kitabı, hayatını devam ettirme çabaları ve olanaksızlıklar neticesi 2005 yılında tamamlanabildi.

Beril Ötügen Savun'un kızının hayatını konu alan " Mutlu Sonsuzluk" kitabı Bizim Kitaplar Yayınevi tarafından Nisan 2011 de dağıtıma başlamıştır.

Latest 5 Biyografi

Beril Ötügen Savun (Beril Ötügen Savun Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları